Минимален 15% данък в ЕС: Какво значи за България
Новите правила ще засегнат малък брой български групи и много дъщерни дружества и клонове на чуждестранни корпорации


Виктор Митев, асоцииран съдружник, EY

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Европейската комисия вече публикува финален проект на директива, която се очаква да бъде гласувана бързо.
- Проектът позволява на компаниите да изключат от облагаемата основа обичайна възвръщаемост от реални инвестиции в активи и персонал.
- След приспадане на облекчението част от големите компании, присъстващи у нас, може и да не се натоварят допълнително с данък. За останалите обаче допълнителните 5% изглеждат неизбежни, а въпрос на данъчна политика е дали ще влязат в българския бюджет.
Въвеждането на глобален минимален корпоративен данък от 15% изглежда все по-близо. В международен план е постигнат консенсус, а лагерът на опонентите в ЕС се oпразни, след като Ирландия, Унгария и Естония накрая също решиха да застанат зад проекта. Без да губи време, непосредствено преди празничната пауза, Европейската комисия публикува финален проект на директива. На фона на промените, описани в официалната й комуникация като "сеизмичен трус" и "рестарт" в международната данъчна система, планираният срок за имплементация до края на 2022 г. изглежда изненадващо кратък.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
15% данък за всички, минимум. Все пак нивата на данъците спрямо БВП е нисък. Може увеличаването да се компенсира с намаляване на осигуровките и по-добър баланс между двете такси. В дългосрочен план данъка трябва да расте.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.