🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

КСНС: Крачка назад в преговорите със Северна Македония

Позицията на президента и партиите усмирява амбициите на Кирил Петков за бърз завършек на спора дни преди посещението му в Скопие

Продължилият 5 часа КСНС препотвърди българската позиция за Северна Македония и на практика комбинира досегашните български позиции от последните 3 години
Продължилият 5 часа КСНС препотвърди българската позиция за Северна Македония и на практика комбинира досегашните български позиции от последните 3 години
Продължилият 5 часа КСНС препотвърди българската позиция за Северна Македония и на практика комбинира досегашните български позиции от последните 3 години    ©  Цветелина Белутова
Продължилият 5 часа КСНС препотвърди българската позиция за Северна Македония и на практика комбинира досегашните български позиции от последните 3 години    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Връщане назад към някои от позициите на ГЕРБ и ВМРО за Северна Македония и малки шансове за бързо решение на спора. Така може да се обобщят резултатите от продължилия до понеделник вечерта петчасов Консултативен съвет за национална сигурност. Заключенията от заседанието връщат на дневен ред Рамковата позиция от 2019 г. и последвалата я декларация на 44-ото Народно събрание. Tогава те допълнително обтегнаха отношенията с Република Северна Македония и поставиха трудно приемливи за съседката ни условия, които се оказаха и трудни за разбиране от партньорите на България в ЕС. По този начин твърдата линия спрямо Северна Македония взима превес, но в приетия от Консултативния съвет текст има компромиси и към по-либералните позиции на "Демократична България" и "Продължаваме промяната".

В изявлението си Радев усмири и амбициите на Кирил Петков, който на 18 януари ще посети Скопие по случаи 30-годишнината от българското признаване на Македония, за бързо разрешение на обсебилия българската външна политика спор. "Съгласието за започване на преговори за членство на Република Северна Македония в ЕС да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати", каза Радев след заседанието. Общото послание към Скопие обаче е за усилен натиск по досегашните искания на България, включително за историческите спорове, а не за ускорени преговори, базирани на икономическите интереси на двете страни. След изявлението Петков напусна залата, без да отговаря на въпроси.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 3
    ahj21578679 avatar :-|
    ahj21578679
    • - 3
    • + 4

    Как пък всички грантови медии пишат едно и също!

    Нередност?
  • 4
    evpetra avatar :-|
    evpetra
    • - 3

    Запънали сме се като магаре на мост с тази Македония!

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    Четейки текста, веднага ми идва на езика култовата реплика на Антон Радичев от Оркестър без име: Абе, защо ни правят на идиоти, бе?

    Какви срокове, каква нова икономическа посока на преговорите с БЮРМ? Каква културна дискусия с хора, дето ни викат татари и дето са ни пребъркали и присвоили цялата история? Български народни песни на братя Миладинови от десетилетия се издават оттатък Врдара без прилагателното български. Чукнете в уикито да видите как е изглеждала коридата на първото издание от 1861 г.

    Политическата и икономическата посоки на БЮРМ от десетилетия е юг-север Сърбия - Гърция, а не запад - изток Албания - България. Кой ще пътува по коридор 8 от Вльора до Бургас? По няколко рейса с туристи и 2-3 тира с керемиди Тондах и зарзават? Излазът на вътрешното Черно море е на 650 км от Скопие, а Солун им е на 250 км.

    Откъде ще се вземе пътникопотокът, който да осмисли изтърканата от преповтаряне теоретична авиолиния София-Скопие?

    Бях в Атина на милионния митинг срещу позицията на Ципрас за признаване на Македония, макар с Преспанския договор точка по точка Гърция да си взе всичко окрадено от историята си.
    Скопяните вече не са потомци на Александър Велики.
    Скопското летище вече не се казва Александър Велики.
    Магистралата от Грция на север не се казва Александър Велики. Паметникът насред Скопие вече не е на Александър Велики, а на някакъв "антички войн на кон"...

    20 години нито Европа, нито Америка, нито Капитал дори не поучаваха елините да не си търсят окрадената история.

    Македония е може би единствената тема, която еднозначно обединява българите и ни кара да загърбваме политическите, идеологическите, социално-икономическите, образователните, религиозните, културните и пр. различия помежду си.

    Няма политически лидер, партия или правителство, което да оцелее, ако тръгне напреки всеобщото чувство за гавра с национални светини, което скопяните правят от 1945 г насам.

    Турците, с които като народ би трябвало да се мразим заради робството, ме срещат в Истанбул с комшу. Сърбите, с които сме се клали във всички войни след Освобождението, ми викат брате. А потомците на много далечните роднини на баба ми от Охридско ми викат бугарин фашист?

    Преди Киро да тръгне с тия празни нагласи натам, трябва да си помисли, че вероятно ще иска и да се върне...

    Нередност?
  • 6
    weiss avatar :-|
    Weiss
    • + 1

    Не бях ходил в Македония никога. Преди няколко месеца минах от там, на път за Албания и обратно. Половината ден в Скопие и трите часа на връшане в Охрид ми стигат за цял живот. Отиди до ФИРОМ, Евпетра, виж, поговори с местните, пък после говори как сме се запънали като магарета точно ние. Няма такава българомразна сган! Наскоро в Ютуб ми попадна случайно листа с "Македонски народни песни" на някакъв тамошен юнак. За Биляната и Миле и какво ли не си беше очаквано и в реда на нещата, но с Руфинкината ме закопа...

    Нередност?
  • 7
    evpetra avatar :-|
    evpetra

    До коментар [#6] от "weiss":

    Ходила съм много често до Македония и познавам различни хора - някои са чугунени глави, други са достатъчно интелигентни, за да знаят как да те развеждат из Охрид и околностите без да засягат по никакъв начин чувствителни теми. Значи, може.

    Нередност?
  • 8
    oshog avatar :-|
    Георги Драганов
    • + 1

    Интересно мнение. Почти сякаш има някакви частни интереси намесени.

    https://voinaimir.info/2022/01/macedonia-photovoltaics/

    Нередност?
Нов коментар