Варна може да привлече нов бизнес с реклама и желание от местната власт
Нова индустриална зона също е стъпка в правилната посока, стана ясно на "Срещата на бизнеса във Варна и региона"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Реално Варна има всички условия и перспективи да ускори своето развитие, да диверсифицира икономиката, да привлича и задържа повече млади хора и специалисти в града. Това е така от години, нo катализаторът така и не се появява, а тежките времена, които настъпиха с Covid-19 показаха, че той е повече от необходим. Защото е ударен ключовият сектор на региона - туризмът, и всичко съпътстващи го дейности.
Открояват се няколко проблема, но се набива на очи скъсаната комуникация между местна власт и бизнес и липсата на промоция на региона като инвестиционна дестинация. В добавка са липсата на индустриални зони и някои грешни политически решения. Всичко това се случва на фона на условията в третия по големина град в България - има няколко университета, уникално местоположение, близо до граница, пристанище, природа, както и близост до един от най-плодородните региони на България.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Докато не се изреже туморът ТИМ, никакъв нормален бизнес няма да се развие във Варна! Община и общински съвет работят за ТИМ. Нищо не се случва, без разрешението на тимуровците. Това е положението!
Всеки град с население над 100 000 е длъжен да има гимназия за ИТ кадри (ама истинска), които да подхранват индустрията. Хванали сме влака, нека не слизаме.
ИКТ секторът е най-доброто нещо, случило се на българския народ в последните 30 г. Нека държавата помогне за формирането ни като регионален сектор за разработка на софтуер!
Представете си само едни 200 000 програмисти - с добри доходи от бизнес, който е 90% износ, с заможни семейства, с високо потребление, голям данъчен принос... Това е реалистично да се случи за 10 години. От образователното министерство зависи...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.