Бюджетът е на минус от над половин милиард още през първото тримесечие
Приходите нарастват с 2.2%, а разходите с цели 24% на годишна база, показват предварителните данни на ведомството


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавните финанси са на минус още през март - бюджетните разходи превишават приходите с 656 млн. лв. към края на тримесечието, което е най-големият дефицит за този период от годината от 2014 г. насам. За сравнение - година по-рано, преди избухването на пандемията, салдото към март беше положително в размер на 1.4 млрд. лв.
До известна степен минусът се очакваше в някакъв момент от годината, предвид че в законопроекта на бюджет 2021 е заложен дефицит 4.9 млрд. лв. заради антикризисните мерки на правителството. А и първото тримесечие не е най-силното откъм постъпления.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
И след мутрите - потоп, като след БСП, може би да не гласуваме и за двата лагера?
Сега обществеността коментира лоши последици, ала пренебрегва техния съществен причинител: неправилното емитиране на пари. Пандемията COVID-19 е много силен стимулатор за щети.
Има лица със заблуда, че няма да са поразени от неправилно емитиране на пари.
Устойчивият държавен просперитет е възможен, когато е въведено подобрено емитиране на пари.
Защо някой пренебрегва опасното емитиране на пари, ала е възмутен от нейни последици?
Има и обективни фактори да се случи това, има ги и първосигналните - ГЕРБ целят да извлекат максимални ползи преди изборите.
Да бъдем честни - първото тримесечие на 2020 г. нямаше здравна криза в България. Цяло чудо е, че сега приходите са по-високи от тогава. Напредват и капиталовите разходи, които отдавна трябваше да започнат да се реализират, но държавните инвестиции се бавеха. Отгоре на всичко вдигнаха и много заплати в бюджетния сектор. Дефицитът можеше да се очаква.
Какво ще се случи оттук нататък, тепърва ще се види. Всички партии щедро обещават данъчни облекчения и увеличения на заплатите. Тази година дефицитът ще е дебел.
Въпреки всичко, България е държава с растяща икономика, с планове за догонващо развитие. При тези очаквания бюджетните приходи бързо биха наваксали разходите, а растежа на БВП да компенсира повишението в националния дълг. Не мисля, че трябва отсега да се вайкаме.
Относно бюджетните разходи - "Увеличението донякъде може да се аргументира с по-високите антикризисни разходи по мярката 60/40, схемите в подкрепа на МСП"... Според АИКБ, сумата от 2 млрд лв, афиширана от Борисов като раздадена в подкрепа на бизнеса, не отговаря на реалността. Максимумът на тези раздадени пари е 1.350 млрд лв.
Нон сенс е и инструкция на НАП за облагане с данък на обещани, но неполучени суми като компенсации от пандемията.
https://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/na-biznesa-ne-mu-izlizat-2-ta-miliarda-koito-premierut-kaza-che-mu-e-dal
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.