Пловдив в лабиринта на заема
Общината започва преговори за кредит за 120 млн. лв., с които ще финансира някои от стратегическите си проекти


Михаил Ванчев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако въпросът беше чисто хамлетовски: да тегли или да не тегли заем, Пловдив може би щеше да си отговори по-лесно и бързо. Но винаги щом се отвори дума за заем, градът настръхва. В местния парламент споровете са дали трябват кредитни пари, или може да се мине и без тях, а още по-тежка е липсата на единомислие за какво да бъдат похарчени те. Най-новата кредитна история на Пловдив показва, че тези спорове са традиционни. Като започнем от облигационния заем за 50 млн. лв., изтеглен по времето на кмета Иван Чомаков, и минем през 30-милионния заем от ЕБВР, теглен по времето на кмета Иван Тотев.
Важно сега е, че отговорът за близкото кредитно бъдеще на Пловдив дойде по правилния начин. На 7 октомври тази година общинският съвет актуализира бюджетната прогноза на града, отчитайки, че в момента задлъжнялостта на Пловдив към банки е 35 млн. лв., през 2021 г. тя ще е над 85 млн. лв., а през 2023 г. ще нарасне до над 114 млн. лв. "Това е при положение че изтеглим 102 млн. лв. кредит, като средствата ще бъдат разпределени по следния начин - 90 млн. за финансирането на важни инвестиционни проекти за града, 10 млн. за интегриран проект на водите и 2 млн. лв. за съфинансиране на разходите, свързани с проекта за крепостните стени на Филипопол, в който влиза и Небет тепе", обясни за "Капитал" настоящият кмет Здравко Димитров пред "Капитал".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.