Държавният департамент за България: Корупция, ултранационалисти и дела-шамари срещу медии
Доклад отбелязва значителното влияние на главния прокурор в магистратурата като цяло
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През 2022 г. в България има осезаеми проблеми с независимостта на съдебната система, както и сериозна корупция в управлението, а действията за справянето с нея са недостатъчни. Така звучат част от изводите в новия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права в частта за София.
Докладите на Държавния департамент за състоянието и зачитането на човешките права и правата на работещите в 198 страни и територии се създават по законово задължение и се представят в американския Конгрес.
През 2022 г. в България има осезаеми проблеми с независимостта на съдебната система, както и сериозна корупция в управлението, а действията за справянето с нея са недостатъчни. Така звучат част от изводите в новия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права в частта за София.
Докладите на Държавния департамент за състоянието и зачитането на човешките права и правата на работещите в 198 страни и територии се създават по законово задължение и се представят в американския Конгрес.
В документа, който беше представен в понеделник и се отнася за миналата година, се казва, че са предприети стъпки за разследване на официални лица с обвинения в корупция или за нарушения на човешките права, но в страната има проблем с безнаказаността.
Сред отбелязаните значителни проблеми на България са "жестокост" отношение към групи като мигранти, деца в институции, както и арестанти. Докладът акцентира върху "сериозно" ниво на корупция и престъпления срещу малцинства в това число етнически и от сексуално естество. Наред с това медийната свобода търпи критики.
Проблемът с независимата съдебна система
Документът отбелязва, че конституцията и законодателството в страната предвиждат независимо правораздаване, но "корупцията, неефективността и липсата на отчетност са широко разпространени проблеми, засягащи независимостта и безпристрастността на съдебната система".
"Общественото доверие в съдебната система остава ниско поради схващането, че магистратите са податливи на политически натиск, а системата не третира всички еднакво", се казва в документа.
Държавният департамент отбелязва и изводите на Европейската комисия, според които съчетаването на правомощията на главния прокурор и правомощията му във Висшия съдебен съвет (органът на съдебно самоуправление) води до "значително влияние" в прокуратурата, съдебния съвет и магистратурата като цяло.
Незаконни арести
Документът се занимава и с правата на арестантите. Държавният департамент отчита като пример за незаконен арест задържането на бившия премиер Бойко Борисов, бившия министър на финансите Владислав Горанов и пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова.
Тримата бяха задържани миналата година за 24 часа, когато на власт беше правителството на Кирил Петков и вътрешен министър беше Бойко Рашков. Арестите бяха мотивирани със сигнал за изнудване. До момента няма повдигнати обвинения, а съдът ги определи като незаконни.
Междувременно Владислав Горанов попадна под американски санкции заради корупция по линия на глобалния акт "Магнитски".
Корупцията
Отбелязвайки, че в България има проблем с разкриването на корупцията, Държавният департамент отбелязва поредица публично известни данни. От една страна, документът цитира официалната статистика на прокуратурата за миналата година, а от друга, посочва обобщението на Антикорупционния фонд, че от 49 разследвания срещу високопоставени бивши министри, зам.-министри, народни представители, магистрати, кметове и областни управители, които организацията е наблюдавала за изминалите шест години, едва три са довели до присъди, а 14 души са напълно оправдани.
Американското външно министерство прави и сериозен преглед на целия казус с разкриването на скандала "Капитан Андреево".
Медиен плурализъм
В доклада се посочва още, че условията в страната продължават да влияят негативно на медийния плурализъм.
Цитирани са също заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост.
Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и "недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии".
Като проблем са отбелязани и дела за клевета срещу журналисти, които публикуват статии с обвинения в корупция. В документа се обръща специално внимание на класическия пример за SLAPP дело - на съдията Светлин Михайлов срещу Mediapool и журналиста Борис Митов ("Свободна Европа").
Малцинствата и националистически партии
Като проблеми са отбелязани и достъпът на малцинства до медиите.
В доклада са представени и случаи на антисемитизъм, като се допълва, че "антисемитска риторика продължава да се появява редовно по социалните мрежи и под формата на коментари под медийни статии онлайн".
Oт друга страна, се отбелязва, че националистически партии, в това число "Възраждане" (наречени "ултранационалисти" - бел. ред.), редовно сипят обвинения срещу защитниците на човешките права.
По отношение на расовите малцинства се изтъква, че дискриминацията може да бъде наказана със "скромна глоба", като законите в тази сфера не се прилагат ефективно. В документа се споменава и предполагаема връзка между "Възраждане" и прокуратурата. Американските власти се позовават на публичното признание в България, че представителите на обвинението са ползвали именно националистическата партия, за да внасят свои законодателни предложения.
4 коментара
Къде са тия ултранационалисти?
И къде са т.нар. "дела-шамари" срещу медии?
По едното "дело-шамар" Медияпул беше призната за виновна и осъдена да заплати иска. Демек искът е бил основателен. По второто да изчакаме произнасянето на съда, а?
И после - каква е работата на чуждо министерство да си вре носа навсякъде?
Или защото става реч за медия, която е "грантирана" от прочутата фондация с райетата и ката такава трябва да е гарантирано под чадър ли?
Заглавието ако бяхте обективна медия трябваше да е съвсем друго, поне в Дневник сте се отсрамили.
Държавният департамент на САЩ ясно посочва с пръст незакония арест на лидер на най-голямата и силна опозиционна партия в България. Замисълът на закона Магнитски е точно да защитава човешките права по света. Ще има ли за това Магнитски за измамника и шарлатанин Киро? Ще има ли Магнитски за строителя ви на капитализма Рашков??
До коментар [#3] от "scuby":
Руснаците пак са ги хакнали и за доклада или пък Рашков преди 20 години не беше заклеймяван като символ на корупцията от Капитал, когато беше още от "неправилната страна". Хм, не знам, не знам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.