Теорията за лабораторния произход на коронавируса: От табу до вероятност
През 2020 г. идеята, че SARS-CoV-2 би могъл да е изтекъл от лаборатория, бе категорично отхвърлена. Сега погледите се обръщат именно натам


Илияна Петрова

Доскоро идеята, че коронавирусът е излязъл от лаборатория в Ухан, се приемаше повече като конспиративна теория и дори бе нещо като тема табу в научните и политическите среди. Тези, които казваха, че все пак тя e вероятна, или твърдяха, че най-малкото трябва да бъде разследвана, бяха обвинявани в антинаучно мислене, лични политически интереси и дори расизъм. Над година след началото на пандемията обаче нещата се промени - сега именно тази теория е отново на преден план, дотолкова, че американският президент Джо Байдън поиска от разузнавателните си агенции твърд отговор доколко тя е вероятна.
След обширната статия по темата на Никълсън Бейкър, публикувана в New York Magazine през януари, която твърди, че теорията за лабораторния произход на вируса не трябва да бъде отхвърляна поради липса на преки доказателства, а разследвана, скорошно разследване на Vanity Fair отново привлече вниманието на световните медии и пак изкара на повърхността хипотезата, че SARS-CoV-2 би могъл да е изтекъл от лаборатория в Китай. Година и половина след пандемията все още не се знае точно откъде е дошъл вирусът, който причинява COVID-19.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Добра статия. Да видим кой печели икономически в пандемията и има ръст на БВП, кой изкупува закъсали чужди компании, кой раздава кредити? Китай. Кой е от най-малко засегнатите епидемично? Китай. Кой печели дипломатически точки с ваксината? Китай.
Ако си Китай и искаш да пуснеш изкуствен вирус като биологично оръжие къде би го направил? В Америка? Рано или късно ще се разбере, че е изкуствен и ще се направи връзка с китайските лаборатории и прилепи.
Има ли по-подходящо место от пазара в Ухан? Кой би те обвинил, че си създал биологично оръжие, след като го пускаш първо на своя територия? Очевидно целта е да се внуши, че има вероятност и да е изкуствен, но е изпуснат поради небрежност от близката лаборатория и се е разпространил на прословутите пазари за животни. Всеки, който познава логиката на китайската хитрост, ще ме разбере.
Интересен е фактът, че Дийн Кунц още през 1981 година написва трилъра The Eyes of Darkness, в който се говори за вирус, създаден в града Ухан и носещ същото име. В първоначалния вариант на романа вирусът, създаден като биологично оръжие, е наречен "Gorki-400" - по името на затворения руски град Горький. След края на Студената война името на вируса е променено и в изданието от 2008 година то вече е Ухан. По каква причина обаче Кунц се е спрял на това име, не ми е известно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.