Избори 2013: "Зелените"
Най-важното от кампанията и обещанията на партията за парламентарния вот
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В няколко поредни статии ще представим платформите и основните послания на политически партии за предстоящите предсрочни избори на 12 май. Ще прочетете какво и как обещават да изпълнят на избирателите БСП, ГЕРБ, ДПС, ДСБ, "Атака", "България на гражданите", "Зелените" и нови организации, появили се след протестите от началото на годината.
На европейските избори през юни 2009 г. учредената само преди година и тогава все още малко известна формация "Зелените" успя с малко ресурс да привлече вниманието и гласовете на близо 18 500 избиратели, половината от които между 18 и 30 години. "Зелените" станаха алтернатива за много млади гласоподаватели, които не разпознават своите възгледи в програмите на традиционните партии. Акцентът на формацията е опазването на околната среда и активистите на "Зелените" са сред участниците на протестите за защита на природата през последните години.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
54 коментара
Зелените са си червените, при това на заплата при същия началник (Путин).
Aкцентите са добри,стига симпатизантите да се държат цивилизовано по улиците:)
От позицията на абсолютно безпартиен смея да твърдя, че точките под "Пряка демокрация" са популистки и подобно решение би било неправилно. Видяхме, какво представляваше референдумът за АЕЦ Белене. Какво означава "пряка и незабавна сила". Гласуваме, да речем, за строежа на АЕЦ Белене и той в момента, следващ обявяването на резултатите, трябва магически да се материализира на съответната площадка? Референдуми е редно да се използват изключително рядко и ефектът им да е в съответствие с активността. Правилно е да се отчете факта, че референдумът отразява позицията на по-активните граждани по дадена тема и то в определен момент, а не трайни и устойчиви идеи на обществото. Придавайки му твърде голяма сила и превръщайки го в средство за измиване на ръцете на тези, които по принцип трябва да взимат решението, е грешно.
Също недоумение буди и точката за Конституционния съд. Той не е част от съдебната система, но систематическото поставяне на този акцент не е най-големият проблем. Разрешаването на гражданите да сезират КС ще създаде много проблеми в дейността му. Многократно ще се увеличи обема на несъщинската работа, а именно преценката, дали дадена жалба е допустима или не, което ще намали, разбира се, времето и възможността за работа по същество. КС ще започне да се използва като четвърта инстанция за протакане на дела, решенията по които са неизгодни за някоя от страните, което допълнително ще забави дейността и на съдебната система. Гражданите имат възможност да сезират КС, но непряко, опосредено чрез омбудсмана.
В икономическата област не съм специалист, но ми се струва, че въвеждането на необлагаем минимум в размер на минималната заплата би било колосална грешка.
И симпатизантите и лидерите са си много добри - умни и честни хора. Това не може да се види в платформите, но на лидерите на повечето други партии им липсва поне едно от качествата, а понякога и двете :-)
Ура!
Имам за кого за гласувам!!
Идеите им ми харесват, а относно референдумите само ще кажа - "спомни си Швейцария".
И квото и да се случи гласът ми няма да е загубен: дори и да не вкарат никого, поне в последствие гласът ми ще се разпредели пропорционално между еднакво неприятно миризливи партийни неща. Но няма да дам никакъв превес на една единствена "партия".
А те Зелените нека продължат да развяват идеите си независимо какво ще се случи сега.
За следващите парламентарни избори доста чугуни ще са поомекнали - гарантирано от Йотата.
На миналите избори гласувах за ПП "Зелените". Към 19 000 гласа имаше за тях 2008 г. Очаквах, че това е едно начало и за 4 години движението ще стане по-стройно организарно, ще набре по-голяма обществена подкрепа (освен от нас, хората които сме загрижени за пиродата и протестираме против унищожаването й). Искаше ми се да видя сериозна партия, която се подготвя за избори не в последните 2 - 3 седмици а целенасочено и перманентно в последните 4 години. Вместо това - същата работа. Никаква реклама (с ваше изключение), парите, които декларират по сметка - 6000 лв.... За мен това е несериозно и само липсата на алтернатива сред участниците в изборите и идеята да се защитава българската природа ще ме накара и този път да гласувам за зелените. Но така просто не се прави партия и политика...
Има нужда от такава партия в парламента, за жалост са малко хаотични.
Всичко хубаво, но ще може ли да инструктирате сътрудниците си, да не лепят рекламните стикери по земята? От няколко дни, от където и да мина по тротоари и улици има налепени стикери на Зелените. Скоро след това стикерите се разлепят, хвърчат по улиците, а заради лепилото на мястото се получава черно петно.
Да, дреболия е, но дразни и не е много зелено, нали?
Каква е позицията на Зелените за легализация на канабиса?
В нито една програма не виждам - признаване на ДДС от всички сделки, автоматичното му връщане (ако има такова) без да се налага да пускам молба и да ме правят на луд с проверки и суканици от данъчни... Цялата каша в програмите на всички е, че има много общи неща (които очевидно няма да бъдат свършени...) и съвсем конкретни (за да измият очи с тях...)...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.