Устойчив ли е ръстът на IT сектора в България
Няколко ключови индикатора, които описват ръста и тенденциите в индустрията


Адриан Николов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Едва ли в България скоро ще има друг сектор, който да публикува обяви за работа с по 10 хиляди лв. месечна заплата. Както и да се разрасне и да наложи стандарти на работа и условия, подобно на информационните технологии.
За по-малко от десетилетие отрасълът стана най-атрактивният за младите и способните и е една от основните надежди страната ни да забави хроничния отлив на човешки капитал. Онези, които днес обмислят дали си струва да инвестират в обучение и образование в сферата на информационните технологии с надежда за добра кариера, е добре да си отговорят на въпроса дали "бумът", който наблюдаваме, е устойчив и дали в следващите години пропастта между този и останалите отрасли на българската икономика ще се запази.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
2-3% от населението имат качества да бъдат добри софтуерни инженери. Населението в трудоспособна възраст е 3.5 милиона, без хората над 50г и ромите са 2.5 милиона души. От тях 2-3% правят 50-70 хиляди. И ако сега софтуерните инженери са 30-тина хиляди души, то, теоретично, биха могли да се удвоят. Но само теоретично. Много от въпросните 2-3% знаят по един-два езика и могат да изкарват добри пари и в други сфери. Други ще заминат в чужбина. И така стигаме до извода, че голям вътрешен резерв за увеличение на софтуерните инженери няма. Не забравяйте, че на всеки новозавършил софтуерен инженер се пада по един, който навършва 50г. Само след 10-15 години ще започнат да се появяват първите ИТ пенсионери - а те са от по-многочислени "набори" от сегашните. С др. думи персоналът в ИТ индустрията е близо до своя практически максимум.
Единственият реален шанс за увеличение на бройката е внос - напр. да се облегчат условията за сини карти за специалисти от бившия СССР.
Николайчо, задължително и само внос от СССР ще ни оправи. Хахахаха.. Доживях да видя мислене тип "планова икономика" и в Капитал.
Я ти остави ИТ фирмите да си се оправят. Досега са показали че знаят как.
Не съм съгласен с "2) Ниски инвестиции в развойна дейност".
Много от ИТ фирмите правят сериозни инвестиции в развойна дейност. Това което НЕ правят е да го пишат в ГФО/статистика.
Мине се не мине време и се повтарят едни и същи мантри.
До коментар [#1] от "Николай Николов":
Няколко пъти под такива статии вече предлагате да се внесат кадри - ами пишете на отговорните за това органи, тук и да пишете едва ли някой ще ви обърне внимание.
Само не ми е ясно защо някой кадърен ще предпочете да остане в България с всичките ни дертове, вместо да продължи на Запад.
До коментар [#5] от "rainbou1":
В БГ се живее много хубаво, ако имаш добър доход.
[quote#2:"batka5353"]Николайчо, задължително и само внос от СССР ще ни оправи. Хахахаха.. Доживях да видя мислене тип "планова икономика" и в Капитал. Я ти остави ИТ фирмите да си се оправят.[/quote]Точно това предлагам - да ги оставим да си вземат кадри откъдето си искат. В момента държавата се меси като им казва от къде могат и от къде не.
[quote#5:"rainbou1"]Няколко пъти под такива статии вече предлагате да се внесат кадри - ами пишете на отговорните за това органи[/quote]Ти сериозно ли мислиш, че някой в някое министерство ще обърне внимание на имейл от г-н Никой?
[quote#5:"rainbou1"]Само не ми е ясно защо някой кадърен ще предпочете да остане в България с всичките ни дертове, вместо да продължи на Запад.[/quote]Щото да се уредят на Запад също не е лесно. В Германия буквално е по-лесно да се уредиш като "бежанец" от Магреба отколкото като украински програмист. Та като няма риба и ракът е риба. Познавам 3-ма украински програмисти в България - а може спокойно да са поне още 3 хиляди. Това би означавало десетки милиони за нашата хазна под формата на данъци и социални осигуровки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход