ГЕРБ и ДПС поеха курс към ликвидация на съдийската независимост
Преструвайки се, че подставят под контрол главния прокурор, двете партии всъщност подчиниха върховните съдилища


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дни след като ГЕРБ се обяви за дълбока и радикална съдебна реформа, а впоследствие от партията се представяха като репресирани от прокуратурата и поеха курс към правителство с ПП-ДБ, хората на Бойко Борисов в парламента постъпиха по обичайния начин. В четвъртък ГЕРБ и ДПС, при това с непробиваемо мнозинство, поеха курс към ликвидация на съдийската независимост.
"Ако ще правите това - по-добре да остане сегашното положение", призова ги заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев. Думите му обаче останаха нечути, а единствените контрапредложения срещу опита на ДПС и ГЕРБ да направят върховните съдилища зависими - тези на Надежда Йорданова, бяха отхвърлени.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Много сладки глупости!
Промяната (и то само в комисия!) в системата за детрониране на двамата председатели на ВАС и ВКС да се представя като "ликвидация на съдийската независимост" е тежко изнасилване на истината.
Или неразбиране какво е съдийска независимост.
Или незнание на елементарни постановки на правото.
Или поредното тукашно поръчково пропагандно нагнетяване на напрежение.
Така се получава, когато случайници в НС по партиен диктат без дебати (просто защото представа нямат от материята, която "обсъждат") коват закони по името на жертвата. Не на поста, който особата, посочена за отстрел, заема, а поименно.
Всъщност в правната комисия съставиха законопроект "Гешев", чиято единствена цел е да могат (законово) да се отърват от станалия изведнъж токсичен дори и за предишните му господари Иван Гешев.
И тъй като неподготвени хора могат да правят единствено папие маше закони, и този е неадекватен, без перспектива, без стратегия, без логика или обществена полза - закон-еднодневка, който ще бъде праменен веднага щом си свърши работата. Защото е сътворен, за да реши един-единствен казус - Гешев! Но за да не бъдат обвинени "законотворците", че правят закон "Гешев", набутаха в него и двамата върховни съдии. За разводняване...
Всъщност безкрилата правна мисъл на депутатите стигна до там! И - за жалост, както чета горе - не само тяхната...
На никого ли продължава да не хрумва изключително съществената функционална разлика между длъжността гл.прокурор и тази на двамата върховни съдии, за да ги бута в една кошница!?
Главният прокурор на РБ има задължение да следи работата на ВСИЧКИ прокурори в ПРБ и да им дава МЕТОДИЧЕСКИ указания при нужда. Разбирай: да им "внушава" какво и как да правят в конкретни дела - кого да ударят, кое да сложат на трупчета. И това е записано в Конституцията и в ЗСВ!!
Председателите на ВКС и ВАС са просто административни ръководители на съдилищата, пръв сред равни. Те нито имат право да се бъркат в работата на подчинените си, нито се е чуло да го правят.
И ако се замислим, казусът, раздухавн в случая е, че прокурори от прокурорската квота във ВСС могат при единодушие с двама съдийски гласа от съдийската квота да сменят председателите на върховните съдилища. Т.е. прокурори да махат съдии... О, Боже!
Не, проблемът, мисля, е другаде. Разделянето на ВСС на две квоти (съдийска и прокурорска) по предложение на тогавашния (2015 г) министър на правосъдието на Борисов 1.0 - Христос Иванов, просто превърна прокурорската квота в центурионите на властта. И те продължават да бъдат такива фурнаджийски лопати и при смяната на властта. И ще продължават, защото механизмите за избор на членове на прокурорската квота остават непроменени, т.е. партиите във властта ще продължават да кадруват там и да изискват от назначенците си "правилните" действия.
Всъщност това е проблемът.
А че Капитал не го вижда - нищо ново...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.