🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Северна Македония може да започне преговори за членство в ЕС, но при определени условия

Българският парламент вдигна ветото на съседната държава

Кирил Петков призова северномакедонския си колега Димитър Ковачевски да "бъде смел и да приеме предложения от Франция компромис
Кирил Петков призова северномакедонския си колега Димитър Ковачевски да "бъде смел и да приеме предложения от Франция компромис
Кирил Петков призова северномакедонския си колега Димитър Ковачевски да "бъде смел и да приеме предложения от Франция компромис    ©  Reuters
Кирил Петков призова северномакедонския си колега Димитър Ковачевски да "бъде смел и да приеме предложения от Франция компромис    ©  Reuters
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Темата накратко
  • За предложеното от "Демократична България" проекторешение, което одобрява предложението на френското председателство, "за" гласуваха четири формации - ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС
  • По време на продължилия повече от четири часа дебат подкрепящите отпадането на ветото наричаха решението "историческо" и "най-доброто предложение, което България е получавала", а противниците му обвиняваха колегите си в "предателство"
  • Лидерите на Западните Балкани изразиха в Брюксел сериозно разочарование, че техните собствени преговори не са започнали или остават в застой

В последния ден на заседанието на срещата на върха на лидерите на Съвета на ЕС в Брюксел и седмица преди края на френското председателство българският парламент вдигна ветото върху Северна Македония и така даде зелена светлина за започването на преговорите на западната ни съседка за членство в ЕС. Това стана с конституционно мнозинство от 170 народни представители. За предложеното от "Демократична България" проекторешение, което одобрява предложението на френското председателство, "за" гласуваха четири формации - ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС. Против бяха депутатите от ИТН и "Възраждане", а от БСП се въздържаха. В парламента бяха внесени още два проекта за решение - на ГЕРБ и на ДПС, но те бяха отхвърлени от депутатите.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    scuby avatar :-(
    scuby
    • - 4
    • + 2

    Интересно е да се видят мненията на полезните идиоти, които повтарят като пълни идиоти само за нови коалиции в НС след всяко гласуване. Ето сега има нова коалиция ПП, ГЕРБ, ДПС и ДБ. Новата мафия и задкулисие в България!

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 8
    • + 4

    1. Делян Пеевски гласува по същия начин, както Ицо Иванов и баджанаците от 4П и заедно с гербаджиите и ДПС, наричани от първите "мафия" Стряскаща симбиоза!
    2. След Ковачевски от СДСМ и Мицкоски от ВМРО-ДПНМЕ днес и външния Буяни отхвърли т.н. френско предложение и обясни, че приемането му от София ще блокира договора между страните.
    3, Брюксел по навик ще ни нарита като бедни роднини, които каквото и да направят, все е лошо.
    4. Е, защо ручахме жабетата?

    Нередност?
  • 3
    nca43604694 avatar :-|
    Данчо
    • - 8
    • + 4

    Жалки, продажни лакеи. Вие сте срам и гнус.

    Нередност?
  • 4
    wns06646792 avatar :-|
    wns06646792
    • - 7
    • + 2

    Решението на парламента е нелегитимно и взето под безпрецедентен външен натиск, както и самият Макрон признава:

    "Упражнихме много силен натиск върху България през последните месеци. Това е и плод на политическата криза в България в момента ... Искам да приветствам политическия кураж и ангажираност на премиера Петков. Той направи всичко"

    Не се проведе никакъв обществен дебат, народът дори не разбра какво са гласували и защо, а едва ли и самите депутати са наясно. Скришом и в бързане да обслужат чужди интереси новата коалиция ГЕРБ+ПП+ДПС+ДБ извърши държавна измяна!

    Днес е най-срамният ден в новата ни история.

    Нередност?
  • 5
    wns06646792 avatar :-|
    wns06646792
    • - 7
    • + 1

    Радев да прави партия най-сетне и да ги омита тия продажни боклуци! Стига се е крил в Президентството. Да остави на Йотова да завърши мандата.

    Нередност?
  • 6
    borodino avatar :-?
    borodino

    До коментар [#2] от "D-r D":

    Докторе, и само 1,2,3,4 ли?

    Нередност?
  • 7
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 6

    До коментар [#6] от "borodino":

    borodino, по светофарите - толкова! :)

    За мен основният проблем (на който отново станахме свидетели днес) е с представителната демокрация в БГ.
    Абсурдно е, че при поне 3/4 от българите да се против пускането на БЮРМ, 3/4 от изпратените от тях в НС гласуваха обратното! Тези депутати кого представляват всъщност?

    БГ партиите се изродиха във феодални структури на вождовете си. Много откровено шизо е гербаджийското салто. Баце наложи ветото, за да не се разпадне коалицията му с патриотите. Същия той го вдигна, за да се покаже като голям международник. Еднокнижен монолингвистичен международник.

    И неговите ладскнехти за секунда обърнаха реториката! А ония орачи и копачи, които са гласували м.г. за него си останаха на старото си виждане за Македония, че и тя трябва да направи някаква стъпка към нормализиране на отношенията ни. А не прави...
    Та кого представляваше герб днес в залата?

    Скъсана е връзката между суверена и неговите довереници. Всъщност доверениците живеят свой живот в свой си свят и хич не им е еня за въжделенията на ония, дето сме ги натоварили с отговорности.

    Не си ли регулираме контрола върху представителите си във властта, реално отгреждаме и отхранваме изкуствена каста паразити.

    Тези паразити днес - за мое изумление - не се съобразиха с нещо, които всеки човек с акъла си би отчел: че и опозицията, и управляващите в БЮРМ още преди дебатите в НС обявиха, че отхвърлят френския вариант на споразумение между София и Скопие. И какъв тогава бе смисълът да се подкрепя след цял ден чесане на езиците този вариант, който другата страна не приема?! И който автоматично отива на кино?

    И какво стана сега: слугинската БГ, ако, че не отговаря на националния й интерес, се наведе пред европейската директива, а гордата БЮРМ я отхвърли с презрение, защото не отговаря на нейния национален интерес.

    Така е винаги, когато въртиш опашка на посредника, а не водиш смислен диалог с опонента. Съгласен съм, че БЮРМ е неприятно тегава за преговори страна с обрасла психика. Но точно на случайниците Киро и Весела Чернева ли трябваше доверим тези ужасни преговори? Аз не бих ги помолил да ми продупчат и билета в трамвая.

    Пак казвам: проблемът е в представителната демокрация.
    По-скоро в незаинтересоваността и безкритичността към представителите ни в държавните структури.

    Нередност?
Нов коментар