Карантината не издържа. И сега?
България постепенно преминава от строга карантина към шведския модел и това не е задължително лоша новина
Само преди три седмици изглеждаше, че карантината в България е толкова строга, колкото в най-засегнатите части на Европа. Почти всички магазини бяха затворени, улиците - пусти, а малкото хора се разминаваха по тротоарите отдалече и се гледаха един друг със страх и подозрение. Това беше, докато се стопли. Пролетта на рамото ни кацна - жива и зелена, както пее класикът, и улиците постепенно са напълниха. Задръстванията се позавърнаха, лека-полека започнаха да се отварят магазините, Бойко Борисов се пусна във facebook как кара сам между две пилотни коли по празната магистрала през нощта и във видимо добро настроение на фона на македонския хит "Корона чао". На следващия ден той благослови отварянето на парковете и намекна, че може да се махнат ограниченията за пътуване между градовете и да отворят малките хотели и къщи за гости.
Ако човек не внимава, ще реши, че епидемията вече е минала и карантината е отменена. Всъщност нищо подобно не се е случило. Държавата не е смекчила мерките (с изключение на парковете), нито са отпаднали основанията за въвеждането им. Напротив - установените заразени сега са много повече, отколкото бяха преди месец и половина, епидемията не е локализирана, а все по-широко разпространена. Единственото, което се промени, е, че свърши търпението на хората да ограничават движението и социалните си контакти. Властта видя, че повече не може да удържи карантината, и започна да отстъпва.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Личи, че авторът не се е сблъсквал с вируса. Само общи неща без конкретика. Като е толкова либерален защо не отиде да помага на медиците на първа линия? Във болницата във Видин търсят доброволци, а не само да пише глупави статии.
В момента шведите имат толкова смърт, колкото не са имали никога този век.
Либерастите трябва да ги вкарват в лудница, защото със сигурност не стават дори за първа линия.
Шведите мрат като мухи в сравнение с другите скандинавци и само традиционната им социална дистанцираност пречи ситуацията да премине в истински геноцид. В български условия тоя модел не се знае до какво може да доведе.
Отделно, разходките на открито не водят до заразяване. Блъсканицата в немските хипермаркети, в градския транспорт, смесването на заразени с други болни в болниците, слабите предпазни мерки в офиси и цехове - това увеличава епидемията и си го има от първите дни на извънредното положение. Така че, нищо особено не се е променило напоследък.
Внушава се, че едва ли не има само 2 модела - немски и шведски. Това не е вярно. Има поне четири условни модела: шведско-белоруски, корейско-немски, западно-европейски и източно-европейски.
Шведско-белоруски: сравнително малко тестване и лек (или никакъв) локдаун, с упование здравната система да се справи.
"Западно-европейски" (ЮК, Франция, Италия, Испания): първоначално неглижиране на епидемията, последвано от радикален локдаун.
"Немско-корейски" - МНОГО тестване и умерен локдаун.
"Източно-европейски": ранен и решителен локдаун (БГ, Чехия, Словакия, балтийски страни).
До тук най-ниска смъртност се регистрира при източно-европейския и немско-корейския модел.
Но дори и в рамките на една група има доста различия - напр БГ има сравнително либерален локдаун в сравнение с повечето страни от Изт. Европа.
Според мен предпазливата стратегия, която избраха страните от Изт. Европа (вкл. БГ) е най-добрата в случая. При толкова много неизвестни е по-добре да поемеш най-малкия риск докато ситуацията се изясни. Щото веднъж епидемията набере ли инерция спирането е трудно.
Времето също работи за този вариант - идва топлия сезон, това леко намалява риска. Междувременно излизат резултати от клинични изследвания. Възможно е от Remdesivir (или др. медикаменти) да има полза. Това би намалило смъртността. Също междувременно болниците могат да се подготвят по-добре: ЛПС, тестове, апарати за обдишване, промени в протоколите за да се намали риска от вътрешно-болнични инфекции.
Кога може да олабим? Според мен има 2 необходими условия: Първото е инерцията на епидемията да падне до под 1% дневен ръст на заразените (така е вече в Австрия и Чехия). У нас все още дневния ръст е 3-4%. Второто е да можем да правим поне 2-3 хиляди теста на ден. До тук дневният ни рекорд е 1200 теста - което е значително подобрение в сравнение с март (тогава дневния рекорд бе 500 теста). Но трябва да е поне 2 пъти повече.
И другото - неуместно е да персонифицират моделите на противодействие.
Сегашния ни модел е някаква смесица от строгост и лежерност. Ясно е, че един е искал едно, друг - друго, а накрая като компромисен вариант е излязло трето. Така, че не е ясно доколко автор е Мутафчиев и доколко Ананиев или Кунчев. И дали Баце не се опитва да се меси.
Що се отнася до Мангъров - правите му комплимент като слагате знак за равенство между тезите дето ги развива и това, което се прави в Швеция.
По-близкият еквивалент на Мангъров, не е шведският епидемиолог Андерс Тегнел, а Лукашенко. Щото основната грижа на Мангъров (както и на Лукашенко) е как ще се справи икономиката.
Няма да се плашите! Доказано е че който е ваксиниран с българската БЦЖ ваксина и е прекарал плажен трипер... короната не го лови! Важно е трипера да е минал през две чехкини и една полякиня! Трипер от рускиня не защитава!
Дано сте ме разбрали правилно.
Настроение весело. Лек ден, усмихнете се, помага.
С това съм съгласен "борбата с коронавируса ще бъде маратон, а не спринт". И затова смъртността ще я броим след края - засега Швеция има примерно двойно на съседите си НО те твърдят че то месец ще достигнат групов имунитет в Стокхолм. А при съседите им, смъртността е ниска но и прекаралите са малко и ще има още умрели - по малко но много, много продължително.
Леле мале, от тия коментари под статията ми се приисква да емигрирам в лошия Запад повече от всякога.
Не може да има толкова прости хора, отказвам да повярвам
Д-р Майкъл Райън от СЗО: Дори в райони с много интензивно предаване на вируса става ясно, че процентът от хора, през които е преминал и имат антитела в кръвта, всъщност е много нисък. Което е притеснително, защото означава, че огромното мнозинство от хора oстава възприемчиво.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.