В очакване да се отвори пак вратата към Беломорието
Изграждането на граничния пункт Рудозем - Ксанти е на финалната права, а надеждите са, че той ще стимулира местната икономика
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Двадесет години. Толкова време приблизително жителите на родопското градче Рудозем чакат Беломорският проход отново да се отвори към Гърция след почти 80-годишна пауза. Идеята за изграждането на граничния пункт Рудозем - Ксанти датира от началото на прехода, а строителството по проекта продължава вече над пет години. Краят му се вижда - проектът е на финалната линия, пунктът е що-годе готов, остават само довършителни работи, макар ремонтите на свързващите пътища още да се бавят.
Тази година пунктът няма да успее да заработи, но обещанията на местните власти са това да се случи до края на февруари догодина. А очакванията са пунктът да даде нов тласък на търговията, транспорта и туризма между двата близки региона. Както и да събира по-бързо разделени фамилии от двете страни на границата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Цитирам едно мнение и дано това често антибългарско издание си вземе бележка най-после:
"Каква окупация на Западна Тракия?!? Каква долнопробна журналистика! Това е българска администрация на територия, населена предимно с българи от мохамеданско вероизповедание. Гърци там почти е нямало и ако говорим за окупация, то такава с изчегъртване на българското население е извършена именно от Гърция, когато техните съюзници им харизват Беломорска Тракия!"
До коментар [#1] от "cose":
През ВСВ Гърция е окупирана от Германия. По споразумение с Германия ние получаваме определени територии за временно администриране, с цел освобождаване на германски части, които да воюват по другите фронотове. Това не променя статута на Гърция като окупирана държава.
До коментар [#2] от "Петър Димитров Балтов":
Това е чиновническо буквоявно тълкуване на събитията.
Гърция на първо място е нямала никакви етнически права над Беломорска Тракия, защото са най-много 10% малцинство.
Второ от геополитическа гледна точка също е малоумно да блокираш стотици пъти по-голямата територия на България с тясна вражеска територия покрай морето под гръцки контрол.
Трето дори за самите селища по Беломорието текущият вариант е лош, тъй като вместо днешната дълбока и затънтена провинция и липса на развитие, биха били най-важните и развити територии на България, заради високата им стратегическа важност за България и почти нулевата важност за Гърция.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.