България е една от европейските страни с най-малко тестове за коронавирус
До момента са направени над 16 хил. теста, повече са в Беларус и Палестина
Над 100 пациенти с коронавирус от откритите над 500 са диагностицирани за своя сметка в частните лаборатории. Засилващото се тестване, за което пациентите плащат в брой, достига една трета от изобщо направени в държавата тестове и поставя много въпроси пред това какво се случва с установените с положителни тестове пациенти.
Днес за пръв път бяха оповестени точни данни за броя извършени тестове през последните седмици. Според статистиката държавата е извършила в държавни лаборатории около 10 хил. теста, а отделно от това частните лаборатории са направили над 6000 изследвания само през последните 2-3 седмици.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Логично - най-бедните си остават най-бедни...
Имаме около 2500 теста на млн.. население. Германия, където уж много се тествало - 3500/млн.? Страни като Полша, Румъния, Словакия, Унгария и те колкото нас. А едно време Капитал беше...медия.
Ако тестват повече хора, не се знае колко още заразени ще излязат.
г-жо Николова малко факти, които като журналист услужливо сте пропуснала:
1. Броят тестове в България на милион население е съизмерим със всички съседни на нас държави.
2. България е с около две седмици назад в епидемията от Западна Европа и не е логично да се сравнява с държавите там. Въпреки това до вчера бяхме на нивото на Великобритания.
Повръща ми се от поръчкови "журналисти".
До коментар [#] от "
tjj54611191
":
В Германия са 11,000 на млн, откъде ги изнисли 3,500?!
Имаме късмет с малкия брой заразени и това дава време да се организира тестването. Отделно би трябвало да се активира и проследяването. Контрола не трябва да е върху хората, а върху заразата. Към момента не виждам стратегия за по нататъчни действия. Би трябвало да тече оборудване на болници, създаване на протоколи за рестартиране на бизнеси и т.н. В основата на всичко това е капацитет за тестване.
До коментар [#] от "
stef
":
Грешка. Гледах Германия и Швеция, че са ми интересни. Цифрите са за Швеция. Факт е, че повечето около нас и в Източна Европа са на нашето ниво и внушенията в статията са...те си знаят.
Грешка. Гледах Германия и Швеция, че са ми интересни. Цифрите са за Швеция. Факт е, че повечето около нас и в Източна Европа са на нашето ниво, а внушенията в статията безотговорни.
До коментар [#] от "
stef
":
До коментар [#5] от "mitakater":
При положение, че първите разкрити случаи в България на практика бяха на вътрешни огнища, които в други държави се разкриха 1-2 седмици след първият случай, не можеш да твърдиш такова нещо. Може и така да е, но просто няма данни за това. Привнесени случаи не бяха засечени в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.