"Македонският въпрос" изглежда пак ще остане без отговор
Отмяната на ветото пред евроинтеграцията на Скопие ще бъде сред "болните" теми при сформирането на новото правителство
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Президентът Радев се опитва да пренасочи спора върху правата на македонските българи
Четирите преговарящи партии едва ли ще променят драстично българската позиция
Болезненият за страната ни т.нар. македонски въпрос наново надига грозната си глава. Този път вечната външнополитическа тема ще заеме важно място в преговорите за сформиране на правителство, тъй като България е под все по-силен натиск от партньорите си в ЕС, а с писмо тази седмица и от долната камара на американския Конгрес. Настойчивото искане е страната ни да намери решение на спора с Република Северна Македония до края на годината и да престане да блокира евроинтеграцията й. Това обаче е трудно постижимо без компромиси от страна на съседката ни, заявки за каквито засега няма.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Колкото по-бързо премахнем ветото за Северна Македония толкова по-добре за нас и за региона. Те една Гърция, чийто обществени нагласи по този въпрост бяха по-твърди от нашите, накараха да подпишат Преспанското споразумение какво остава за по-бедна България. Ако не става с добро ще ни накарт с лошо рано или късно. Като гледам са започнали вече.
А и не е редно да спираме развитието на двете държави с Алабания заради спорове с историята, които трудно може да се решат. На тях им е насаждана омраза към българите от почти 80 години и няма как да се промени това лесно колкото и да искаме. Успех ще е ако поне си изчистят учебниците от обидните квалификации. Няма смисъл да не се прави нещо, което така и така ще направим, но по трудния начин :(
Само заради външния натиск не би требвало изобщо да преговаряме по Македонския въпрос с когото и да било, ако имаме достойнство. Скопие като иска да реши проблема да си напише домашното и да заповяда, вместо да тича и моли да ни се оказва натиск. След това пък и ЕС да си напише домашното като пусне България в Шенген, изравни субсидиите и пр., пък тогава и той да заповяда да се изкаже по темата.
Демократична България - с родоотстъпническия си подход относно историческата правота - ще загуби много, много гласове.
Ей, накрая ще трябва от зор да гласувам за националисти. Как може да има такива национални предатели?
Македония има да препечата няколко хиляди учебника, когато го направи да ходи да се жалва. И гърците сигурно са били обект на такъв натиск, но накрая получиха своето. Северозападна Македония трябва да научи, че съседите трябва да се уважават.
До коментар [#1] от "scuby":
Ех, дали само защото им се насажда омраза се съмнявам. Предизвиквате си я природно
Защо Гърция успя да смени името на Македония? На магистралата им и на всяко място на което пишеше Македония?
Защо България да не търси правото за дедите ни, историята ни и най-вече бъдещето ни?
Мисля, че политик, който твърди, че преговори трябва да се водят на икономическа основа, а не на историческа е продавач. Бих използвала по-точна дума, но уважавам аудиторията, която чете тази медия и зная, че ще я добавят.
Добре е ние, които се надяваме за доброто на държавата ни, да изпращаме подкрепа с мисли и действия на тези, които избрахме да ни представят пред парламента, международни институции и навсякъде. Добре е да има подкрепа и в двете посоки! Има много начини по които да се определят приоритетите на страната ни и от най-значимите да се започне с всички усилия. Пиша за стратегия, а не за това, че взимаме решение под натиск на поредния чуждоземен политик, който изпълнява нечия стратегия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход