Ходът с Карадайъ за президент мобилизира вота за ДПС в Турция

Кампанията беше фокусирана не върху партийния, а върху етническия вот за президент

Една от публикациите в турската пресата беше под заглавие "350 хил. гласа ще променят София".
Една от публикациите в турската пресата беше под заглавие "350 хил. гласа ще променят София".
Една от публикациите в турската пресата беше под заглавие "350 хил. гласа ще променят София".    ©  aksam.com
Една от публикациите в турската пресата беше под заглавие "350 хил. гласа ще променят София".    ©  aksam.com
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Държавната машина в Турция беше включена в подкрепа на движението.
  • Не е ясно дали агитацията в полза на подкрепяния от ГЕРБ Анастас Герджиков за балотажа ще даде същия резултат.

"Гласувайте за №17." Есемеси с такова съдържание получаваха българските изселници в турския град Чорлу в деня на президентските и парламентарните избори миналата седмица. Същия призив по телефоните си да подкрепят кандидата на ДПС за президент Мустафа Карадайъ и партията избирателите са получили още два-три пъти по време на предизборната кампания. "По време на кампанията се организираха вечери, имаше призиви по радиото, както и в джамиите да се гласува, а изселници, които са активисти на ДПС, ходеха по къщите и агитираха, защото имаме турчин за кандидат за президент", разказа изселник от Чорлу пред "Капитал". В 8-те секции в града са гласували общо 6713 души, като 6235 от тях са подкрепили ДПС. Един от основните двигатели за тази висока избирателна активност в Чорлу според изселници е зам.-кметът на града Гюнер Четин, който е и представител на ДПС за район Тракия в Турция.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    emil_ avatar :-|
    emil
    • - 1

    Да видим сега ще си признаят ли колко сбъркаха с това че махнаха ограничението от 35 секции в страна извън ЕС.

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 2

    Не е добър атестат за един опит за анализ да се набляга на технологията (СМС, кандърдисване,заплахи), а да не се търсят причините в психологията и националната доктрина.

    Турската национална доктрина с несъществени изменения от султаните през Мустафа Кемал, Демирел, Йозал и т.н. та до Ердоган възпитава турците, че някогашните османски владения са неделима част от турското пространство и те са длъжни да изпитват фантомни болки по тях.

    Онзи ден коалиционният партньор на Ердоган и председател на Партияна на националистическото действие Девлет Бахчели поднесе на президента пищно рамкирана карта на "тюркския свят". Няма турска медия, която да не отрази събитието. Руската преса и Лавров се взривиха, защото руските Кавказ и Сибир там бяха отбелязани като турски. Защрихована беше и част от България, но нито местните журналисти (привет, Велина), нито МВнР реагира по някакъв начин.

    Казвам това като пример, че турското общество методично и непрекъснато е възпитавано, че му принадлежат и пространства извън териториалните граници. За Булгаристан се подразбира...
    А оттук до елементарната технология за мобилизирането на турците с двойно гражданство да гласуват за "своя" етническа партия в страна от "тюркския свят" и за "свой" президент пак там, усилието е никакво.

    Зад организацията на българските избори в Турция от 90-те гоидини насам стои цялата турска държава. Преди години на предизборните митинги на Местан из Кърджалийско "гостуваха" както представители на управляващата ПСР на Реджеп, така и от разните му опозиционни партии. Същото присъствие беше и във видеопосланията на последния конгрес на ДПС.

    Като изключим забранената кюрдска партия, абсолютно всички партии в Турция са абсолютно единни в разбирането си за "тюркския свят". Както и за принадлежността на Булгаристан към него.

    В този смисъл, докато България провежда избори в Турция, там те ще се организират и направляват от турската държава, съобразно нейните стратегически интереси.

    Що се отнася до внушението за колосален изселнически вот от Турция за лицемерния професор на втория тур, това не се вписва нито в националната стратегия на Турция, нито има смисъл Ердоган да си отваря още един фронт в БГ, като ачик прави изкуствено дишане на един политически мъртвец. За баце говоря.

    Турската държава и ДПС просто показаха, че имат възможностите и механизмите да влияят на българската вътрешна политика.
    Опасното е, когато интересите на МИТ и на ДПС съвпадат.

    А сега напълно се припокриват.

    БГ партиите като по команда бяха маргинализирани тъкмо в този момент и вторачени в пъповете си не реагират на ставащото. Което пък още повече отблъсква гражданите от тях.

    На този фон и вместо партиите една мигновено избабувана политическа платформа като Делфийски оракъл започва да дава рецепти за светкавично преодоляване на всички, натрупване с десетилетия проблеми в БГ.

    Хайде да вземем да излизаме от будната кома, а?

    Нередност?
  • 3
    ssp29647806 avatar :-|
    ssp29647806

    Кампанията в Турция винаги е фокусирана върху етническия и организиран вот, бидейки ДПС етническа партия. Когато им казаха да гласуват за новата партия на Местан - гласуваха за нея. Политическият елемент там е нула.
    Но агресивната намеса на турската държава в тези избори показва, че България по никакъв начин не може да гарантира честен вот в чужбина и поне в страните извън ЕС е редно да се гласува само в консулските служби и посолствата. С лично попълване на декларациите на български език. Това е логичният отговор на нашата държава за да гарантира суверенитета си.

    Нередност?
Нов коментар