🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>
България и Румъния: история на две скорости

Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България

Двете държави започнаха рамо до рамо в ЕС преди 15 години. Докато първата се зае да изгражда държавна система за корупция, другата започна да я разгражда. Резултатите са показателни

Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Темата накратко
  • След дълъг спринт, Румъния днес е в пъти по-добре по редица икономически показатели от България.
  • Живеещите на север от Дунава още не се чувстват богати, но бързото приближаване на западноевропейския стандарт ще промени това.
  • Най-мащабната разлика между двете държави е в борбата с корупцията и ефективните присъди за стотици политически фигури от всяко ниво.

Годината е 2007, пада се 13 април - уикендът на Великден. Варна и цялото северно крайбрежие са окупирани от румънци. "Всеки уикенд, откак сме в евросъюза, е така", обяснява продавачка в магазин в центъра на морския град. "Опразниха дори Adidas-а", отбелязва минувач. "Да не съм в Букурещ, веее", провиква се недоволен варненец.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    movafaq avatar :-|
    movafaq
    • + 7

    Чудесна идея на "Капитал" да се огледаме в Румъния и да разберем по-добре румънския политико-обществен модел. Всички българи, които са имали досег с Румъния, говорят за динамизма на румънското общество. Данните са интересни и събеседниците са от най-добрите. "Капитал" е разговарял с някои водещи румънски политолози като Сорин ЙониЦа и Кристиан Първулеску, както и с политици.

    Без да искам да отричам приноса на статията имам няколко забележки, които са по-скоро към общия дискурс за Румъния у нас, намерил израз и в тази статия:
    - в Румъния се строи инфраструктура в момента, както никога преди по времето на прехода. Само че по информации в румънската преса жп връзката Букурещ-Гюргево няма да бъде завършена през септември 2023 г., а вероятно през 2024 г.;
    https://clubferoviar.ro/inagurarea-liniei-bucuresti-giurgiu-amanata/
    - въпреки нашите симпатии към борбата с корупцията в Румъния, трябва да отчетем, че нейната златна ера бе спряна от самата държава, вероятно с основателни причини, и в момента в Румъния на власт са старите партии с нулев интерес към реформи;
    - в България още живеем с представата, че румънците са непримирими борци с корупцията, евроатлантически отличници и т.н., което вероятно е само едно от лицата им. В последно време в страната се засилват суверанистките тенденции и те се проявяват не само чрез румънското "Възраждане" - партията AUR, но и чрез старите партии... т.е. Румъния е повече от Моника Маковей, Лаура Кьовеши, а фигурата на Траян Бъсеску е изключително спорна и легендата, която му се създава у нас не е оправдана;
    - има смисъл да познаваме румънското общество в цялост, именно защото както и статията посочва има възможност за сравнение и пренос на опит.

    Нередност?
  • 2
    julesta avatar :-|
    julesta
    • - 8
    • + 2

    нямат ппдб

    Нередност?
  • 3
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 1
    • + 9

    Разломният момент в развитието на България и Румъния беше появата на явлението "Путлер".Българската държавна сигурност беше подопечна на КГБ, за разлика от Секуритате. С идването на власт на Владимир Путин, България стана част от плановете му да консолидира руското влияние в постсъветското пространство. За зла историческа участ, Путлер си намери ракета-носител в лицето на Бойко Борисов и ГЕРБ, благодарение на които се путинизира за нула време. Оттогава България не просто зацикли, а почна да потъва. Не знам защо част от българите се лъжат по метрото и магистралите. Магистрали и тунели не са спрели да строят всички държави от третия свят, не по-малко успешно от нас. В България през парадния вход се завърнаха разработените и покровителствани от КГБ приходоизточници на службите - рейдване на бизнеси, институционален рекет, незаконен трафик на хора и забранени стоки през границите, пробити от частни златни гьолове и фитосанирарни лаборатории, собственост на криминално проявени лица, свързани с ГЕРБ. Специализираната прокуратура беше създадена, за да прави това, което прави прокурор Чайка в Русия. По "актуалните заведения" се появи една нова класа добре облечени партийни парвенюта, които демонстрират както благосъстоянието си, така и неговия източник - близостта си с властта. Същите започнаха да агитират, че "На българите ни трябва такъв като Бойко, защото си падаме леко изроди и някой трява да ни наритва от време на време дзурлата, за да си помним мястото долу в калта и да не почваме да се вземаме насериозно!".

    Нередност?
Нов коментар