Иван Кръстев: За първи път в постсъветското пространство срещу Путин не стои абстрактна идея, а друг човек

Политологът и ръководител на Центъра за либерални стратегии на годишната среща между правителството и бизнеса, организирана от "Капитал"

Капитал    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Светът коренно се е променил с войната в Украйна, смята политологът Иван Кръстев, ръководител на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена. "Говорим за съвсем различна Европа икономически. Дори да се стигне до примирие, икономическите санкции за Русия, докато Путин е президент, ще продължат", каза Кръстев пред участниците в годишната среща на бизнеса и правителството във вторник, организирана от "Капитал". Той посочи още, че реалните преговори за спирането на войната текат на две места: "Едновременно преговарят руснаци и украинци, а в Рим американци и китайци - дали ще има китайска финансова и военна подкрепа за Русия."


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 13
    • + 5

    Тезата на г-н Кръстев е елементарна като преписана от спагети уестърните: сладникави небивалици за някакви изключително добри кравари и за други - уникално лоши пичове. Добрите, естествено, тържествуват на фона на Енио Мориконе.

    Но когато филмът свърши и се върнеш в реалния живот, виждаш, че нещата не са толкова еднопластови.

    Търсената от Вашингтон война в Украина, която трябваше да вдигне желязна стена между ресурсите на Русия и технологиите на Германия се случи. И вече промени света, но едва ли в зададената от Вашингтон посока. Съвсем видимо войната раздели света на американоцентричен и на всички останали. В американоцентричния са победените в последната война и все още окупирани от САЩ Германия и Япония, англосаксонските ОК, Канада, Австралия, Н,Зилънд и сателитите от Нато. Толкова! Останалият свят, около 6,7 млрд души от Африка, Азия, Латинска са видимо от другата страна.

    Американоцентричният свят си направи повод икономически и финансово да опита да убие Русия, една от претендентите за промяна на моноцентричния американски модел. И впрегна за това всичките си ресурси. Които се оказаха най-вече административно-политически: борси, МВФ, SWIFT, блокиране на авоари, собственост, капитали.
    Другият претендент за промяната - Китай - много внимателно проследява баталията и е с ясен руски уклон. По простата причина, че в триъгълната комбинация: Вашингтон - Пекин - Москва, руснаците са най-слабото икономически звено и затова американците предполагат, че е най-лесно да го премахнат и да се изправят после само срещу Китай. Разделяй и владей!

    Никаква логика не допуска, че Пекин ще стои и просто ще гледа как смазват (или поне опитват) единствения му стратегически съюзник за промяната на световния модел.

    Има и друго: американоцентричният свят не прецени, че всъщност почти не разполага с реални ресурси: енергоизточници, основни храни, черни и цветни метали, редкоземни елементи, без които оцеляването му в неглобалистичен модел ще му е невъзможно.

    САЩ, например, са голям производтел на нефт, но на лек, тип Тексас. За да се произведе керосин, бензин, дизел и пр. нефтопродукти, трябва в рафинериите да постъпи микс от лек и тежък нефт. Тежък се добива във Венецуела, Иран и Русия. Което е проблем, защото Вашингтон има тежки проблеми и с трите...

    Което гарантира като начало драстично увеличаване на цените на горивата в САЩ заради врътките през трети страни да се осигурява венецуелски/ирански/руски тежък нефт.

    Реалното производство в САЩ от десетилетия е изнесено в Азия, Мексико. За да се върне, освен инвестиции, трябва и работна ръка. След дълги години американски тип социализъм там просто тепърва няма кой да вземе да работи...

    Чета, че металургични, химически, торови, керамични, целулозно-хартиени заводи в ЕС затварят заради високите цени на еленергията и газа. Асоциациите на призводителите във всички възможни сектори на ЕС икономиката на 9 март са отправили искане до ЕК за помощ.

    Оказва се, че американоцентричните санкции да се удуши една огромна държава, което може да си затвори относително лесно производствените цикли с доставки от трети страни и да се самозадоволява, ефективно и бързо убиват собствената икономика на налагащите санкциите.

    Това Кръстев и соросоидите не го ли предвидиха? Ила очакваха "лошите" да мигнат първи, както се случва само в спагети уестърните?
    Но там поне има музиката на Мориконе, докато тук при Кръстев и Со е само хрущенето на суха пропаганда.

    Нередност?
  • 2
    surg avatar :-|
    Buryan Kirov
    • + 9

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Параграф по параграф са лъжа, полуистина или мит, които имат уж смислова опаковка, не си струва даже да се оборват, само ще питам вижал ли си американски супермаркет......дето нямат ресурси........а да ти плащат в рубли е кофти, ама свиквай

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 6

    До коментар [#2] от "Buryan Kirov":

    Лъжи, казваш...
    Да, пропагандната теза е, че щом не е написано тук, не се е случило.

    Ето линкове в потвърждания на неудобните истини:

    https://www.cemnet.com/News/story/172363/high-energy-prices-shut-down-cementos-portland-valderrivas-kilns.html

    https://money.bg/companies/golemi-zavodi-v-evropa-spirat-rabota-zaradi-skapite-energonositeli.html

    https://www.handelsblatt.com/politik/international/rohstoff-krise-produktionsstopps-und-versorgungsluecken-so-treibt-der-krieg-die-wirtschaft-in-die-krise/28150586.html

    Още?

    Нередност?
  • 5
    rvf011108524 avatar :-(
    rvf011108524
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Тези неща отиди и ги разправяй на близките на загиналите и от двете страни. Нищо, ама нищо не може да оправдае войната на Путин. Срамувам се че в България има повече хора извиняващи войната отколкото в Русия.

    Нередност?
Нов коментар