Седем стъпки към по-чист въздух в Пловдив
След години бездействие общината изведнъж трябва да постигне резултати бързо


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- След години бездействие общината изведнъж трябва да постигне резултати бързо.
- Програмата за подмяна на отоплителните уреди е добро начало.
- Това е предизвикателство, но и огромен шанс за Пловдив да реши дългосрочни проблеми.
Може ли за една година да свършиш нещо, което си отлагал 17? Община Пловдив ще трябва да отговори на този въпрос в следващите 12 месеца, след като съдът реши, че местната власт във втория по големина град в България ще трябва да изчисти въздуха в този срок.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Явни за мен да няколко неща:
1. Авторът не е от Пловдив. Ако беше щеше да знае, че едната измервателна станция я преместиха от кръстовището на Чифте баня (центъра) в едно паркче до Евмолпия ( края на центъра). Това бе нескопосан опит да се реши проблема с отчитаните високи нива на замърсяване.
2. Проблема с отоплението не е от вчера. Примерно поради липса на капацитет по социализма Топлофикация Пловдив не бе покрила голяма част от центъра и не само. Хората се отопляваха на нафта и калорифери. Днес включването на цели блокове би станало много по-трудно.
3. Ако ми подменят печката на твърдо гориво с такава на пелети - как ще си ги плащам, като са 2,5 ПЪТИ по-скъпи ? Не че тези горящи боклуци са кандидатствали по програма, но все пак - мислете !!
4. Категорично не съм съгласен с идеята, че отоплението е основния замърсител - На 90% от дизеловите автомобили са им премахнати катализаторите. Става още при автотърговците. После се заваряват разни керамични пластини за да лъжат при преглед.
5. Пловдив има специфичната особеност да има много улици на паваж . Това не е задължително нещо лошо ,но колко често се мият за да не се вдига прах.
6. Поради липса на средства липсва цялостна визия за развитието на транспортната инфраструктура за да се изнесе движението от центъра или да се ускори. Нужно е построяване на второ ниво на бул. Руски (там няма да има светофари) и изграждане на мост на Централни гробища -така би се свързал моста на Адата с жк. Тракия - оттам ще се изнесе значителна част от трафика от Цар Борис III. Липсва концепция за изграждане на жп. пръстен включващ - Централна гара, гарата на Тракия и тази на Филипово.
С половинчати мерки нема да се реши проблемът с мръсния въздух, нито пък само с такива на общинско ниво. В големите градове поне, отопление с твърдо гориво е несъвместимо с чистия въздух и требва да се изкорени напълно. Независимо дали е на пелети, цепеници, въглища, с котли за централно отопление и пр. Новите печки могат само да намалят проблема, но не и да го решат, така че защо да се насърчава използването им с подмяна на старите?
Нека се сложи изискване за задължителен филтър в комина, ако искаш да се грееш на твърдо гориво, и всеки да си го плаща сам. Това ще откаже повечето желаещи. Оттам насетне, помощи за домакинствата за друг тип отопление. Да се спрат напълно тези за дърва и да се превърнат в такива за газ, парно, ток, термопомпи и т.н.
Вторият основен проблем са старите дизелови автомобили и такива без катализатори. Поетапно ги спираш от движение и забраняваш вноса им, увеличаваш данъка им. До степен след време хората и сами да се отказват от тях. Паралелно да се субсидира покупката на нов автомобил. Без електрически, разбира се, те се търсят само от по-заможни клиенти и ще е нелепо бедният работник с данъците си да плаща за капризите на средната или богата класа.
Всекакви други мерки са хубави като допълнение, но без основните нема да променят нищо. Редовно миене на улиците, затревяване и залесяване, забрана на т.нар. био ТЕЦ-ове в и около градовете и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.