Напускането на ИТН минира решаването на спора със Северна Македония
Шансът въпросът да бъде решен до края на френското председателство значително намалява


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В началото изглеждаше като блъф. Преди два месеца лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов обвини премиера Кирил Петков в опит да "отхвърли ветото на България за започването на преговори на западната ни съседка за членство с ЕС без никакви условия", а в края на май заместникът му Тошко Йорданов предупреди депутатите си, че напускат коалицията заради очакването, че това ще се случи. Тогава заявките им изглеждаха като част от натиска върху кабинета да не предприема никакви стъпки по въпроса.
Заплахите на ИТН за излизане от управлението съвпаднаха със слуховете, че даването на зелена светлина за начало на преговорите на Северна Македония с ЕС ще стане по време на съвместното честване на българската и северномакедонската правителствена делегация на 24 май в Рим, които не само че не се оказаха верни, но и получиха за пореден път уверението на Петков, че решение по въпроса няма да се вземе без санкцията на парламента.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Киро едно говори, друго прави, съвсем трето мисли. Днес го слушам на пресконференцията с Вархеи как имало три ясни изисквания, които Северна Македония трябвало да изпълни, за да махнем ветото. До сега по нито едно от трите няма никакво развитие, но Киро иска нов КСНС по тази тема. Защо бе Киро след като не си поемал никакви ангажименти и няма промяна ти искаш нов КСНС за Северна Македония??? Сега се вижда, че Киро и другия измамник Асан са измислили схемата, да замажат очите на обществеността тук, като видите ли ЕС ще стане гарант на тези три изисквания.
Явно Трифонов не иска да го свързват в бъдеще с поредното национално предателство в историята ни от поредните национални предатели сложени от чужди сили!
Решението на северо-македонския въпрос е в ръцете на онези оттатък границата. Това е единственото, които трябва да се обясни на Фон две Лайнен и компания. Отделят Албания при преговорния процес и животът продължава.
Не е нормално да се гради нещо ново стъпвайки на фалшиво минало. Не съм чул други историци освен тези от Македония да твърдят, че историята им не е част от българската. Ако се дърпат, че няма българско малцинство то ние трябва да анулираме всички български паспорти издадени на македонски граждани, защото излиза, че България им трябва само по интерес. А и между другото защо ЕС трябва да се разширява и в каква посока? Аз поне не знам да сме дефинирали стратегическа цел да приемем всички държави чиято територия е изцяло в Европа.
Хич нищо да не беше направило това правителство, достатъчно е, че най-после отхвърлихме вековното руско иго. Можело е и без руския газ, ти да видиш! При това на по-ниски цени. Сега, ако развържат и възела Северна Македония, берекет версин. Това тъпо вето, с което Борисов ни вкара в задънена улица, трябва да бъде вдигнато, а нашите претенции ще бъдат решавани в процеса на присъединяване. Турция е кандидат член на ЕС от 50-ина години, но още си стои вън от съюза, защото не удовлетворява изискванията му, най-вече за спазването на човешките права. И Македония може да си стои кандидат член, ако не се справя, но е крайно време да има движение в нашите отношения - не може все така да си стоим от двете страни на границата и да се мразим. Естествено, по-добре е да няма граница и да си сътрудничим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.