Хасково: Встрани от големите инвестиции
Регионът на Хасково изостана в развитието си през последните години, но вече започва да печели от това, че е на пътя между София и Истанбул
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Хасково се намира на важен кръстопът - малко повече от час шофиране го делят от Пловдив, от Стара Загора или Одрин, а София и Бургас са на два часа разстояние. Въпреки това областта е сред най-слабо развитите в цяла Южна България. В Хасково се наблюдава и един особен феномен - едновременно повишаване на доходите на домакинствата и на дела на бедните семейства, което е ясен сигнал за по-бавния ръст на стандарта на живот в сравнение със средните за страната стойности. Притеснително е и обстоятелството, че областта застарява с темпове, по-бързи от средните за страната.
Всичко това в комбинация с базисни проблеми като тези с качеството на водата поставят огромни предизвикателства пред региона. Първите сигнали за възможната промяна обаче вече са налице. Подобряването на железопътната инфраструктура и завършването на автомагистрала "Марица" станаха предпоставка за нови инвестиции и привличането на хора към разкритите работни места. В област Хасково например протичат по-ярко изразени процеси на индустриална трансформация, които дори очертават пътя, през който трябва да премине българската промишленост в търсене на своята нова индустриална идентичност.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Застаряването е следстиве от липсата на ВУЗ. Който напусне, рядко се връща.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.