В комбинация с евентуалното разхлабване на мерките от 21 декември държавата планира да засили тестването на потенциални болни от COVID-19. Това съобщи проф. Костадин Ангелов, министър на здравеопазването, пред журналисти.
Дотогава експертна комисия в министерството ще оформи критериите, по които ще се тества и ще бъдат признати резултатите. До края на седмицата министерството ще разпредели в регионалните здравни инспекции 1.2 млн. антигенни теста, производство на американската компания Abbott, за които се смята, че са с висока степен на надеждност. Здравното министерство е успяло да се договори за цена от 12 лв. на тест, което е отстъпка от 50% от досегашната му цена.
Кога ще се признава тестът
Антигенните тестове показват наличие на вирус или антитела в носоглътката, а пробата се взима през носа или устата, както при PCR. Разликата е, че антигенният тест е инвитро метод за изследване, като тестовете за бременност и резултатите от него се получават в рамките на 15-20 минути, а не след няколко часа.
В момента хиляди хора се тестват с антигенни тестове във фургоните пред болниците и медицинските центрове. Няма обаче разработена процедура, според която пациент с позитивен тест да бъде незабавно карантиниран или да бъде задължен да даде проба и за PCR, с което официално да бъде вписан в статистиката, да бъде карантиниран и наблюдаван от лекарите и от полицията, за да не разнася инфекцията.
Така се получава, че много болни с положителни антигенни тестове не правят последващ тест, а някои от тях продължават да ходят на работа и не ползват болнични. По този начин обаче те заразяват близките и колегите си.
От следващата седмица при изявени симптоми и положителен антигенен тест пациентите ще бъдат задължително карантинирани.
"Много държим на клинична картина и позитивен антигенен тест, чак тогава можем да говорим за COVID-19. Пациентите, които имат такъв тест, ще отговарят на всички изисквания като PCR за 14-дневна карантина, а контактните им лица - за 10 дни. Личните лекари ще могат да правят такива тестове и ще насочват за изследване", съобщи проф. Ангелов.
В момента личните лекари могат да издадат безплатно направление на своите пациенти само за PCR тестове. Изследването се покрива от НЗОК, която ще започне да плаща и изследванията с антигенни тестове.
Признаването на антигенните тестове за равностойно средство за диагностика и по-масовото тестване с тях ще даде пълната картина на заболяемостта от коронавирус в България. На тази база могат да се вземат и по-адекватни мерки за ограничаването ѝ.
Баровете вероятно няма да отворят на 21 декември
Здравният министър оповести, че все още е рано да се говори за отпадане на мерките. "Много е рано да говорим за разхлабване на мерките. Като министър ще настоявам мерките да останат, защото всеки живот е ценен. Заболеваемостта в България падна под 600 на 100 хил. души и това ни дава глътка надежда. Моето лично мнение е, че нощните заведения трябва да бъдат затворени, предстои да вземем решение за ресторантите и големите търговски магазини", коментира още проф. Ангелов.
Не е ясно обаче дали понижената заболеваемост се дължи на реален спад на новозаразените или на това, че все повече хора се тестват с антигенни тестове, ако въобще го правят. Формално броят на новите установени с коронавирус намалява, но на много места в страната ситуацията с болниците е изключително критична. Особено притеснително е положението в Източна България - Бургас, Ямбол, Добрич и Варна дават сигнали, че леглата за средно тежко болни са изчерпани, а интензивните отделения също се на ръба на капацитета си. Това е неприятно развитие защото означава, че наложените в момента мерки, засега, не могат да ограничат ефективно разпространението на болестта.
От международните COVID-новини днес най-популярна е тази, че Италия е задминала Великобритания по брой починали от началото на епидемията - общо 64 520 към вчера. През нито един ден от началото на епидемията обаче смъртните случаи от коронавирус там не са били толкова много, колкото в България през последните три седмици. В момента епидемията тук протича много по-остро, отколкото в Италия и повечето европейски държави, с изключение на Словения. Причина за това са късно наложените ограничителни мерки, както и фактът, че те са изключително леки - на практика са затворени само училищата и ресторантите. Вероятно и това е причината нивото на новозаразени да продължава да е високо, а смъртността да намалява съвсем леко. На този фон през уикенда премиерът отново повтори, че вероятно част от мерките ще бъдат отменени само след седмица.
В комбинация с евентуалното разхлабване на мерките от 21 декември държавата планира да засили тестването на потенциални болни от COVID-19. Това съобщи проф. Костадин Ангелов, министър на здравеопазването, пред журналисти.
Дотогава експертна комисия в министерството ще оформи критериите, по които ще се тества и ще бъдат признати резултатите. До края на седмицата министерството ще разпредели в регионалните здравни инспекции 1.2 млн. антигенни теста, производство на американската компания Abbott, за които се смята, че са с висока степен на надеждност. Здравното министерство е успяло да се договори за цена от 12 лв. на тест, което е отстъпка от 50% от досегашната му цена.
4 коментара
Според мен това е поредният управленски удар в празното, защото:
1. Антигенните тестове ще са на същия принцип като ПСР - доброволни, но със задължителна карантина за лицето и близките му при +;
2. Гинеколозите, миколозите и хирурзите, които в момента яздят системата, не проумяха, че именно задължителното карантиниране е причината хора със симптоми масово да не си правят ПСР тестове не само заради високата им цена, а и заради необходимостта при положителен тест да трябва да спрат бизнеса си за 2 седмици (ако са самоосигуряващи се) или да вземат 60% от заплатата си като болнични за периода (ако са на трудов договор), а 60% от МРЗ са няма и 350 лв...
Затова мнозина със симптоми предпочитат или да си купят евтини антибиотици, или след телефонен диалог с личния лекар да вземат предписаните наизуст хапове. И в двата случая продължават да разпространяват заразата.
Карантинирането при липсата на лекарство и ваксина е най-сериозната мярка срещу епидемии. Стига да се прилага всеобхватно. По учебник всички със симптоми трябва да бъдат карантинирани. А не са, защото тестването е доброволно.
Единственият сериозен подход да се види реалното състояние на заболеваемостта е масовото задължително тестване. Както го направиха в Ю. Корея, Япония, Словения.
Всичко останало е обикнатата ни Мата Хари... Пардон - Пунта Мара.
Всъщност - един и същ човек е.
До коментар [#1] от "D-r D":
Стига с тая карантина - не виждате ли, че не помага ами обратното - пречи на всичко. Даже и на докторите да си вършат адекватно работата. Заради тая карантина - докторите вече по телефона преглеждат, самокарантинират се и спират да работят без да има нужда. В същото време болните имат нужда от доктор, но са оставени на съдбата. Блокираха държавата.. блокираха болниците с тази карантина - т.е. в момента реално почти нямаме здравеопазване то работи на 10%. И всички - вай вай - дайте да затворим всичко. Затваряме и какво - нищо, вирусът си продължава да го има може малко да спаднат заразените, но толкова. Ще отворят държавата и пак ще тръгне на горе. Че то така може и 10 години да откараме. Ще се крием от вируса дето не виждаме. Утре друг ще дойде и пак същото ще е.
Сега като приравнят и антигенните тестове на ПСР.. ще стане още по-зле. Щото бюрокрацията ще стане още по-голяма, много повече хора ще трябва да бъдат карантинирани.. още малко и ще раздават звезди като едно време на евреите.
А за лечението - уж вирус не се лекува с антибиотик ама в момента докторите без преглед раздават по един силен, че някъде и по два + кортикостероиди и не знам какво си още. Ако някой провери продажбите на антибиотик тая година ще се уплаши.. сигурно сме изпили колкото преди за 10 години. Познайте какво ще стане - ще станем резистентни и към тях. Така както е и в Европа и САЩ.
Никой не иска да поеме отговорност, и се стигаме все до палеативните решения.
Тия тестове са голяма грешка - вместо само болните да се изолират, сега 10 пъти повече хора се изолират, а с антигенните тестове, ще се направи опит 20-30 пъти повече хора да бъдат изолирани и то под заплаха от глоби + огромна бюрокрация. Това не е здравеопазване.
До коментар [#3] от "mickmick":
Карантината е най-старото и най-ефективно средство (след ваксините) за преодоляване на епидемии. Това е отделяне на заразените от здравите. Не е "локдаун", не е "социално дестанция", не е джуркане на болни и здрави със или без маски. ОТДЕЛЯНЕ. Това е смисълът.
Между другото Камю в "Чумата" го е описал много правдиво - всеки заболял се взема с линейка от дома и се закарва в устроен карантинен лагер, където за болните се полагат грижи.
Разбира се, в обявяващите се за демократични общества това се родее с нацистките конентрационни и няма политик, който да го предприеме.
Така безславно завърши и логичният опит (на думи) на красавицата във всяка област на БГ да се обособят ковид-болници.