Данък общ подход
Всички партии искат да харчат повече, но нямат ясна визия за растеж на икономиката


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако перифразираме една мисъл на американския комик Уил Роджърс, единствената разлика между данъците и смъртта е, че смъртта не става все по-лоша всеки път, когато парламентът се събере.
Поне в тази област обаче политиката на България през последните години е сравнително последователна и няколко парламента работят с разбирането, че основните ставки трябва да са ниски. Това се основава на широкия консенсус, че данъчната ни система (ниски преки данъци и широка облагаема основа) е оптимална за икономика като нашата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
83 коментара
Авторите на статията Огнян Георгиев и Вера Денизова са пропуснали да споменат още една програма, макар и не на политическа партия. Тази програма е единственото алтернативно предложение на всички останали програми, изброени в статията, но за сега е извън обществения дебат в България.
_19.html
Ще се радвам в бъдеще авторите да напишат статия посветена на възможностите, които модерната монетарна теория предоставя на България.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post
Какъв Кейнс дебатирате за страна, която 40% от населението няма достъп до канализация и ползва външен кенеф... На тия 40% (оптимистично число) ни Кейнс, ни Хаек значат нещо, те чакат държавата да пусне някой хляб и салам и гласуват за който му е по-мазен перчема.
И да намалим безработицата с 5%-та нищо кой знае няма да мръдне- заплатите ще бъдат затиснати долу, на дъното.
Образование, единствено образование ни трябва на нас и без него, ако ще 200 икономиста да си счупят моливите в стратегии за привличане на инвестиции за 3 фабрики за шиене на ишлеме и 5 кол центъра в най-урбанизираното родно село, нищо кой знае какво няма да мръдне.
"Ако има необлагаем минимум от 310 лв., а доходите над тази сума са облагаеми, ще се създаде огромен стимул никой да не декларира заплати над този необлагаем праг. За доход от 311 лв. дължимият данък ще е 31 лв., т.е. данъчната тежест е 30 пъти по-висока", аргументира се Ангелов.
След подобно изкачване дори и на мен (който не съм икономист) ми стана ясно, че Георги Ангелов е ... повече от некомпетентен, да не използвам други думи. Или най-малкото смята читателите на в. ''Капитал'' за идиоти, за да си позволява подобна плоска демагогия.
Ако цифрите имаха права щяха да съдят партиите за сексуален тормоз.
Аз съм за България на гражданите. Смятам, че имаме нужда от такава формация в следващия парламент.
"Анализ на ИПИ показва, че държавата е изгубила около 300 млн. лв. само през 2011 г. от множеството данъчни преференции, заложени в българското законодателство."
>>> Да бъдем конкретни:
- 9% ставка ДДС за туризма
- данъчен кредит за мощни автомобили за фирми с по 1 служител (поради което всяка втора кола на улицата е джип, пикап или ван)
- лихвите на ипотечните лапнишарани
- 50% намаление на данък печалба за кооперациите
- 60% опрощаване на данъка за земеделци, които "реинвестират"
- намаляване на данъчната основа с частно пенсионно осигуряване (скрити борсови схеми)
- намаляване на данъчната основа с "дарения" - да ти имам дарителите, дето им е проблем 10% данък, който основно отива за пенсионери, деца и др. социални разходи...
За мен най-доброто е все пак да има необлагаем минимум, както и по-висока ставка за сравнително високи доходи - примерно над 8000 лева месечно. Така ще се прекъсне възможността от пране на пари чрез плащане на символичен данък.
Никой не може да ви даде толкова, колкото ние можем да ви обещаем предизборно... Насам, народе-е-е. Предлагаме просперитет, работа, висока заплата и двойна пенсия само срещу една бюлетина. Ще правим пазарна икономика с национализация...
Знаете си какви ги редят, въпроса е дали пак ще се хванете...
Трябва да се смени цялата макроикономическа рамка и да се стимулира малкият и средният бизнес, както и бизнес активността на хората. За средният и малкият бизнес, най голям проблем са осигуровките и МРЗ, в градове като Видин напр. Така, че всеки опит те да вървят нагоре, затлачват бизнеса. Необлагаем минимум има напр. в някои държави, Холандия, мисля Германия и какво добринася това, да се увеличава броят на хората назначавани именно с такива заплати, за сметка на тях самите, т.е. уж че било в тяхна полза, защото доходът не се облагал, а че с толкова пари човек не може да живее е друг проблем. По темата заплатите от 8000 да се облагат по високо, означава, че много малко хора ще се окажат, че взимат таква заплата, има си начини как това да стане не заплата, а някакъв стимул на фирмата за границата над 8000 да речем, не вярвам, че това ще промени коренно нещата.
Истината са чуждите капитали, а те се привличат с намалена административна тежест, ниска данъчна тежест и добро правосъдие, това би тябвало и да са основните компонетнти на прогламите на тези партии, това както и доброто усвояване на средставата по фондовете и стимулиране на високотехнологични, иновативни производсва, и на базата на доброто образование е достатъчно, и чак толкова не е сложно да се направи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход