Апокалипсисът се отлага: ГЕРБ получи подкрепa за бюджета си от 2.5 млрд., но от "Патриотите"
Зад това вероятно стои договорка между управляващите и ВМРО, които иначе бяха оттеглили подкрепата си


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- След заплахите и обвиненията на ГЕРБ към опозицията от ДБ и БСП бюджетът все пак мина с подкрепата на "Патриоти за София".
- Зад това вероятно стои договорка между управляващите и ВМРО, които иначе бяха оттеглили подкрепата си за управляващите града.
- Бюджетът предвижда довършване на ремонти, канализация, метро и паркове. Критиките са, че средствата се разходват непрозрачно и без качествен ефект.
Бюджетът на София за 2.5 млрд. лв. все пак бе одобрен окончателно в четвъртък. Това стана с 33 гласа "за" (ГЕРБ, "Патриотите" и един съветник от ДБ), 11 против и "въздържал се" (от БСП и ДБ). Подкрепата на "Патриотите" очевидно не беше сигурна до последно и това бе опънало нервите в ГЕРБ. Карлос Контрера (ВМРО) бе обявил преди няколко месеца, че партията спира подкрепата си за управляващите, на която реално се крепеше мнозинството на ГЕРБ през целия мандат. Така например план-сметката за 2023 г. за почистване на града за 260 млн. лв. не беше приета и градът продължи да работи по старата.
Така в последните дни от ГЕРБ дори заплашваха, че ако предложеното от кмета Фандъкова не се приеме, няма да отворят детските градини, учителите и артистите няма да получат увеличени заплати, а тротоарите ще са разкопани... Във фокуса на обвиненията на ГЕРБ бяха "Демократична България" и Борис Бонев, които председателят на СОС Георги Георгиев молеше за подкрепа. Така или иначе нищо от това нямаше значение, защото бюджетът беше приет не с техните гласове (с едно изключение), ами с традиционната подкрепа на групата "Патриоти за София" ("Атака", ВМРО).
Бюджетът на София всъщност имаше лошия късмет да влезе в дневния ред малко повече от месец преди местните избори. Темата се експлоатира предизборно от всички партии, като при ГЕРБ това стана със сметката на всяване страх в обществото. Факт е, че дори да не беше приет бюджетът, общината щеше да работи с този за предходната година и едва ли щеше да има особена разлика за оставащите пет месеца до този за 2024 г. Въпросът е преди всичко какво ще усетят софиянци от така гласуваното предложение освен политическият шум, който се вдигна в последно време.
"Въпреки политическия инат на колегите от Демократична България и БСП, днес бюджет 2023 беше приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, "Патриоти за София" и Пеню Пенев от ДБ.Никога досега не съм водил по-тежки преговори. И за първи път станах свидетел на такъв политически натиск на колеги от други партии, които ми казват, че лично биха подкрепили бюджета, но имат партийно решение.
![]()
Георги Георгиев
председател на Столичния общински съвет, ГЕРБ
Златният пръст на "Патриотите"
Гласуването показа и друга страна за това как се взимат решения в съвета - очевидно с договорки. За това намекнаха общински съветници, а за "натиск" по партийна линия говореше и самият Георги Георгиев. Той визираше съветници от ДБ и БСП (виж по-надолу), но това задава и въпроса дали не е получил именно по този начин и подкрепата от "Патриотите" в последния момент.
Карлос Контера (ВМРО), който преди дни обяви кандидатурата си за кмет, обясни, че в крайна сметка е по-добре да има "лош бюджет, отколкото никакъв бюджет", и посочи, че от ГЕРБ все пак са се съобразили с негови предложения. Той даде за пример доклада за купуване на употребявани автобуси до "Витоша" за над 3 млн. лв.
Впечатление обаче прави и друго. На днешната последна сесия за този мандат трябваше да се гласува и икономическата рамка за транспорта на София, която предвиждаше да бъде намалена цената за км/пробег на частния превозвач "МТК гроуп". Същата беше представена в понеделник на журналисти от зам.-кмета по финанси Дончо Барбалов, който посочи още много подобрения. В рамките на обсъжданията обаче доклада с икономическата рамка не получи подкрепа в някои комисии, като изненадващо отпадна от дневния ред с над 100 точки днес.
По информация на "Капитал" тези две събития имат връзка. Още повече именно Контрера предложи през 2017 г. "МТК гроуп" да поеме 17-те автобусни линии на общината срещу 141 млн. лв., както и през 2020 г. увеличение на цените, което беше спряно.

Направи впечатление и вотът в полза на проектобюджета на ГЕРБ на един общински съветник от групата на "Демократична България" - Пеню Пенев. Той влезе в съвета по средата на мандата, след като Владислав Панев стана депутат. Пенев заяви, че е постъпил "съвестно", като получи ръкостискания от председателя Георгиев и от други съветници от ГЕРБ. По-късно на брифинг от "Демократична България" заявиха, че Пенев не е бил член на партията и не е предвидено да бъде в листите за предстоящите избори и се разграничиха от неговата позиция.

Групата на БСП за пореден път също не подкрепи бюджета.
Този бюджет се пише от администрацията на Фандъкова и после искате от всички нас, общински съветници, да го валидираме. Нищо не се приема от нашите предложения Групата на БСП няма да подкрепи, защото това е поредният бюджет на изпуснатите възможности.
Милка Христова
общински съветник, зам.-председател от групата на БСП
Извън политическите спорове бюджетът реално е завещание за следващия кмет (както призна и кметът Фандъкова), но в същото време е съставен от нейната администрация и съдържа приоритетите на сега управляващите.
"Не е бюджетът причината нещо да се случва. важно е как се харчат тези пари, а това харчене се прави от Йорданка Фандъкова. Нямма търпение процеса по обществено обсъждане на бюджета да бъде по-прозрачен и да започне да отразява исканията на хората"
![]()
Борис Бонев
общински съветник, "Спаси София"
Основни акценти от бюджета
- Ремонти на започнати обекти като "Филип Кутев", "Каблешков", "Ломско шосе", както и за продължаването на метрото
- Изграждане на канализация срещу 100 млн. лв.
- Парк "Въртопо"
- Детски площадки в районите.
Повече четете в текста тук.
Критиките към бюджета
Опозицията обвини управляващите, че техните приоритети никога не се включват в бюджета, както и за непрозрачния процес по обсъждането на проектобюджета с граждани. Основното обаче е, че сумите се приемат всяка година "на хартия", но управляващите ги харчат неефективно. За това в залата се чуха различни примери - от сметопочистването, детските градини, ремонтите на ремонтите, като се стигна и до скорошната поръчка за дигитализация на паркирането в София, която в крайна сметка беше отменена заради подадена само една оферта (Георгиев поясни, че това е било по негово нареждане).
Друг пресен пример от капиталовата програма са предвидените 260 хил. лв. за преместване на спирка при хотел "Хемус", за което от общината така и не дадоха особено подробно обяснение и след запитване по Закона за достъп до обществена информация от "Капитал".

Примерът със спирката реално показва и модел, който вероятно се пренася и в по-голям мащаб. Ето и част от аргументите на "Обединени за София" (ПП-ДБ, "Спаси София" и "Екипа на София"), които застанаха зад кандидатурата на Васил Терзиев за кмет:
● Зад 50 млн. лв. за текуща поддръжка на пътищата стоят ремонтите на ремонтите, улиците с нахвърлян с лопати и ронещ се асфалт, кръпките, които не изкарват и няколко дни.
● Зад 142 млн. лв. по договори за почистване стоят препълнени и счупени контейнери за боклук, служители въоръжени с метла и лопатка, които вдигат повече прах, отколкото реално събират боклук и хиляди километри фиктивно измити улици.
● Зад 20 млн. лв. за ремонт на централната градска част стоят месеци наред открити строителни площадки, блокирани централни улици, задръствания и незадоволителни и некачествени крайни резултати.
● Зад средствата за изграждане на детски и спортни площадки и обновяване на междублокови пространства стоят облагодетелстваните райони, управлявани от ГЕРБ, които получават милиони и другите, за които са
заделени само по 100 хиляди лева.
● Зад увеличената до 132 млн. лв. субсидия за ЦГМ стои поредната нагласена поръчка за 6 млн. лв. уж за дигитализация на процесите.
● Зад 64 млн. лв. лева постъпления от продажба стоят над хиляда продадени общински жилища на смешно ниски цени на социално слаби по документи граждани, стоят и десетки имоти, раздадени за още и още строежи във вече презастроените квартали.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.