Смолян и Кърджали: Една планина - две посоки
Пред двете области има потенциал за растеж - в Смолян надеждата е в качественото образование, в Кърджали в обратната миграция и развитието на промишлеността
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Изглежда изненадващо, но Смолян е град на противоречията. Родопската област има забележителни успехи в средното образование - тя се нарежда на второ място след столицата по оценки по български език и литература. Пет от десетте водещи общини на оценяването по математика през 2021 г. са в областта - Неделино, Рудозем, Доспат, Златоград и Баните. В същото време безработицата в областта е една от най-високите в страната и може би това е обяснението за голямата миграция в района. Противно на тенденцията за обратна миграция през пандемичната 2020 година, когато много хора от големите градове се върнаха по родните места, с малки изключения, в Смолян миграцията към по-големите градове, главно към Пловдив, продължи (още за трендовете тук). Това е свързано както с търсенето на работа, така и с продължаване на образованието. В планинския град има само два филиала на висши учебни заведения, които доста ограничават избора на младите хора. А това е проблем за индустрията в района, защото предполага дефицит на работна ръка.
Представата за Смолян е като за чист планински град с кристален въздух. Затова е изненадващо, че през първите три месеца на 2019 г. Смолян е бил на първо място в негативната класация за град с най-мръсен въздух. През 2020 г пък градът трайно се настанява на четвърто място в страната по замърсяване с фини прахови частици. И както се сещате, причината не е засиленият автомобилен трафик или индустриалното производство, а отопляването с дърва и въглища в планинския град (повече по темата тук).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Ах, този лош соц...
Така наречените успехи на средните училища в Родопите и в други малки населени места на държавните зрелостни изпити НЕ СЕ ДЪЛЖАТ на по-доброто образование там, а на МАСОВОТО НЕКОРЕКТНО провеждане на тези изпити там. Добре е авторите от сериозна медия като Капитал да го знаят това. МОН е наясно с проблема от години и не предприема почти нищо. Преди няколко години имаше едно училище в Родопите с едни от най-високите резултати от матури (по-добри от огромната част от софийските водещи гимназии), в която на следващата година изпратиха за квестори на изпитите хора от София и резултатите бяха смазващо надолу. Интересно защо от МОН не продължиха с тази практика? Истината е, че нивото на образование в тези населени места е изключително ниско и без помощта на квестори (учители) на матурите учениците там силно преобладаващо няма да могат да завършват средно образование.
До коментар [#1] от "Читател":
По-скоро отвратителен. Каква ли щеше да е демографската картина по времето на соца, ако хората можеха да бягат свободно от населените си места и от държавата?
Никой не бяга от хубавото. Намирането на нов баланс ще е ключово. Ще има победители и губещи. Дано има повече градове, които да изпреварят демографските проблеми и да се развият подобаващо.
Thank you for sharing this great article. [url=https://km888b.net ]888b[/url] hopes you will have many more articles for everyone to read.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.