Защо управляващата коалиция поиска оставката на Гешев

Декларацията от трибуната на Народното събрание за оттегляне на главния прокурор е стартов сигнал за съдебната реформа

Бюлетин Легал Компас Легал Компас

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Липса на "ефективно разследване и упражняване на обвинителна функция" като цяло, липса на "ефективност в разследването на корупцията" конкретно по високите нива на властта и липса на "ефективно разследване на случаи или напредък по дела с висок обществен интерес" в разрез с "изрични законови, професионални и етични стандарти". Това са част от мотивите, с които управляващата коалиция поиска оставката на главния прокурор Иван Гешев.

Искането беше формулирано в декларация от името на управляващата коалиция и парламентарните групи на "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България", която председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров прочете от трибуната на парламента. Депутатите от четирите партии, подписали декларацията, посрещнаха с аплодисменти доводите, които Гюров изтъкна, и се изправиха на крака при произнасянето на самото искане. Представителите на ГЕРБ - СДС и ДПС останаха по местата си.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 1

    С декларации не става.

    Гешев е също толкова одиозна фигура, колкото бяха преди него и Татарчев, и Филчев, и Велчев, и Цацаров. И кучето не е заровено толкова в личностните им качества, колкото в системата, която по волята на една или друга политическа фигура те оглавяват.

    Преди 9.9.44 г прокурорите са подчинени на председателя на съответния съд: районните - на председателя на районния съд, окръжните - на окръжния. По-нагоре няма.
    След преврата се въвежда сталино-вишинската система, която без никакви структурни промени е запазена и до днес: прокуратурата е полувоенна пирамидална структура, чиито низши звена са подчинени на всяко едно по-висше и всички вкупом на главния.

    В този смисъл се видя, че дали главният ще се казва Иван, Никола, Борис или Сотир, това няма отношение към процесите на подчиненост на прокуратурата на силните на деня. Съвсем естествено е да премахне тази подчиненост, но за това не се говори, а единствено се бие самара.

    Комизмът на подобни парламентарни декларации е още по-жалък, защото във възможностите на законотворците е да променят устройствената нормативна база и да начертаят пътя на прокуратурата (а и на цялата правосъдна система) към нормалност.

    И е повече от ясно, че подобни декларации са просто шум в системата, защото по закон единственият, който реално може да поиска оставка на чиновник, назначен след конкурс, е органът, който го е избрал. В случая ВСС.

    Нередност?
  • 2
    yia15724501 avatar :-?
    Моа Преател Тайпи
    • - 1

    проба

    Нередност?
  • 3
    kapitalcho avatar :-|
    kapitalcho
    • + 1

    До коментар [#1] от "D-r D":

    В десетката докторе.
    Системата сега зависи от един човек. Ако той е некачествен...имаме проблем. Ако имаме система с 10-ина главни прокурори(всеки може да разследва всеки един без да спира дела....това ще е различна система, с коренно различни резултати).

    Нередност?
  • 4
    demokoko18 avatar :-?
    demokoko18
    • - 1

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Всичко е така, да !
    Само че, за да се промени системата и да се премахне главния прокурор, не трябват ли промени в конституцията ?

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D

    До коментар [#4] от "demokoko18":

    Конституцията не са скрижалите на Мойсей.
    Съставяна е през 1991 г, отразява тогавашните възприятия и схващания за тенденциите. В дела за съдебната власт Конституцията видимо изостава от днешните нужди на обществото.

    Главен прокурор е абсолютно компрометирана и ненужна длъжност. Никой от досегашните не е бил нито безспорен правен авторитет, нито морален стожер, та да минава за методически гуру на останалите прокурори, какъвто е декларираният смисъл от наличието на гл.прокурор. Пък и войнишкият принцип на субординация механично прехвърлен на плоскостта на обществените отношения не работи в за съвременните демократични общества, просто защото е от друго време.

    Прокуратурата по дефиниция трябва да следи за спазването на законите.
    Нищо повече.
    От гърчовете на сегашната прокуратура, която упорито не желае да се занимава с миазмите след герб, ясно се вижда, че не спазването на закона е смисълът за съществуването на прокуратурата (в този й вид), а опазването на господарите.
    Някакво юридическо УБО.
    Това трябва да приключи.

    Нередност?
Нов коментар