
Докъде ще стигне Румен Радев
От половин година насам президентът носи еднолично отговорността за управлението на държавата. По всичко личи, че това ще продължи и следващите месеци
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Президентът ще продължи да контролира еднолично изпълнителната власт поне до пролетта.
- Има вероятност демо версията на президентска република да продължи и до местните избори през октомври.
- Върху Радев вече пада отговорността и за изпълнението на дългосрочни цели като влизането в еврозоната.
Историята познава два типа политици. В първия са тези, които усещат настроенията на хората, нагаждат се към тях, чуват желанията и страховете им и някак балансират между тях. Политиците от втория могат освен това и нещо друго важно - да показват ясна цел и как да се стигне до нея. Първите следват, вторите водят. Историята познава и двата типа политици, но помни само вторите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Р.Р. е като бай Тошо, само че доста, доста по-неудачен
В последните 10 години трима състуденти се оказват най-влиятелните личности във ВСС и в системата на правораздаването въобще.
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161319826966189
Симулативните: Задругата на Цацаров, Чолаков и осъждания съдия Веско „Лютеничката“
Търсенето под вола теле, с което протяжно се занимават авторите на статията всъщност е лаконично описано в чл.99 на Конституцията:
https://lex.bg/laws/ldoc/521957377
И видимо президентът Радев не е направил и крачка извън описаното в Конституцията, защото иначе щеше да се чуе отдавна.
Блокажът на политическата система в БГ не е причинен от президента, а от това, че политическите партии се превърнаха в капсулирани около началниците си хумункулуси и заживяха свой живот, нямащ нищо общо с интересите на народа, както често рецитират.
Политическите партии са тези, които се държат като сърдити деца и не разбират отговорностите си пред обществото. Всъщност партиите декларират и провеждат законодателна политика, която е диаметрално различна от интересите на мнозинството БГ граждани.
Това обяснява ниското доверие, което получават на избори.
И колкото по-чести са изборите, и колкото по-слаби са резултатите за партиите, толкова по-скоро може да се очаква инстинктът им за самосъхранение за се включи и старите втръснали муцуни да се сменят от нови хора с идеи.
Докато това не стане, най-доброто е неучастие на партиите в изпълнителната власт.
Нещо, което се е случило след 19-то майския преврат, когато царят забранява политическите партии и назначава обществени фигури в правителствата до смъртта си през 1943 г. Това е най-силният общствено-икономически период в историята на Третото царство.
В кризи е по-добре един човек с характер да застане начело.
До коментар [#3] от "D.r D":
несянил
"От "Мутри вън" до Мутри вътре"
Че той се беше оградил с мутри, ама не щяхте да го видите. И юристката на мутрите беше там.
Чудя се в Капитал журналисти ли работят или някакви пропагандатори? Журналистът трябва да представя действителността а не да накланя публиката към определно мнение.
Резидент
Резидент Радев няма окобено големи цели, а само да създаде партия, с която да продължи да участва в политическия живот и след края на мандата си.
До коментар [#3] от "D.r D":
Ръководството на медията ЕДВА ЛИ ще хареса Вашия коментар. Най-малкото защото в статията полъхва на платен материал. Инак едва ли може да се публикува в сериозна медия като "Капитал" подобен опит да се оплюе най-отговорния за момента ( макар и непрофесионален ) политик в България.
Жалко.
До коментар [#9] от "nfx431062748":
Моите коментари определено не се харесват "на ръководството". Не мълча, когато развиваните тук тези протеворечат драстично на здравия разум.
Президентът е задължен от Конституцията да прави служебни правителства дотогава, докато партиите не направят редовно.
Неоснователната теза, която се развива тук за протопрезидентска власт е неотговаряща на истината, но пък е в абсолютен синхрон с тезата на ДБ.
Което навява на мисълта за поразителна партийност у медията.
Което и не се прикрива.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.