Коронавирусът отново ни прибира у дома
Данните на Google Mobility за България показват, че все повече хора започват сами да спират да посещават оживени места и работата си
Управляващите може и да не искат да налагат рестриктивни мерки срещу разпространението на коронавируса и да затварят отново бизнеси въпреки несекващия ръст на случаите в последните седмици, но немалка част от хората изглежда сами взимат мерки, като ограничават посещенията си на оживени публични места и прекарват повече време у дома си. Това показват данните на Google Mobility за България, които анализират как хората по света променят навиците си на придвижване от началото на пандемията досега. Данните са анонимни и от компанията не показват конкретния брой потребители на дадено място, но те се приемат за представителни, предвид колко са разпространени услугите на Google, между които е и операционната система Android, ползвана от голяма част от смартфоните в страната (над 85% към края на миналата година).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Разбира се, целта на системи като Google Mobility едва ли е да следят привичките и начините на живот на тая или оная групи. Освен ако някой не им го е възложил и плаща за това. Кой?
Изнесените данни по същество са съпътстващ продукт от системата за тотално следене в реално време и събиране на персонална информация за всеки хомо сапиенс, който има мобилен телефон или компютър.
И е много по-близко до ума, че тая система е създадена, за да се позиционира в реално време местоположението на всеки един гражданин, който представлява интерес за възложителя на следенето
По закон при социологически проучвания се обявява възложителят на проучването. Кой е възложил на чичо гугъл да следи де що мърда? Кой?
Помните ли скандала с Кеймбидж аналитика през 2017 г? КА бяха събрали метаданни за стотици милиони потребители, въз основа на които бяха направили математически модели на поведението и предразположението на групи хора на определени въздействия, които бяха продали на компании, занимаващи се със компютърни системи за избори?
Казано по разговорно му - тоталното следене е белег на тоталитаризмите - миналите и сегашните.
Ако хората сами се дистанцират, бих го приел като поумняване.
И как тогава, въпреки всички тези факти и въпреки, че вирусът не е толкова агресивно заразяващ, точно когато икономиките в Европа започнахме да опитеаме да си поемем дъх, числата избухнаха с мбого по-големи стойности от тези в първата вълна? Сега всички се пазим с всички сили и се заразаваме все повече?! През лятото никой не се пазеше, а бяхме в ниско плато?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход