БСП продължава да брани Русия и Путин
Позицията на Корнелия Нинова срещу натовски войски тук и срещу изпращане на военна помощ за Украйна увеличава рисковете за България
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Още при съставянето на управляващата коалиция беше ясно, че в нея влизат партии с напълно противоположна идеология и формирането на обща политика в нея по много въпроси ще бъде изключително трудно. Почти всички стъпки на Корнелия Нинова в изпълнителната власт показват, че се случва точно това. Действията на лидера на БСП я позиционират като държава в държавата, нещо като Донецката и Луганската република в Украйна - на теория част от една обща официална власт, но на практика води собствена политика, и то в директна защита на руските интереси в България, а оттам и в Европейския съюз.
Това се видя особено ясно в последните дни, около разговорите за смяна на военния министър Стефан Янев. БСП и Корнелия Нинова бламираха номинацията на премиера Кирил Петков постът да се заеме от Тодор Тагарев заради публичните му пронатовски и антируски позиции. Нещо повече - от официалните заявления на Нинова стана ясно, че БСП е в основата на странната позиция в България да не бъдат разполагани допълнително натовски войски заради заплахата от Русия. "Преди 2-3 седмици Янев внесе предложение в Министерския съвет да бъдат допуснати на българска територия войски от други натовски държави. Четиримата министри на БСП отделихме повече от час да убеждаваме колко е неправилно това предложение и не го подкрепихме. Другите министри обаче гласуваха "за", заяви официално Нинова. Близки до Стефан Янев категорично отрекоха това да се е случвало по този начин, но важното в случая е позицията на Нинова срещу разполагането на чужди войски тук.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Много логично е, че не се стигна до гласуване на Тагарев и се прие доста по-политически неутрален кандидат, защото правителството е коалиционно, има подписано коалиционно споразумение и определени партийни квоти в МС. Ако проф-ът беше гласуван, най-малката партийка в коалицията би получила непропорционално много власт (при това доста важна в този момент), което не отговаря на политическата й тежест.
От друга страна гласуването на БСП против Тагарев би обединило Киро и баце, би обезсмислило т.н. промяна и би дало властта у Борисов по Великден.
Апропо, твърдението в заглавието "БСП защитава открито интересите на Путин в Украйна" не се ли припокрива по-широко погледнато с текстове от Раздел II Предателство и шпионство на НК?
И ако авторът на тази публикация има данни за твърденията си, не е ли задължен да ги предаде на прокуратурата?
Мъча се да отворя приказка за отговорността на авторите...
Доста неадекватна позиция на хора, които са се продали за някоя рубли явно, включително и обичайните формуни тролове.
Ако не препотвирдим ангажиментите си към ЕС и НАТО, ние ставаме беззащитни в сегашната ситуация, нещо подобно на държави като Молдова и Грузия. Не може да сме неутрални, когато сме толкова близо до войната и се нахлува най-безцеремонно в границите на самостоятелна държава.
До коментар [#2] от "sps10646708":
Най-накрая един от вас сам си го каза - за вас това е битка между Америка и Русия. Че е битка на едни хора за тяхното право на самоопределяне - и да ви извади очите, пак ще го натикате в рамките на добрия СССР и прогнилия, зъл Запад.
Време е профилите на един-два руски трола, подвизаващи се под различни имена тук, да бъдат блокирани от администраторите на сайтовете на Икономедиа.
Ето, че и Грузия "брани открито интересите на Путин". Държава, която последна можеш да обвиниш в обслужване на руски интереси, имайки предвид войната през 2008-ма и откъсването на Абхазия и Ю.Осетия:
"Грузия, отчитайки нашите национални интереси и интересите на народа, не смятаме да участваме във финансовите и икономически санкции, доколкото, повтарям, това още повече ще навреди на страната ни и на нашето население. Аз, като председател на правителството, ще се ръководя само от интересите на нашата страна", заяви Гарибашвили.
„Когато става дума за санкции, хиляди винопроизводители, износители, фермери са въвлечени в този процес. Какво се иска от мен? Аз да наложа санкции на своя народ?... Ето защо тези допълнителни емоции няма да дадат нищо, но ще навредят сериозно на нашите национални интереси"
„С нашата разумна, национална и патриотична политика постигнахме всичко: споразумение за асоцииране с ЕС, безвизов режим и напредък в много други неща, включително отварянето на руския пазар“
Ръководителят на правителството отбеляза, че след отварянето на руския пазар, от 2013 до 2021 г., селскостопански продукти на стойност 2 милиарда долара са изнесени от Грузия за Русия, износът на други видове продукция е за 3 милиарда долара.
По неговите думи, благодарение на туризма през последните пет години страната е получила приходи от 3 милиарда долара - повече от 5 милиона гости от Русия са посетили Грузия . Премиерът добави още, че около 1 милион грузинци живеят в Руската федерация, като годишните преводи възлизат на 500 милиона долара.
"Мы видим, что сегодня нет никого, кто мог бы приостановить это (ситуацию на Украине. — Прим. ред.) и, скажем прямо, санкции не являются эффективным средством. Скажем и то, что сегодня в Украине воюют украинские военные и украинская армия, поэтому надо хорошо помнить, что страна и весь мир стоит перед вызовами и в этой ситуации любая эмоция и необдуманные шаги являются риском"
До коментар [#9] от "fho19646709":
Е, не съм аз дето пише от няколко анонимни профила. Ти и разни като г-н доктора. Той поне човекът не звучи като да копае картофи по цял ден, с малки почивки за фейсбук. В твоята вселена може и всичко да е наред. Но има хора, дето не обичат да си врат главата в чужди задници. Ето при тях говорим за самоопределение.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.