Дебатът преди балотажа: Генералът цитира Аристотел, професорът говори за изтребители
Румен Радев се изправя срещу подкрепения от ГЕРБ Анастас Герджиков за пръв път три дни преди балотажа
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На първия тур гласовете за Радев бяха повече от два пъти над тези за проф. Герджиков - 1 322 385 (49.42% от гласувалите) за Радев срещу 610 862 (22.83%) за Герджиков. След края на първия тур проф. Герджиков заяви, че е можел да скъси повече преднината на Радев, ако е имало дебат. Минути след това в свое изявление Радев се съгласи на дебат. Според действащия президент по време на кампанията за първия тур е било невъзможно да се организира дебат, доколкото в нея са участвали 23 президентски двойки, а и предвид задълженията му като държавен глава.
Карта на дебата:
Преговорите за правителствоПодкрепата на ДПС
За промени в Конституцията и съдебната реформа
За Северна Македония
Здравната криза-кой е виновен?
Икономика и енергетика
Русия и чий е Крим
За САЩ и закона магнитски
Сигурност
Кръстосани въпроси
За Румен Радев битката не е просто срещу Герджиков, а срещу силите на статуквото, за които контролът над президентската институция би представлявал спасителна клонка. "На този балотаж ще се сблъскаме с партийно организирания вот на картела на статуквото", е призивът, който Радев отпраща към избирателите си. Проф. Анастас Герджиков, подкрепен от ГЕРБ, а индиректно - и от ДПС, се опитва да създаде образ на обединител на нацията. В последните дни обаче, тонът на Герджиков загрубя и придоби познат оттенък - този на статуквото на ГЕРБ и ДПС и медиите около Делян Пеевски.
Подобни политически дебати имат и роля, и история в българската политика от началото на прехода насам. "Твърди се, че дебатите могат да преобърнат категорично изказано преди това мнение на около 3 до 4% от гласоподавателите, които могат да преформатират своето харесване", отбеляза преподавателят по политически комуникации в Нов български университет проф. Росен Стоянов пред БНР по-рано днес. Емблематичен в това отношение е дебатът на 5 ноември 2001 г. между кандидатите за президент Петър Стоянов, тогава действащ държавен глава, и Богомил Бонев - рейтингът на Стоянов, най-висок до момента, рязко се срина след разразилия се скандал между двамата, а печеливш в крайна сметка се оказа отсъстващият Георги Първанов. На дебата между Румен Радев и Цецка Цачева през октомври 2016 г., тогава непознатия на обществото Радев изненадващо взе превес и привлече на своя страна общественото мнение.
"Капитал" проследи на живо дебатът между Радев и Герджиков и предлага най-важните акценти от него. Водещ на специалното студио "Президентският дебат: Радев - Герджиков" е Аделина Радева, а по регламент, определен от ЦИК след жребий, Герджиков говори пръв.
Запис на дебата можете да гледате тук:
Преговорите за правителство - обединение, но дали на всяка цена
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Поне и двамата заеха открито про-евроатлантическа позиция (което е прецедент за уж "натовския генерал" Радев).
Като цяло скуката преобладава на тези дебати. И двамата имат много кирливи ризи и са далеч от представата за държавник с визия. Безспорен плюс за Радев е че се опълчи на Бойко и Гешев, но това не бива да е самоцел, а и не може да е само това. Например, ако утре Гешев изчезне, това няма да реши здравната криза, която си е факт години преди пандемията. Образованието е на нивото на някоя африканска държава, а в този дебат май изобщо не се спомена, хем единият е ректор на СУ.
Не прави чест и на Капитал, че не успява да се откъсне от битовизмите и злободневието. Някак сляпо ( а и нескопосано ) се подкрепят Радев и двамата му министри. Тези хора тепърва имат да се доказват що за държавници са и малко градивна критика едва и ще им навреди.
Герджиков просто не става за президент, да си гледа ВУЗ-овете. Изобщо им се чудя на акъла на такива като него и Панов. Изградил си име в дадена област, репутация, защо им требва да се излагат, като от самото начало беше ясно, че нито имат реален шанс в тая надпревара, нито са подходящи, нито могат да извлекат каквито и да било позитиви? Да се унижаваш, защитавайки едно корумпирано управление и накрая да те ошамарят на изборите. Че и пари влагат в кампаниите си. Освен с болно его, самозабравяне и желание за медийни изяви, не знам с какво друго може да се обясни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.