Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Как се лекува COVID-19? Уроци от първите вълни. Част 2

Д-р Диана Лекова, завеждащ отделението за лечение на COVID-19 в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда" пред "Капитал"

България посрещна втората вълна на коронавирусната инфекция през есента, като пропиля цяло лято, през което лекарите можеха да бъдат обучени за лечение на COVID-19, да бъдат съставени ясни протоколи как точно се лекува на базата на опита на най-добрите лекари от първата вълна, да бъдат реорганизирани болници и Спешна помощ. Цялата организация и съставянето на протоколи се случи, след като пациенти започнаха да умират по домовете си, недочакали линейки, или в линейките, недочакали свободно легло. Според прогнозите на оперативния щаб в момента България е на прага на трета вълна и е важно да бъдат чути становищата и опитът на тези, които биха могли да се справят с нея.

След доц. д-р Петър Атанасов, завеждащ COVID клиниката на "Пирогов" даваме думата на д-р Диана Лекова, завеждащ отделението за лечение на ковид в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда".

Очаквайте и 3 част - по какви протоколи работят личните лекари и болниците и как това се случва по света.

Визитка

Д-р Диана Лекова-Накова е завършила медицина през 1997 г. в Медицинския университет - София. Има две специалости - вътрешни блести (2007 г.) и пневмология и фтизиатрия (2014 г.). След завършването си работи в Общинска болница Пирдоп в интензивен кардиологичен център. От 2001 г. до 2009 г. работи в Пулмологично отделение в Пета МБАЛ, София. От 2009 г. д-р Лекова е част от екипа на отделението по пулмология в "Аджибадем Сити клиник Болница Токуда". Преминала е курсове по неивазивна вентилация при хронична дихателна недостатъчност и сънна апнея в Хамбург и Хановер, Германия. Работи в областта на неинвазивната вентилация при ХОББ, хронична дихателна недостатъчност и синдром на хиповентилация при затлъстяване.

Клиничните й интереси са насочени в областта на хроничната дихателна недостатъчност, неинвазивна вентилация, диагностика и лечение на белодробна тромбоемболия. Завежда COVID отделението на болницата от началото на пандемията.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fonche avatar :-|
    Иван
    • + 1

    Много добро интервю. Напълно съм съгласен с д-р Лекова и смятам че ранното лекуване ще намали фаталните случаи драстично. При мен (а със сигурност и при много други случаи) се получи парадокс, в който след като си заразен с Ковид, задължително трябва да се карантинираш вкъщи. Обаче в този случай няма как да знаеш дали си добре или не. На 4тия ден отидох профилактично да си снимам гърдите и се оказа пневмония. Без да кашлям или да чувствам някаква болка в гърдите. Ако не бях направил снимката ситуацията можеше значително да се влоши. За това смятам че доболничното лечение е много важно и заразените с ковид да имат възможност да бъдат преглеждани вместо да трябва да стоят вкъщи и да чакат да се влоши състоянието им когато може да се окаже късно.

    Нередност?
  • 2
    luchi92 avatar :-|
    luchi92

    До коментар [#1] от "Иван":

    И ние със съпруга ми в момента сме в това положение, искаме да отидем да си направим снимки и изследвания, но сме под карантина. Парадокса е пълен.

    Нередност?
  • 3
    luchi92 avatar :-|
    luchi92

    До коментар [#1] от "Иван":

    Какво предприехте след направената снимка. Каво представляваше лечението

    Нередност?
Нов коментар