Ваксините срещу COVID-19: най-важните въпроси и отговори
Основните факти, които трябва да се знаят за одобрените дотук препарати за имунизация
Макар да бяха разработени за рекордно кратко време, одобрените ваксини срещу коронавирусната инфекция вече са в употреба от няколко месеца - първо в мащабни клинични проучвания с участието на десетки хиляди доброволци, а в последните два месеца - и в реалните имунизационни кампании. В световен мащаб вече са поставени над 150 млн. дози от девет препарата, които имат пълно или условно одобрение в различните държави. За това време се натрупа достатъчно информация за най-важните характеристики на ваксините, макар, разбира се, тя да не е напълно изчерпателна и да има въпроси, които все още нямат категорични отговори, тъй като за тях е нужно повече време.
По-долу сме обобщили отговорите на най-често срещаните въпроси за ваксините срещу ковид: от какво ни пазят и от какво не, безопасни ли са, какви са страничните им ефекти и т.н.
Ще мога ли да избирам каква ваксина да получа и има ли значение това?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Това е обективна информация от открити източници и е похвално, че Капитал си е направил труда да я събере на едно място. И да изложи истината, че на най-съществените въпроси около ваксините отговорите са:
1." няма да може да се избират",
2. "не гарантират, че няма да се разболеете",
3. " не гарантират, че човек не може да ... бъде безсимптомен преносител и разпространител на вируса";
4 "имунизираните хора не са 100% предпазени от вируса";
5 "все не е ясно колко трае имунитетът ";
6 "изглежда запазват ефективността си при британския вариант на вируса, но при южноафриканския тя намалява";
7 "не е ясно колко трае естественият имунитет";
8 "учените не знаят със сигурност потенциалните дългосрочни странични ефекти"
И т.н.
След като внимателно изчете написаното, естествено е човек да си зададе въпроса: След като нищо чак толкова сигурно в тия ваксини няма, а иРНК ваксините вкарват в клетката принципно нов продукт, за чийто възможни отрицателни ефекти не се говори изобщо, и които - ако се проявят - ще е след години, защо да се ваксинирам?
Което и виждаме като резултат: 2/3 от българите не са убедени, че трябва да се ваксинират.
Отново призовавам Капитал да освободи за четете от всички интересуващи се публикациите по важни здравни теми, които предизвикват широк интерес, като тази за ваксините.
Припомням, че търсенето и получаването на информация е конституционно право.
До коментар [#1] от "D-r D":
Искрено се надявам, че толкова внимателно сте прочели всичката информация за ваксините, които са поставили на децата ви. Нищо на света няма 100% гаранция и защита - прочетете листовките на лекарствата, с които се тъпчете при първи симптом на простуда - доста интересно четиво са ....
Да не говорим, че българинът се тъпче с евтини кренвирши, фалшива ракия и боядисана вода за "безалкохолно", но е много загрижен за това дали ваксината му дава 95 или 97% защита .....
До коментар [#4] от "Красен"
Няма да повярвате, но познавам учудващо добре не само препаратите, които се предписват на членове на семейството ни, но и междулекарствените взаимоотношения. Така че, благодаря за интереса, имам грижа. За храната - също.
Защо имунизирането от две дози ваксина не може да се комбинира от различни видове, въпреки сходния очакван терапевтичен ефект? В предвид факта, че Coronavirus се състои от шип гликопротеин, чрез които се разпространява патогенната информация би било логично да се комбинира ваксина с протеин базиран антиген 1 - ва доза заедно с информационна РНК 2 - ра доза.
До коментар [#1] от "D-r D":Вместо да задаваш тъпи въпроси, прочети отново материала и ще рзбереш. Само дето ти не искаш да разбереш, а манипулативно оспорваш нуждата от ваксини. Писна ми от антиваксърите, които не само са гламави, но са и непочтени....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.