Как се стигна до предсрочните избори

Скандали в правителството на ГЕРБ и граждански протести доведоха до оставката на кабинета "Борисов"

Гражданските протести в началото на годината събраха хиляди хора по улиците на големите градове
Гражданските протести в началото на годината събраха хиляди хора по улиците на големите градове
Гражданските протести в началото на годината събраха хиляди хора по улиците на големите градове    ©  Красимир Юскеселиев
Гражданските протести в началото на годината събраха хиляди хора по улиците на големите градове    ©  Красимир Юскеселиев
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"За нас е най-изгодно да подадем оставка. Ако това го направим, последиците ще бъдат катастрофални. Не виждам смисъл да подавам сега. Няма да подам оставка заради Станишев". Думите са на лидера на ГЕРБ и тогава още премиер Бойко Борисов от пресконференция на 19 февруари тази година. Ден по-рано той е поискал оставката на финансовия министър Симеон Дянков след седмици от протести срещу високите сметки за ток и парно, които прерастват в демонстрации срещу цялото правителство. Вечерта на 19 февруари е белязана от сблъсъци между полицията и агресивни протестиращи на Орлов мост. На следващия ден, по-малко от 24 часа след предишното си изявление, Борисов съобщава от трибуната на Народното събрание, че кабинетът му депозира оставката си.

Трудните месеци за правителството на ГЕРБ започнаха още в края на 2012 г. Скандали като този с избора на Венета Марковска за член на Конституционния съд и спорни решения като данъка върху лихвите по депозитите не се отразиха добре върху имиджа на партията на Бойко Борисов. Гражданското недоволство, което набра скорост още през лятото с протестите срещу Закона за горите на Орлов мост, стана все по-организирано. По улиците на големите градове излязоха природозащитници, учени, работници от добивни и металургични предприятия. През първите месеци на 2013 г. протестите вече бяха общонационални и много по-шумни - сметките за ток бяха нужния спусък, за да изкарат по улиците хиляди. Бойко Борисов опита да потуши напрежението първо с уволнения на министри и ключови хора от администрацията, но накрая предпочете може би по-лесния вариант - оставка на цялото правителство и предсрочни избори вместо още няколко много трудни за ГЕРБ месеци до редовния парламентарен вот.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bogry avatar :-|
    BoGry
    • + 9

    Отсега можете да подготвите статия с утрешна дата "Как се стигна до опорочаване на изборите"! За ГЕРБ няма полезен ход: ако днес въпреки всичко излязат победители, почвата е подготвена за отричане на достоверността на вота и призоваване на пролетариата от всички краища на България да дойде в столицата и да "изрине" герберската мафия (вече видяхме как става тази работа чрез народното недоволство). Ако загубят изборите, Барека и всички, които вчера, уж в "деня за размисъл", се надпреварваха да дават пресконференции (в пълен разрез със закона), ще кажат, че това е благодарение на будната им гражданска позиция и бързата намеса на прокуратурата, като са провалили грандиозната измама на единствената партия на мафията в България! На печелившите - честито! Господ да пази тази България, защото няма кой друг!

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал