Как се лекува COVID-19? Уроци от първите вълни. Част 2
Д-р Диана Лекова, завеждащ отделението за лечение на COVID-19 в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда" пред "Капитал"
След доц. д-р Петър Атанасов, завеждащ COVID клиниката на "Пирогов" даваме думата на д-р Диана Лекова, завеждащ отделението за лечение на ковид в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда".
Очаквайте и 3 част - по какви протоколи работят личните лекари и болниците и как това се случва по света.
Визитка
Д-р Диана Лекова-Накова е завършила медицина през 1997 г. в Медицинския университет - София. Има две специалости - вътрешни блести (2007 г.) и пневмология и фтизиатрия (2014 г.). След завършването си работи в Общинска болница Пирдоп в интензивен кардиологичен център. От 2001 г. до 2009 г. работи в Пулмологично отделение в Пета МБАЛ, София. От 2009 г. д-р Лекова е част от екипа на отделението по пулмология в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда". Преминала е курсове по неивазивна вентилация при хронична дихателна недостатъчност и сънна апнея в Хамбург и Хановер, Германия. Работи в областта на неинвазивната вентилация при ХОББ, хронична дихателна недостатъчност и синдром на хиповентилация при затлъстяване.Клиничните й интереси са насочени в областта на хроничната дихателна недостатъчност, неинвазивна вентилация, диагностика и лечение на белодробна тромбоемболия. Завежда COVID отделението на болницата от началото на пандемията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Много добро интервю. Напълно съм съгласен с д-р Лекова и смятам че ранното лекуване ще намали фаталните случаи драстично. При мен (а със сигурност и при много други случаи) се получи парадокс, в който след като си заразен с Ковид, задължително трябва да се карантинираш вкъщи. Обаче в този случай няма как да знаеш дали си добре или не. На 4тия ден отидох профилактично да си снимам гърдите и се оказа пневмония. Без да кашлям или да чувствам някаква болка в гърдите. Ако не бях направил снимката ситуацията можеше значително да се влоши. За това смятам че доболничното лечение е много важно и заразените с ковид да имат възможност да бъдат преглеждани вместо да трябва да стоят вкъщи и да чакат да се влоши състоянието им когато може да се окаже късно.
До коментар [#1] от "Иван":
И ние със съпруга ми в момента сме в това положение, искаме да отидем да си направим снимки и изследвания, но сме под карантина. Парадокса е пълен.
До коментар [#1] от "Иван":
Какво предприехте след направената снимка. Каво представляваше лечението
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.