Бумът на бургаските болници
В града и областта работят 21 лечебни заведения, броят на леглата в частните болници отдавна изпреварва тези в държавната структура


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- В Бургас и областта 21 лечебни заведения оказват болнични услуги.
- През последните години градът се превръща в средище на върхова медицина.
- Частните болници се конкурират да предлагат иновативни услуги на жителите и посетителите на града.
Допреди малко повече от десетина години Бургас беше населено място, чиито жителки раждаха в Сливен, Варна и Пловдив, пациентите с инфаркти се лекуваха в Ямбол и Варна, основните му специализирани болници бяха за рехабилитация и калолечение. Оттогава обаче измина много време и в момента в областта работят 21 лечебни заведения, в които се осъществява болнична помощ с 3099 легла и на практика държавната многопрофилна болница има впечатляваща частна конкуренция. След частната болница "Дева Мария", която заработи през 2009 г., в града влезе българската верига "Аджибадем Сити клиник", а след това и две от националните вериги - "Бургасмед" на "Булфарма" и "Сърце и Мозък" от групата на Българския кардиологичен институт. Освен това
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Сигурно по-малко бургазлийки вече раждат в Сливен, обаче по-малко раждат и в Бургас спрямо преди 15 години, поради развихрилата се демографска криза в бургаска област. Общият брой родени спадна от 5000 на 3000 за цялата бургаска област.
Кому са нужни нови болници в Бурас, когато 1 болница му стигаше преди 15 години, а сега при 100 000 души по-малко население в окръга вече са няколко?
Едва ли някой извън Бургас и околията би ги ползвал и явно целта е да се оглозга бургаската държавна болница и бургаският държавен онкодиспансер за сметка на частни еквиваленти.
Само в южна България има далеч по-важни университетски медицински центрове в Стара Загора и Пловдив, докато Бургас остава крайно отдалечен, рядко населен и периферен някак си да поддържа повече от 1-2 болници.
Явно щом се пускат немалко рекламни статии, имат сериозен проблем да привличат пациенти и може би това планирано изпиране на пари и точене на здравната каса в Бургас да не е толкова печелившо, колкото кукловодите са очаквали.
Това е изказване като на професор Чавдар Драгойчев през 1987 година по Всяка Неделя. Помните ли го? Да, до голяма степен статията е рекламна. Но ако мислиш че с една такава статия болниците ще си генерират постоянен поток от пациенти, ами в голяма грешка си. Статията показва много ясно нещо друго - как частният капитал гради и създава полезни неща много по-ефективно и по-бързо от крадливите и корумпирани държавни служители.
До коментар [#1] от "cose":
ех cose, не успя да се стърпиш и изтропа пореден пасквил, пропит с миньорските си комплекси.
До коментар [#2] от "Венцеслав Ралев":
Частните болници не им трябват пациенти на живо, важното е по документи всичко да е наред и да се точат милиони от здравната каса
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.