На последните избори през май тази година в сметката на почти всички социологически агенции липсваха (или по-скоро предварително се бяха появили в повече) около 150 хил. гласа. По прогноза те трябваше да влязат в урните на БСП, но това така и не се случи. В седмиците след това телевизионния ефир беше изпълнен с разкаяни за неверните си анализи социолози.
Няколко месеца по-късно отново е време за прогнози, но този път, поне във финалните данни, които агенциите представят, липсват аномалии. Кампанията за тези парламентарни избори беше вяла и безинтересна, ГЕРБ се чувстваха победители, БСП - обречени, ДПС - обнадеждени от по-големия в вот в чужбина, Николай Бареков отново намери спонсор, само националистите се чудеха дали ще са двойка в Народното събрание. Тези тенденции са ясно различими в данните на двете агенции, които бяха най-близко до резултата при Евроизборите - "Алфа рисърч" и "Екзакта", както и в тези на "Галъп"*.
Накратко можем да ги обобщим така: ГЕРБ ще спечели, но с недостатъчен брой гласове, БСП не се е възстановила за последните шест месеца и подкрепата за социалистите продължава да намалява, допълнително подяждана от АБВ и Движение-21. ДПС ще постигне същия стабилен резултат както винаги (дори можеха и повече ако не прехвърляха гласове за друга формация), за "Реформаторският блок" и "България без цензура" е сигурно, а за "Патриотичен фронт" е много вероятно да влязат в следващия парламент. "Атака", която доскоро беше отписана също се движи нагоре.
*В прогнозираните от "Галъп" резултати през юли-август и септември-октомври има резки промени. Те се дължат на това, че в първите две проучвания агенцията е използвала за база на своите изчисления всички потенциални избиратели, или около пет милиона души. В последните две изследвания на "Галъп" са отчетени единствено твърдо решилите да гласуват, или малко над три милиона избиратели.
Ето как се промениха прогнозите на социологическите агенции в последните два месеца:
Най-вероятният дял на гласовете на ГЕРБ в следващия парламент е между 34% и 37%. Това ще даде на партията около 100 мандата, които няма да са достатъчни за съставяне на собствен кабинет. Промяна в прогнозните резултати на ГЕРБ в последните месеци почти няма - според "Екзакта" те се покачват леко, а според "Алфа рисърч" и "Галъп" - спадат, но разликите са в рамките на процент.
БСП
БСП, макар и с нов лидер и в нова коалиция, вероятно няма да постигнат по-силен резултат от този на Евроизборите и трите агенции прогнозират, че левицата ще вземе не повече от 20% от всички гласове. Вероятният брой на нейните депутати в следващия парламент е под 60, с което (поне според прогнозите) партията ще се доближи доста до третата по-големина политическа сила - ДПС. "Алфа рисърч", "Екзакта" и "Галъп" отчитат разнопосочни резултати от предизборната кампания на БСП. Според първата агенция подкрепата за левицата е спаднала в хода на кампанията, а според "Екзакта" тя се е запазила. По данни на "Галъп" БСП набира по-голяма подкрепа в последните дни на кампанията. Ако обаче данните от всички изследвания се приравнят към една и съща активност - 3.4 млн. души, излиза, че през лятото "Галъп" е прогнозирала много по-силно преставяне на левицата (юли - 27.8%, август - 25.7%, септември - 16.3%, октомври - 18.9%).
Тенденцията в подкрепата за ДПС е най-категорична: подкрепата за партията расте в последния месец. Причината вероятно се дължи на това, че социолозите започват да отчитат и вота от чужбина.Влизането на "Реформаторския блок" в следващия парламент е гарантирано според всички социолози. Тежестта на блока във властта обаче вероятно няма да е повече от 20 депутатски мандата и вероятно ще е сходна с тази на "България без цензура".
Желаещите да гласуват за "България без цензура" са най-несигурната маса в прогнозите на социолозите. Пред пролетта партията на новия политик Николай Бареков успя да вземе 10% на изборите за евродепутати. Тогава обаче той беше в коалиция с ВМРО, която се разпадна през лятото. Сега подкрепата за ББЦ е между 5-6% (през септември) и около 7% (при последните данни за първите дни на октомври).
Патриотичен фронт
Обединените сили на ВМРО и НФСБ вероятно ще вкарат една от най-новите коалиции в следващото народно събрание. Най-малък шанс за това дава изследването на "Алфа рисърч", според което "Патриотичен фронт" ще вземе граничните 4.2% от гласовете. Агенцията обаче отчита и че подкрепата за обединението расте в последните две седмици преди вота.
"Алфа Рисърч" носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни. Редовното изследване на "Галъп интернешънъл" е проведено от 27 до 30 септември 2014 г., представително е за пълнолетното население на страната и обхваща над 1000 респонденти чрез пряко интервю по домовете. Изследването е възложено и финансирано от bTV.
В изследването на "Екзакта рисърч груп" е използвана методиката полустандартизирано face to face интервю. То се е провело в периода 20–22 септември. Изследването е реализирано със собствени средства на агенцията.
Съгласно чл. 205 (ал. 1–4) от Изборния кодекс всяка медиа, която използва данни от проучванията, е длъжна да съобщи информацията от това каре.
На последните избори през май тази година в сметката на почти всички социологически агенции липсваха (или по-скоро предварително се бяха появили в повече) около 150 хил. гласа. По прогноза те трябваше да влязат в урните на БСП, но това така и не се случи. В седмиците след това телевизионния ефир беше изпълнен с разкаяни за неверните си анализи социолози.
Няколко месеца по-късно отново е време за прогнози, но този път, поне във финалните данни, които агенциите представят, липсват аномалии. Кампанията за тези парламентарни избори беше вяла и безинтересна, ГЕРБ се чувстваха победители, БСП - обречени, ДПС - обнадеждени от по-големия в вот в чужбина, Николай Бареков отново намери спонсор, само националистите се чудеха дали ще са двойка в Народното събрание. Тези тенденции са ясно различими в данните на двете агенции, които бяха най-близко до резултата при Евроизборите - "Алфа рисърч" и "Екзакта", както и в тези на "Галъп"*.
18 коментара
Ако тези прогнози се сбъднат, то ГЕРБ (100 депутата) и РБ (20 депутата) могат да направят коалиция и да управляват като правителство на малцинството. Ще е необходима подкрепа и на депутати от други партии. ДПС не са надежден партньор, но биха подкрепили някои разумни политики на правителство на ГЕРБ + РБ. Проблемът е, че ДПС не прави нищо "даром" и ще иска компенсации, които може да бъдат неприемливи и опасни. ББЦ не мога да сложа в списъка, като зная кой е лидерът. Патриотичният фронт е най- приемлив, според мен, за партньор на едно правителство на малцинството на ГЕРБ и РБ. ПФ би играл винаги контра на ДПС, което го прави предпочитан партньор, но без участие в управлението. Големият въпрос при една коалиция на ГЕРБ с РБ е как ще се държи ББ! Ако продължава да настоява, че ЦЦ заслужава МВР, то отиваме на избори без край.
Кучето в заровено в двора на Патриотичния фронт. Поне според изследванията. ГЕРБ между 33 и 35%. РБ 5-6%. Правят между 39 и 41%.
Извън този сбор остават ДПС с 15%, Бареков с 5-6% и Патриотичния фронт с 4-5%. Като сумираме ГЕРБ и двете малки партии правят 43-46% срещу 40-41% на останалите. Говорим за процент от общите гласове.
Много добър момент е този, че ДПС ще отделят част от вота си - платените си зомбита към Бареков, така че броят гласове на ДПС + Бареков може да се счита за константа независимо от разпределението в него. Разбира се задължително е и Атака да остане отвън. При все резултатите ще са интересни!
До коментар [#1] от "vassilun":
"Патриотичният фронт е най- приемлив, според мен, за партньор на едно правителство на малцинството на ГЕРБ и РБ."
Mного лоша идея! Най-малко по две причини.
Първата:
Ако в НС се окажат 6 партии, както предполагат някои, излиза че ГЕРБ+РБ<120.
Не смятам, че сериозен политик би рискувал да балансира между толкова "мътни политически субекти".
Втората:
На практика РБ е коалиция, която дори не сколаса да си избере "фронтмен". Това означава, че могат да я "клатят" отвсякъде. Кой би рискувал при толкова неизвестни?! Депутати се отлюспваха от ГЕРБ, когато започнат да го правят от РБ, процесът ще стане непредсказуем...
До коментар [#3] от "2.5":
Лесно е да се каже НЕ! Бихте ли предложили Ваш вариант?
Който го е страх от мечки,да не ходи в гората.Спомнете си Меркел,колко дълго преговаря,докато състави правителство.А наш Бойко отсега казва,не ме интересува,ако нямам цялата власт.
Много лоши прогнози. Ако са правилни, значи Герб и РБ ще са загубили изборите, печелят онези, които стоят зад и могат да се коалират с малките партийки - БСП например.
Не мисля, че от разни смесици ще произлезе нещо полезно или дори работещо, като се имат предвид конкретните партии. По-вероятно е третият партньор да саботира. Освен това не е толкова сигурно, че някой ще иска да се коалира с Герб или РБ.
За ПФ защо всички мислят, че е по-различен по произход от Атака?
А самата БСП е пълна трагедия, за какво може да се преговаря с тях като са наопаки на всичко, което трябва да се направи?
Очертава се нов нестабилен парламент, кой знае какво правителство и едни милиони, хвърлени на вятъра. И май ще се окаже, че е най-добре да си я караме със служебни правителства - по-сигурно и по-евтино ще ни излезе, а и по-стабилно...
"Какво казаха социолозите в навечерието на изборите"
Каквото и да са казали, излъгали са.
Справка - последните избории.
Често доста се различават прогнозите от реалността на избори. Малко остана, ще видим
Дори да се направи дясно-центристко правителство ще се клати на РъБа. Ясно е коя ще е нестабилната компонента и обикновеното чувство на самосъхранение ще каже на ББ да не рискува. Чакат ни нови избори в срок до една година които ще повторят с леки модификации положението и то в посока влошаване. И така докато не се промени Избирателният закон за да се формират по-стабилни мнозинства.
Начини различни, най-лесното е засилване на мажоритарният елемент до степен примерно 120 мажоритарни депутата. Или гръцката система където най-голямата партия получава допълнително 20-30 депутата но не знам дали конституцията го позволява. Само че такива промени удрят по малките партии а също по тези на по-слаба позиция така че те категорично ще се съпротивляват а в парламента събрани те са мнозинство.
Единствен изход остава референдума на президента за мажоритарни избори но първо трябва добре да уврат дебелите кратуни на българите. Вероятността отново да видим Виденовата зима се засилва, най-малкото докато се клатушкаме в безпътицата ще ни овесят на врата едно 20-30 милиарда дълг.