Кога и как може да има ново затваряне
Три сценария за развитие на епидемията и как те ще се отразят на бизнеса и живота на хората
- Правителства и компании ще се опитат да няма втори локдаун, подобен на този през март.
- Развитието на епидемията обаче със сигурност ще наложи по-силни макар и регионални ограничения.
- Ако обаче леките мерки не се спазват, епидемията ще претовари здравната система и може да се стигне до пълно затваряне.
Най-рано догодина по това време. Това е краткият отговор на въпроса кога коронавирусът ще престане да бъде основният фактор в плановете за следващите месеци. Въпреки революционно малкото време, в което вероятно ще бъде завършена ваксината, това е реалистичният срок, в който тя ще стигне масовия европейски пазар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Искрено се надявам да не се случи.
Има и четвърти сценарии, а именно този, по който се работи най-усилено - че едва ли такъв вирус съществува и не'a страшно! Като най-ефикасна мярка за профилактика е доказаният ход: ще се наливаме с ракия, щото тя дезинфекцира отлично. В крайна сметка, какво ни итресуват статистики - важното е аз познавам ли някой, дето е пукнал от ковид или не. Всички "те" са лъжци и имат една-единствена цел, отворете си очите - всичко го пише в интернетА! В крайна сметка това ни е пред носа, а ние по-далеч от него не виждаме (кога ли сме виждали, че сега е да е по-различно)
До коментар [#2] от "Stoyan Dimitrov":
"... ще се наливаме с ракия, щото тя дезинфекцира отлично."
Белината е по-ефикасна.
Може ли да има и пети сценарий: Стръмно покачване на случаите за период около месец и след това плавно слизане за около 2 месеца и приключване с истерията. За това време умират около 2000 души - около една седмица и половина естествена смъртност - нещо от рода на грипен сезон 2019, вируса минава през популацията и достигаме достатъчно ниво на имунитет за да няма втора вълна. Локдауните освен че са изключително лоши за икономиката, не дават резултат в ограничението на заразата. Няколко проучвания не успяха да намерят връзка между локдаун и намаляване на случаите през пролетта. Освен това при локдаун изравняваме шансовете на възрастните и младите да се срещнат с вируса, а разликата в смърноста за тези
Днес е Световният ден на психическото здраве.
По данни на СЗО в света от психически разстройства страдат 1 000 000 000 (един милиард) души при население от 7 млрд.
И в случая не говорим за "вирусоносители", "заразени" и пр. алабализми както при ковид-а, а за хора, които имат нужда от ЛЕЧЕНИЕ.
Вие познавате ли човек с психическо разстройство? Срещали ли сте такива? Повече от сигурно.
А с диабет? А хипертоник? А с онкологично заболяване? Да! Да! Да!
А познавате ли човек с ковид? Не? А би трябвало, защото по пресните данни на НОЩ вече всеки десети тестван е ЗАРАЗЕН (каквото и да значи това). Отворете си контактите в телефона - сигурно са 100,200,500. По тая логика трябва съответно да познавате един, двама или петима с к-вирус.
Защо не се замислите, че освен ковид-а, който целенасочено ни се навира в очите ежечасно вече половин година, има и стотици други достатъчно страшни заболявания?
По данни на НСИ всеки ден в БГ умират осреднено по около 300 души: от сърдечно-съдови, онколочични, хепатит, диабет, катастрофи, самоубийства, убийства... От тях едва около 7 са носители на к-вирус и с обострени хронични заболявания: 2.5%
Казано с две думи - никой не обръща внимание на страданията и смъртта на 97.5-та %, а е насочил цялото обществено внимание към 2.5-та %!
Това - както и да го погледнем - не е нормално!
Честит ви ден на психическото здраве!
Напълно съм съгласен с коментар №6 на D-r D. Ще добавя само отпратките към две статии (рецензирани и публикувани в реномирани сп исания) на световно известния американски (от гръцки произход) епидемиолог-статистик Джон Йоанидис. Първата е публикувана през м.март, а втората - през м.октомври тази година:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/eci.13222
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13423
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.