Как гласуваха българите в чужбина
Активността в Турция пада с 5%, а в останалите страни се е увеличила с 50%
Още по темата
Защо да (не) гласуват българите в чужбина
Да имат ли емигрантите право на глас за бъдещето на страната. Вижте аргументите "за" и "против"
17 окт 2014Интересът на българите в чужбина към парламентарните избори расте, а това ще ги превърне във все по-голям фактор
17 окт 2014Как партиите си разпределиха страната
ГЕРБ имат подкрепа почти навсякъде, а останалите печелят силно териториален вот
13 окт 2014Фотогалерия: Избрано от изминалата седмица
Най-интересните кадри от света през последните седем дни
13 окт 2014Патриотичният фронт изглежда готов да гласува за кабинет на ГЕРБ с уговорката, че иска споразумение
10 окт 2014ГЕРБ спечели, но ще й е трудно да състави правителство, БСП губи подкрепа, а ДПС й диша във врата, реформаторите се представят много силно, ББЦ и Патриотичният фронт влизат в парламента, "Атака" и АБВ засега също, макар и на границата
5 окт 2014Каква стратегия избраха, за да агитират за себе си, някои от кандидадите за депутати
3 окт 2014Партията ми е по-добра от партията ти (видео)
Радан Кънев и Ицо Хазарта в интервю на живо за "Капитал"
30 сеп 2014Защо има толкова много секции за гласуване в чужбина и кой има полза от това
21 сеп 2014Общо над 130 хил. избиратели пуснаха гласа си в някоя от избирателните урни извън границите на България. Вотът беше рекорден заради броя на разкритите секции - общо 427, или почти два пъти повече, отколкото при предишните парламентарни избори година и половина по-рано. Подобно на вота през 2013г., ДПС е първа политическа сила, а ГЕРБ - втора (с 28%). Този път обаче Реформаторският блок е трета политическа сила и взима почти 15 хил. гласа от чужбина.
На фона на критиките, за излишни разходи краткият отговор за смисъла от увеличения брой секции в чужбина е, че той не е довел и до удвояване на избирателите. Въпреки това обаче има ясна тенденциия: на току-що приключилите избори са гласували 18.9% (или около 20 хил. души.) повече, отколкото през 2013 г. Aктивността в Турция е намаляла с около пет процента. За сметка на това броят на гласувалите българи извън Турция се е повишила с 50%.
Най-много гласове от чужбина са дошли от две секции в Истанбул, както и от Лондон Баркинг, Виена и Мюнхен.
Карта на диаспората
Ако потърсите данни за броя и разпределението на българските граждани в извън страната вероятно ще ударите на камък - Министерството на външните работи и Държавната агенция за българите в чужбина имат различни данни, но все неофициални. За това пък ако поставим на карта резултатите от последния вот лесно се вижда къде има активни ядра на българската диаспора.
Секциите с най-ниска активност - общо до 100 гласа са отбелязани в зелено. Такива са повечето отдалечени точки - в Австралия, Азия, Африка и Южна Америка. В По-голямата част от избирателните секции в Европа и САЩ своя глас са подали между до 500 души (в жълто). Като изключим Турция, най-голяма активност има в испанските градове Мадрид, Барселона и Палма де Майорка, в Южна Германия и в Лондон.
Ето и пълната карта* на вота за парламент на 5 октомври.
Районите на ГЕРБ и Реформаторския блок
Най-силните секции за ГЕРБ са в Лондон - в Баркинг и Тотнъм партията на Бойко Борисов е спечелила съответно 663 и 488 избиратели. Общо в английската столица ГЕРБ печели 4419 от всички 8515 гласували там - над 51% от гласовете.
"Реформаторският блок" не успява да спечели повече от 300 гласа в никоя изборна секция извън страната. Виена, Мюнхен, Берлин, Ню Йорк, Лондон, Брюксел и Париж са градовете, в които коалицията има най-голяма тежест
Полза за големите партии
"Зелените", ББЦ, Атака, и, с малки изключения, АБВ нямат съществена подкрепа извън България. Гласовете за всяка от тези партии не надвишават 30 в която и да е от секциите в чужбина.
БСП има общо 3375 гласа извън страната, като най-много хора са гласували за лявата партия в градовете Твардица (85 от 128 души) и Стояновка (82 от 109 души) в Молдова, както и в Москва (75 от 330 души). В Москва БСП е първа политическа сила, като печели пет гласа повече от ГЕРБ.
Новосформираният "Патриотичен фронт" е по-популярен сред гласувалите в чужбина българи и събира общо 4843 гласа на парламентарния вот. Най-голяма е подкрепата в Битоля, Македония (155 гласа). Подкрепа за ПФ (секции с над 30 гласа за обединението) има и във Великобритания, Испания и Германия.
*Картата е направена на база адресите на секциите в чужбина, обявени на сайта на Централната избирателна комисия. В случай, че конкретна секция липсва, това вероятно се дължи на неточност в изписването на адреса, която ще се постараем да коригираме. На картата са изобразени гласовете за ГЕРБ, РБ, ДПС и БСП, но не и за по-малките партии.

Формациите, взели повече от 1% на изборите, ще получават по-малка субсидия заради ниската избирателна активност
24 окт 2014, 8405 прочитания
25 апр 2018, 3493 прочитания
25 апр 2018, 3202 прочитания
25 апр 2018, 3079 прочитания
25 апр 2018, 2888 прочитания
25 апр 2018, 2444 прочитания
Възможността за преференциален вот доведе до някои изненади в партийните листи