Френското предложение за Скопие започва да намира подкрепа
След МВнР, което е в ресора на ИТН, се оказа, че и президентът го одобрява, а управляващите, останали в малцинство заради казуса, обмислят варианти за одобрението му от парламента


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Парламентът едва ли ще успее тази седмица да приеме позицията за Северна Македония.
- Ветото може да бъде свалено по всяко време. Дори и от премиер в оставка.
- ДПС и "Възраждане" организират симпатизантите си за контрадемонстрации в София.
Дни преди да се гласува вотът на недоверие, внесен от ГЕРБ срещу кабинета "Петков", парламентарните партии са изправени пред важното решение - за българското вето върху започване на преговорите на Северна Македония и Албания за членство в ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Нормално, оказва се, че има доста национални предатели в Парламента. Не били само Кирчо, ПП и ДБ. В момента се упражнява нечовешки натиск над суверенна България от чужди дипломати! Искат да пробутат тая глупост от днес за утре без никакви обществени дебати.
Връщане на смъртната присъда и изпълнението ѝ за всеки, който гласува за това антибългарско предложение! Чрез обесване пред Парламента и пряко предаване по БНТ!
Противно е да се четат плитички лъжи.
1.Не е вярно, че МС може да ангажира с действие парламентарна комисия.
Всеизвестно е, че поради разделението на властите, което е конституционна норма, изпълнителната власт (Киро) не може да нарежда на законодателната (НС). В този смисъл е нонсенс МС да входира документи в комисия на НС. Това могат да направят група депутати или парламентарна група.
Това, което се случва в момента, е недъгав Киров опит да прехвърли отговорността за неизпълнението на поетите от него ангажименти на парламента. Недъгав е, защото е в разрез с Конституцията, разделението на властите и нормативната база.
2. Не е вярно, че " президентът го одобрява" (френското предложение)
Ето линк към темата от днес в сайта на президента. Обърнете внемание на третия абзац:
https://m.president.bg/bg/news6682/prezidentat-ako-blokazhat-na-institutsiite-i-na-rabotata-na-parlamenta-prodalzhava-izborite-sa-neizbezhni-no-tova-e-kraen-ekstremen-variant.html
Обърнете внимание на третия абзац:
"---Органът, който трябва да изработи решение по френското предложение за Република Северна Македония, е Министерски съвет, а парламентът следва да го одобри, подчерта Румен Радев. Държавният глава изрази учудването си от изявления на представители на правителството, които не съответстват на реалността и на отношенията правителство-парламент. Националната рамкова позиция на страната ни за европейската перспектива на РСМ е разработена и приета с решение на Министерския съвет през 2019 г. и съответно подкрепена от българския парламент, припомни Румен Радев. По думите на президента, ако Министерският съвет ще актуализира по някакъв начин Националната рамкова позиция, отразявайки предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС, това следва да стане в резултат на експертизата на МВнР и с решение на МС, което след това да бъде одобрено от парламента...."
Всъщност т.н. френско предложение е като Годо - всички го очакват, но никой не го е виждал. Чета, че и членовете на външната парламентарна комисия не са го виждали.
Едно нещо колкото е по-потайно, толкова е по-смрадливо.
3. Наистина и "премиер в оставка" (как хубаво звучи краят на Кировото хаотично пребиваване във властта!) може да отиде в Брюксел и да заяви от имета на страната ми, че "сваля ветото".
Само че не може нито да отмени договора с БЮРМ, който не се изпълнява от Скопие вече 5 години, нито Декларацията на 44-тата НС, нито съгласието на политическите партии на последния КСНС.
В този смисъл самоволното изявление от страна на Киро е повече от сигурно, че ще активира прокуратурата, защото (проверих lex.bg) никой не е отменял Глава първа Престъпления против републиката от Наказателния кодекс.
Как намира подкрепа нещо, което никой не е виждал, Полина?
Дай линк към френското. Ако си го виждала, де...
Освен Весела Чертева някой виждал ли е този документ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.