Какви са пречките пред интеграцията на ромите в Сливен и Ямбол
Въпреки единичните добри примери проблемите се задълбочават
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вносът на работници от Ирак и Бангладеш може и да изглежда като екзотика за България, но преди две години представляваше единствена опция за един от най-едрите бизнеси в Сливен и Ямбол. Става въпрос за текстилните предприятия на Едоардо Миролио, в които през 2018 г. 10% от работните места останаха незаети заради липсата на хора. В същото време двете области се наредиха сред рекордьорите по безработица, а около половината от регистрираните в бюрата по труда и до днес продължават да са роми.
Демографските особености и обезлюдяването на региона тепърва ще поставят на дневен ред въпроса за ромската интеграция и включването на ромите на пазара на труда. А досега двете области някак не успяваха да работят в посока откриване на потенциала на тази група, макар да не липсват и добри примери. Бъдещото икономическо развитие в Сливен и Ямбол не може да мине без разговор за участие на ромите, които съставляват около 11% от местното население.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Пречки няма ! Има хубава работа , ама сиганска !!!
Преди да се говори за образованието на циганите, трябва да се приложат мерки за налагане на ред в циганските общности. Налагане, което значи използване и на сила, промяна на закони, в това число и за ограничаване на популацията. Едва тогава, когато масата е овладяна, може да се канализира пътя към училището.
А снимката с джамията много добре илюстрира опасността, която представлява неконтролираната циганска популация за българската нация и българската държавност.
капитал добро приложение сте направили за Ямбол и Сливен , ама защо и дума няма за едно от най-големите предприятия Палфингер край Тенево , защо няма статия за бруталното здравеопазване в Ямбол и "новата болница" в края на града която е строена преди 40 години и ГЕРБ обещаха на два пъти да я завършат (но не го направиха). Сегашната болница на града е от павилионен тип строена 1910-1930 година , болницата в Ямбол е като малък Аушвиц !
Комунистите са били прави за едно нещо - трудът възпитава. Колкото и да са неграмотни и необразовани, хората могат винаги да бъдат научени на нискоквалифициран труд.
Поточната линия не е много по-сложна от събирането на боклук. Когато тези хора станат позитивен пример в тяхната махала, когато взимат заплати и могат да си позволят адекватен живот, и другите ще поискат подобен живот. Така се задейства цикъла на ангажираността към образование и кариерно развитие.
Изключително много се радвам, когато видя циганин да работи някъде. Това ме кара да вярвам, че държавата ни ще успее да преодолее може би най-сериозния си дългосрочен риск. Дано подобни инициативи за по-сериозна и дългосрочна трудова заетост наистина се разпространят сериозно.
До коментар [#4] от "birdman":
Заводът на Палфингер в Тенево е на второ място сред губещите в концерна Палфингер /на първо място са подразделенията в Германия; това в Норвегия даже не го отчитат/; данните ми са от първа ръка. Така, че по-добре да не се пише за този завод, когато искаме да видим нещо положително из България. Не че журналистите знаят за това - от повече от 10 години няма качествена журналистика, специализирана в стопански теми.
До коментар [#2] от "ivangabrovo":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Добър коментар по темата градски!Едно време служех в Ямбол /преди повече от 25 години /!Още тогава се говореше , че циганите са повече от 10-12000 души в "махалата" зад хълма "Боровец" /тел .кула/!Днес сигурно е още по-тежко положението там!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход