Преговорите за кабинет: Северна Македония и Русия предизвикаха спорове, но се стигна до съгласие
Ще имаме огромен напредък през следващите 4 години, обеща лидерът на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в края на последната от 18-те работни групи


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Искаме да наложим нов бранд на България - страната, която успя най-бързо да изкорени корупцията. Това беше посланието на "Продължаваме промяната", с което те отвориха своя пакет от предложения във външната политика.
Последната от 18-те преговорни групи за нов кабинет започна в късния съботен следобед и предизвика много по-малко сериозни спорове, отколкото предварително се очакваше. За сметка на това дебатът по окончателно одобрение на точките продължи близо 7 часа, като повечето спорове бяха около дребни детайли или формулировки.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Очевидна е зависимостта на ПП и ДБ от Америка. Първо, къде са се разбързали с Македония, България нема закъде да бърза, ние сме си в ЕС.
Второ, опитват да разводняват дискусията с изсмукани от пръстите несвързани неща като бизнес, директни полети и пр. Тези въпроси не могат да са част от нашите условия за допускането им до преговори за ЕС, защото и двете държави искат да развиват икономически и транспортни връзки помежду си. Такива дискусии могат да си вървят паралелно, но немат никакво отношение към ветото.
А и ние и без друго немаме особен икономически интерес там, това е един малък пазар с ниска покупателна способност, в сравнение с останалите ни съседи. Пък и те вече търгуват с нас безмитно, туристите им идват без визи и т.н. Членството им в ЕС не би променило кой знае какво.
Нито пък към Македония водят важни и натоварени транспортни коридори, че да бъдат приоритет. Какви полети до Скопие при 160 км. разстояние по въздух? Поредните небивалици на ПП.
РСМ изгражда своята история, език и етническа идентичност чрез кражба и фалшифициране на българските. Това е основният проблем за нас и докато не се промени нема смисъл изобщо да се преговаря за вдигане на ветото. След това идва антибългарската пропаганда, дискриминацията на гражданите с българско самосъзнание и малцинствените им претенции. Всичко останало са алабализми за отвличане на вниманието от опитите за измяна на българските интереси.
ДБ немат нищо против България да бъде включена в конфликта между Америка и Русия заради Украйна и дори настояват да се случи с желанието си за повече американски и натовски войски на наша територия. Това е национално предателство. В навечерието на зреещ конфликт искат насила да вкарат България в него, превръщайки я в жива мишена.
Видимата цел на П-образните разговори, предавани директно, беше да е контрапункт на задколисните догодоври, които отвратиха народа от партийното.
От друга страна се видя отново с какъв капацитет разполага партийното. Ами с много скромен. Същият, който отвращаваше доскоро.
Какво могат да измислят друго БСП енергийните експерти, освен АЕЦ? Ама с каква технология? Щото с тия зачулените реактори май вече не става.
Какво може да измисли експертизата на ДБ Шаламанов и Тагарев, освен да обявим война на Русия?
На седянката може най-пищните глупости на партиите да не са приети, но няма никаква гаранция, че с упоритото им вадене от ръкава отново и отново няма да блокират в удобен момент лелеяното редовно правителство?
Какво ще правим с БЮРМ? Ще откриваме губеща авиолиния София-Скопие или ще продължим да натискаме за езика на омразата? Всъщност София (както и Атина на времето) нищо не губи от отказа си. Най-много да поспечели нещо. Ако новите не се огънат на западния натиск.
Всъщност БЮРМ ще е лакмуса.
*задкУлисните
...Искаме да наложим нов бранд на България - страната, която успя най-бързо да изкорени корупцията...
Ще зашишат лай ...о в непрозрачен целофан !
руснаците казват: паживьом, увидим.
турците: интереса клати феса.
сърбите: барайте си правата.
българите / ние /: не ща аз да съм добре, а комшията да е зле.
и още: кой каквото си направи, никой друг не може да му направи.
Не съм съгласен с точката за еврото. Никой не иска еврото. Хората искат да се запази българския лев и финансовия ни суверенитет.
Стига сме рушили и раздавали. Трябва да запазваме и надграждаме.
Раздадохме си цялата банкова система на чужди банки. Би трябвало 70% от банките да са български, а да са допуснати до 30% чужди.
Да не изреждам по отрасли какво е положението.
Трябва да има най-малко референдум с въпрос: “Искате ли България да запази българския лев или да приеме еврото?”
До коментар [#7] от "Данчо":
"Никой не иска еврото." Кой Ви каза, че никой не иска еврото? Аз например го искам.
До коментар [#8] от "evpetra":
Абсолютно никой от моите познати и приятели не иска еврото.
Имам предвид абслолютно никой.
100% искат запазване на лева, казвали са го, споменавали са, коментирали са.
Аз не познавам нито един, който иска да приеме еврото.
До коментар [#9] от "Данчо":
Абсолютно никой от моите познати и приятели не иска еврото.
"Имам предвид абслолютно никой.
100% искат запазване на лева, казвали са го, споменавали са, коментирали са.
Аз не познавам нито един, който иска да приеме еврото."
Е, Вашите приятели не са "всички". Те вероятно не излизат от България, а на мен и на моите приятели и колеги ни е омръзнало да обменяме валута. Ние искаме поне в Европа да пътуваме без тази грижа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.