Данъците и осигуровките няма да се променят до 2025 г.
Документ на финансовото министерство дава заявка минималната заплата и максималният осигурителен праг да останат на сегашните нива


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Данъчно-осигурителната политика ще остане без промяна до 2025 г., минималната заплата се замразява на 710 лв., а максималният осигурителен праг - на 3400 лв. Това става ясно от новата тригодишна бюджетна прогноза на Министерството на финансите, публикувана в петък късния следобед.
Документът предвижда още бюджетът на държавата да продължи да е на минус през всяка от следващите 3 години с по около 5 млрд. лв. Като съотношение спрямо БВП обаче дефицитът ще се свива заради по-висок номинален размер на икономиката.
Да се чете с едно наум
Заявките в новата бюджетна прогноза на финансовото ведомство биха зарадвали всеки работодател. Документът обаче трябва да се чете с едно наум - вероятно числата в него ще претърпят промени, докато дойде време да бъде приет бюджет 2023. Най-малкото те не отчитат идеята на финансовия министър Асен Василев минималната заплата и максималният праг да се определят като съотношение към средната работна заплата в страната, която продължава да расте. В него я няма и заявката на социалния министър пенсиите да бъдат увеличени през лятото с по-голям процент от този, който се предвижда по Швейцарското правило, и още куп други декларирани реформи на управляващото мнозинство.
В рамката освен това е посочено, че отразява само "базовите политики и допускания, чиито многогодишни трендове и перспективи са относително постоянни". Както и че част от политиките и реформите в публичните сектори, за които се изисква по-задълбочен анализ, ще бъдат заложени при актуализацията на средносрочната бюджетна прогноза.
В потвърждение - ден по-късно от Министерството на икономиката разпространиха съобщение, че Корнелия Нинова инициира свикване на съветите по икономика, финанси и социална политика на коалицията, за да се обсъди ръста на цените, растящата инфлация, обедняването, затрудненията пред фирмите и рисковете пред българската икономика. "БСП ще предложи на коалиционните партньори конкретни решения по най-наболелите теми", се посочва в съобщението.
Дългът ще расте
Дефицитите в бюджета ще бъдат финансирани с нов дълг. Така до 2025 г. нивото му ще достигне 54.2 млрд. лв. или почти 30% от БВП. Което пък почти сигурно означава, че страната ще трябва да излезе и на международните пазари през почти всяка от следващите години, тъй като през 2023 и 2024 г. падежират и големи емисии еврооблигации.