Балтийските държави спряха руския газ и призовават останалите в ЕС за същото
"Газпром" официално поиска от България доставките да се плащат в рубли
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Докато ЕС обмисля нови пакети със санкции срещу Русия, които отново не засягат енергийния сектор, Литва, Латвия и Естония прекратиха изцяло вноса на природен газ от Русия от 1 април. И трите държави ще се захранват единствено от общото газово хранилище в Латвия. В момента то е пълно на една трета от капацитета си, което е значително повече от средните за ЕС 25%. Това ще позволи на Connexus Baltic Grid, която е унифицираната компания, занимаваща се с разпределение и съхранение на природен газ в този регион, да разполага с малко повече време за намирането на доставки по алтернативни трасета. Според местни медии ще бъде търсен бърз вариант с доставки на втечнен газ.
"Щом ние можем да направим това, и останалата част от Европа може да го направи", се казва в съобщението на Conexus Baltic Grid. Литовският президент Гитанас Науседа също призова страните от ЕС да последват примера на балтийските страни, за да бъде оказан реален отпор на действията на Владимир Путин и инвазията на Русия в Украйна. Полша също обяви намерението си да спре изцяло енергийните си доставки от Русия, които включват и голям обем въглища. Ако до месец май не бъде постигнато споразумение за общо ембарго на ЕС за внос на руски енергийни суровини, полското правителство смята да прекрати договорите си с Русия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
На балтийските републики с общо население по-малко от обруленото български население, им трябва един кораб цистерна на 3 месеца та да не спира производството им. Германия се нуждае от 3 кораба за два дни. В света има 34 такива кораби. Та как и от къде ще прехвърчат корабите за Германия, не разбрах?
И от къде взе информацията че в света има само 34 кораба за пренос на газ?!?! Към 2020 година са били 642 броя, за справка:https://www.statista.com/statistics/468412/global-lng-tanker-fleet/
До коментар [#1] от "Кнб":
Когато Украйна спре транзита на руска газ през територията си, а Америка вноса на руски уран, нефт, метали и торове, тогава да заповядат с претенциите да сме били прекъснали своите икономически отношения с Русия.
То хубо , ама и там са се навъдили рускоговорчщи от едно време и ще ревнат към Кремъл да ги спасява ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.