Бюджет 2022 в парламента: ИТН предлага нулев данък за реинвестирана печалба
Да разчитаме на ниски заплати и ниски доходи като конкурентно предимство трябва да остане в миналото според финансовия министър


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Да бъде въведен нулев данък върху реинвестираната печалба от 2023 година. Това ще предложи председателят на бюджетна комисия Любомир Каримански (ИТН), стана ясно по време на дебатите около Бюджет 2022 в пленарна зала. Все още не е ясно дали предложението ще получи подкрепата на други политически сили.
След повече от 7 часа дебат депутатите приеха финансовия план на държавата на първо четене със 124 гласа "за" и 97 "против. Финансовият министър Асен Василев го нарече "инвестиционен" и "бюджет на растежа". Според опозицията обаче той е популистки, проинфлационен и нарушава прилаганата досега политика за поддържане на фискална дисциплина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Без данък за реинвестираните печалби е много добра идея. Трябва обаче да се прецизира какво се определя за инвестиция. Например печалбата може да се реинвестрира в "почивна база" за работниците, която реално да се използва като частна вила за директора на предприятието.
Технически също трябва да се измисли механизъм, по който да се идентифицира дали наистина инвестицията е реализирана чрез пари от печалби, а не от заем, или набиране на капитал.
Поради погрешен проект за държавен бюджет, правителството на премиера Кирил Петков е с качество на ударен самолет.
Най-лошото е, че ние пътуваме в този самолет.
Накратко за ситуацията:
Сега Република България употребява неправилна структура на държавен бюджет.
Подходът прикрива лоши последици от прилагания грешен основен метод за емисии на левове. Паричната грешка е водещата причина за щети в Република България. Държавната неправилност поразява бедни и богати.
Централната банка няма капацитет да прекрати щети от паричната грешка.
При създадените условия, за Република България е невъзможно устойчиво развитие.
Приемането на предложения проект за държавен бюджет е сигурен начин за подсигуряване на политически провал на правителството.
Запазването на грешния основен метод за емисии на левове създава нови трудности. Неизбежните последици са инфлация и прояви на стопанска разруха.
Ако не преизчислите пенсите чрез акт.осигурителен доход,напразно пенсионерите са гласували за промяна.Не приемаме нескопосани други варианти! Видяхме ви коеф.за стаж!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.