// К1: Средата / Политика / Избори 2014
"Зелените" няма да бъдат част от Реформаторския блок
Преговорите между двете формации приключиха с неуспех - този път заради финансови различия
В отговор говорителят (в оставка) на блока заяви, че обсъждането на финансови отношения между бъдещи партньори е съвсем нормално, още повече че партиите в блока не разчитат на партийни субсидии, а "патосът" не "Зелените" е или пресилен, или злонамерен".
"Зелените" бяха сред основателите на Реформаторския блок през юли миналата година, но впоследствие излязоха от съюза. Сега те започнаха преговорите за повторно влизане в блока с пет условия към останалите партии в него, които да бъдат защитавани през мандата на 43-то Народно събрание: да се отстояват забраните за ГМО в земеделието и за неконвенционалните методи за проучване и добив на нефт и газ; да не се допуска изграждането на нови ядрени мощности; да се въведе забрана за ново строителство в националните паркове и в някои защитени зони по морето; да не се допускат в кандидатски листи сътрудници на Държавна сигурност.
Реформаторите обаче посочиха в отговора си към "Зелените", че виждат други важни проблеми в момента, макар че отчитат важността на опазването на българската природа. "За Реформаторския блок първостепенна задача на следващото управление е да възстанови законността, да започне промяната в българското правосъдие, да спре партийната намеса в регулаторите и администрацията", написаха те.
Въпреки това те са обещали подкрепа за позициите на "Зелените" в следващия парламент и разговорите бяха стигнали до проект на меморандум. След това обаче преговорите катастрофирали в частта си за финансовите условия.
Криви сметки
В съобщението си до медиите "Зелените" заявяват, че категорично отказват да приемат за нормално "обвързването на места в листите за народни представители с осигуряването на финансови ресурси от кандидатите".
Източници на "Капитал Daily", запознати с преговорите, разказаха, че фрустрацията на природозащитната партия идва от факта, че като партньор в РБ от тях е било поискано да се включат във финансирането за предизборната кампания на коалицията със сума от общо около 130 хил. лв. Половината от нея е за общата кампания на блока, а останалата част се изисквала от канидатата на "Зелените", поставен на избираемо място в листите (предложено им е едно такова - второ в един от столичните избирателни райони), тъй като практиката била хората на избираеми места да набират сами средства. Предложено им е също да получат 1.75% от бъдещата субсидия на коалицията след влизането й в парламента.
"Зелените" обаче никога не са разполагали със значителни средства и традиционно разчитат на евтина кампания и добороволчески труд, с която на последните избори - за европарламент тази година, постигнаха резултат под 1%. Според източниците формацията е била съгласна да плати само сумата за общата кампания, но не и тази за индивидуалния кандидат. Те са искали и по-висок процент от бъдещата субсидия. Избираемото второ място в София пък също не е натежало като аргумент, тъй като според тях то лесно може да им бъде отнето с преференциален вот.
Реакцията
След съобщението на "Зелените" в сряда не последва официална позиция на Реформаторския блок за провалените преговори. Малко по-късно лидерът на ДСБ и бивш говорител на Реформаторския блок Радан Кънев обясни пред БНР, че няма нищо осъдително да се обсъждат финансови въпроси сред евентуални коалиционни партньори, още повече когато става дума за политически формации, които не разполагат с държавни субсидии.
"Никоя от партиите в блока не разполага с необходимия финансов ресурс и сме принудени да търсим дарители за кампанията. Разбира се, по най-прозрачния начин. Така че целият този патос е или пресилен, или злонамерен", каза Кънев. После уточни, че вече не го и интересува дали е "пресилен" или "злонамерен". Той признава, че винаги е подкрепял общо явяване на избори със "Зелените", но този път ще му е последен.
Още по темата
Голямата битка на малките партии
На тези избори "Зелените" и ДЕОС ще са опозицията на все по-консолидираното статукво
9 окт 2015Доминирането на една партия в РБ ще навреди на коалицията
Лидерът на Движение "България на гражданите" Меглена Кунева пред "Капитал"
15 авг 2014Реформаторите да действат или да отстъпят
8 авг 2014
Формациите, взели повече от 1% на изборите, ще получават по-малка субсидия заради ниската избирателна активност
24 окт 2014, 9381 прочитания
11 дек 2019, 13129 прочитания
11 дек 2019, 2864 прочитания
11 дек 2019, 1988 прочитания
11 дек 2019, 1659 прочитания
11 дек 2019, 1393 прочитания
Има ли значение кой срещу кого ще се изправи като водач на листа от кандидат-депутати