Не расте и вече старее
Към 2050 г. населението на София ще намалява и много жилища ще останат празни, защото местата около града са по-привлекателни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Софиянци живеят предимно в блокове - старо строителство, а младите са концентрирани в пет квартала.
- Прогнозата е, че към 2050 г. населението на София ще намалява и много жилища ще останат празни, защото местата около града са по-привлекателни.
- Пътуванията с градски транспорт намаляват през годините въпреки пускането на метрото, показват анализи на общинското предприятие "Софияплан".
Човек на 41 години, който живее в соцпанелка и дава 40% от заплатата си за наем на жилището, най-често работи в администрацията, IT сектора или преработващата промишленост. Заплатата, която получава, е средно 1753 лв. (към 2019 г.) и се е увеличила почти двойно в сравнение с 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
София е едно огромно задръстване, около което са построени блокове.
Съдейки по написаното в статуята, то излиза, че инвестицията в имот сега няма да носи доходност след 20-30 години.
Олекна ми! Нивото на положението е без изменение
Средностатистическият профил на купувач на апартамент на зелено в София - имигрант в Англия/Германия/някъде другаде от над 5-10 години, търси да вложи спестяванията си в нещо "щото банките дават много малка лихва бате".
Защо? Защото в България няма качествени инвестиционни фондове, както и леснодостъпни борсови инструменти... И накрая всичките арбайтъри, който си купуват кутийки мислейки си, че ще изкярят от цена и наем ще остана с пръст в уста, щото България след 20 години я дават 5 милиона, от които половината ще са бай Мангал по селата и малките градове.
Повече от 70 години, България инвестира само и единствено в София. Това доведе до "засмукване" на младото, в репродуктивна възраст население, и това невероятно изкриви демографията на държавата. Докато днес в София не достигат места за детски градини и паралелки за 1-ви клас, в "провинцията" се закриват училища, съкращават се паралелки и се ликвидират детски градини. Само до преди 30 години в Северна България имаше 5 големи града с население над 100 хил. жители - Варна, Русе, Плевен, Добрич и Шумен, днес останаха Варна и Русе .
По протежение на цялата северна граница на България, най-дългата граница на държавата ни с Европа, няма нито една построена или предвидена за строеж магистрала, в същото време имаме изградени към Турция и Сърбия, държави извън ЕС. В цяла Северна България днес живеят почти колкото са жителите на София.
До коментар [#] от "":
и колкото повече хора се преместят да пътуват от провинцията, толкова по-големи ще стават задръстванията. Порочният американски модел на разхвърляните предградния и зависимостта от автомобилите.
До коментар [#6] от "Test testov":
Защо трябва да пътуват в заръствания? Вече не сме 1995-та година, комуникации всякакви и съществуват и други градове освен София. В момента сякаш вървим в посока децентрализация, което и най-добрия ход (хвала корона-вируса).
До коментар [#] от "":
По принцип съм изцяло за децентрализацията, ако наистина става въпрос за това. Но ми изглежда по-скоро като тенденция за напускане на града и заселване по покрайнините, което е доказано лош модел.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.