Защо ни е монета от 2 лв. и какъв ще е ефектът от нея
Новата монета ще издържа по-дълго, но ще струва повече на БНБ и на частния сектор
![]() |
Фотограф: БНБ
|
Защо ни е нужна нова монета?
Принципно, използването на монети, а не на хартиени пари излиза по-изгодно за БНБ, тъй като металът се хаби по-бавно от хартията. В изследване на Федералния резерв на САЩ от края на миналата година дали банкнотата от 1 долар да бъде сменена от монета, се цитира изключителната дълготрайност на новите американски копюри, които издържат до 70 месеца. Средният живот на монета се измерва в десетилетия. Няма точни данни какъв е животът на банкнотата от 2 лв., но в доклад на БНБ за тази година, се казва че са отделени като негодни почти 4,5 млн. броя банкноти от този номинал, което е над 10% от общия им брой. За сравнение - от 90 млн. броя монети по 1 лв, като негодни са отделени 30 хил.
Но сметката не винаги е ясна. Например, в момента има около 40 млн. банкноти по 2 лв, но вероятно ще трябва да бъдат изсечени повече монети. Пак според доклада на Федералния резерв, при замяната на 1 долар с монета, ще трябват повече монети, за да компенсират различните начини, по които хората използват единия и другия вид пари. Това значи повече разходи за трезора, защото монетите излизат доста по-скъпо за производство от банкнотите.
Тези разходи могат да бъдат минимизирани от по-дългия живот на металните пари, но в тях не се включват всички разходи, които частният сектор ще трябва да направи, за да премине към новите пари. По-големият размер и по-голямата тежест на тези монети ще изисква инвестиции от страна на банки, големи вериги магазини и т.н., за съхранение и превоз на тези пари.
Въвеждането на монета от 2 лв. може да има и ефект върху начина, по който хората използват парите. Тъй като обичайно потребителите не обичат да държат много монети в себе си, не е ясно дали минаването към метални 2 лв. няма да ориентира повече хора към електронни разплащания, което да намали още повече нуждата от пари в обращение.
Още по темата
Необслужваните бързи кредити намаляват в края на септември
В основата на понижението са продажбите на портфейли от вземания от компаниите в сектора
19 ное 2014Активите на българските инвестиционни фондове намаляват
В края на септември управляваните средства са паднали до 806 млн. лв., което е с 3% под нивото от юни
19 ное 2014
До какво реално ще доведат идеите за по-ниски ставки на ДДС, с които се заиграват политиците
14 юни 2019, 5016 прочитания

Няколко алтернативи на брутния вътрешен продукт (БВП) като метод за оценка на икономическото благосъстояние по света
21 дек 2018, 5335 прочитания
15 дек 2019, 3472 прочитания
15 дек 2019, 2201 прочитания
15 дек 2019, 1763 прочитания
15 дек 2019, 1328 прочитания
15 дек 2019, 1310 прочитания