Фирма на няколко месеца без опит ще оборудва Планетариума в Смолян
Новорегистрираното дружество е предпочетено пред българска и румънска компании със сериозен опит


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Повече от две години след началото на реконструкцията на смолянския планетариум - емблематичното за родопския град съоръжение, обществената поръчка за доставка на ново оборудване, която бави и целия проект, най-накрая, изглежда, е към своя край. Или може би не съвсем.
Миналия вторник, на 9 май, бяха отворени ценовите оферти на тримата участника в състезанието и бе избран изпълнител - това е наскоро създадена компания с 500 лв. капитал. Изборът идва над 2 месеца след като бяха отворени техническите оферти в търга и повече от 3 месеца след като беше първоначално обявена поръчката. Той обаче поставя някои сериозни въпроси, които може да забавят допълнително края на реконструкцията.
Повече от две години след началото на реконструкцията на смолянския планетариум - емблематичното за родопския град съоръжение, обществената поръчка за доставка на ново оборудване, която бави и целия проект, най-накрая, изглежда, е към своя край. Или може би не съвсем.
Миналия вторник, на 9 май, бяха отворени ценовите оферти на тримата участника в състезанието и бе избран изпълнител - това е наскоро създадена компания с 500 лв. капитал. Изборът идва над 2 месеца след като бяха отворени техническите оферти в търга и повече от 3 месеца след като беше първоначално обявена поръчката. Той обаче поставя някои сериозни въпроси, които може да забавят допълнително края на реконструкцията.
Поръчката дойде със сериозно закъснение - близо 2 години след началото на проекта, с което постави под съмнение довършването на реконструкцията на смолянската емблема. Първо, защото машините са нужни, за да завърши строителството,"което е готово на 85%" към момента, твърдят от общината и от фирмата изпълнител - "Иса 2000". И второ, защото изглежда, че апаратурата може да попречи на усвояването на средствата, доколкото остават броени месеци за изпълнение на иначе сложните процедури и зададените срокове са крайно недостатъчни. Това пък твърдят потенциални кандидати в свои писма до местната администрация, които поискаха сроковете да бъдат удължени, но това не се случи - за да се усвоят средствата, общината трябва да бърза.
Фирмата, която сега бе избрана за изпълнител на поръчката за оборудване - "ПСП Стеза", е създадена само няколко месеца по-рано и е регистрирана 15 дни след публикуването на поръчката на сайта на Агенцията по обществените поръчки.
В документацията на възложителя е поставено изискване за опит, какъвто дружеството победител очевидно не притежава предвид краткия си срок на съществуване. Заради липсата на предходни изпълнени проекти "ПСП Стеза" е отбелязала, че ще разчита на подизпълнител за по-голямата част от дейностите - италианската "Скайпойнт СРЛ" (Skypoint SRL).
Другите двама участници в надпреварата - българската "Контракс" и румънската GBC EXIM, са отстранени от надпреварата с мотива, че техническите им предложения не са съобразени с изискванията на възложителя, като техните ценови оферти изобщо не са отворени.
Към момента тече срокът за обжалване на решението, но в платформата на КЗК все още не е отбелязано постъпването на такова. От общината лаконично обясниха, че "нормативната уредба предвижда възложителят да сключи договор в едномесечен срок след влизане в сила на решението за определяне на изпълнител". Което ще рече, че други пречки няма и веднъж щом изтече срокът и решението не е обжалвано, ще се пристъпи към сключването на договора. От избраната фирма също заявиха готовност да започнат работа веднага и "сме уверени, че ще успеем да изпълним работата в срок, в пълен обем и с най-високо качество"
От предходното изявления на общината стана ясно, че тази е само първата от общо две поръчки, които следва да бъдат обявени за доставка и монтаж на нова апаратура. Що се отнася до втората поръчка, от администрацията коментираха, че "текат финални уточнения на технически параметри, артикули, взаимно свързани компоненти, но проектът е с висок приоритет и очакваме до няколко седмици процедурата да бъде обявена и да има избрани изпълнители по отделните компоненти в следващите месеци". Това вероятно значи, че и последващата поръчка ще е със сравнително кратки срокове за изпълнение.
Новоизлюпен победител
"ПСП Стеза" е регистрирана на 20 февруари т.г. - броени дни след като е обявена и поръчката за апаратура (3 февруари). Седалището ѝ е в гр. София, ж.к. "Люлин" 3, бл. 318, а собственик на капитала от 500 лв. и управител е Стефан Захариев чрез свое друго еднолично дружество - "Стеза", регистрирано на същия адрес.Офертата на наскоро създаденото дружество по търга за оборудване на смолянския планетариум е за 1 775 700 (без ДДС) - само 275 лева по-ниска от прогнозната стойност. В търга цената формира само 40% от общата оценка. Останалите 60% са "параметри, подлежащи на допълнителна оценка", в което се включват начинът, по който ще се изработят проекторите, мрежата от компютри и пр. Постановената от общината оценка на дружеството е 98.72/100 точки.
Фирмата е посочила, че ще извърши всички дейности в изискуемите (макар и кратки) срокове - ще достави апаратурата за 180 дни, ще я монтира за още 30 дни и ще обучи персонала за само 5 дни.
Според представената информация на електронната платформа на Агенцията по обществените поръчки "ПСП Стеза" е обявила, че неин подизпълнител е италианската компания Skypoint SRL, която ще поеме 80% от общия обем на поръчката. "Не сме направили компромис с качеството на предложеното оборудване в нито една позиция от нашето техническо предложение. Публично достъпна е информацията и относно предложеното оборудване от нашите конкуренти в поръчката и лесно бихте могли да направите извод колко различно е качеството и възможностите на повечето от продуктите, които ние предлагаме, спрямо оферираните от останалите участници", категоричен е Стефан Захариев, собственик и управител на спечелилото дружествтото.
Конкуренти с опит
Другите две дружества, които са подали оферти, са българската компания "Контракс" и румънската GBC EXIM. Първата в своите документи споделя и част от предишния си опит в изминалите 3 години, като сред обектите са Народна астрономическа обсерватория "Славей Златев", Кърджали, Народна астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" във Варна и Астрономическа обсерватория и планетариум в Ямбол.Дружеството обаче е отстранено. Едно от основанията е предложените от тях два варианта на купол, като не са посочили "кой от тези два варианта предлагат за изпълнение". Освен това фирмата предложила купол от алуминий с 1.1 мм дебелина на панелите, докато възложителят определил те да са с 1 мм дебелина, обясняват от общината.
Румънската GBC EXIM, водеща технологична фирма в северната ни съседка, също представя своя опит, част от който е най-големият и най-стария планетариум в Полша. Пропускът на румънците, според кмета на Смолян, е, че не са представили конкретни гаранционни срокове, данни за производител, марка, модел и каталожни номера на оборудването за осветлението и озвучаването на звездната зала.
"Единствено по отношение на оборудването за сценичното озвучаване на звездна зала е посочено, че същото е на марката JBL, но въпреки това от представената информация не би могъл да се направи еднозначен извод за индивидуализиране на предлаганото оборудване по признак производител и модел, доколкото голяма част от приложените към техническата оферта брошури, от една страна, са на чужд език, а от друга страна, са общи за определена серия оборудване и включват множество на брой модели с различни спецификации", обясняват съвсем сериозно от местната администрация в своето решение за отстраняване на участника.
Определеният за подизпълнител - "Скайпойнт СРЛ" (Skypoint SRL), по думите на общината е "удостоверил, че притежава опит при изпълнение на множество дейности, идентични или сходни с тези по поръчката". В портфолиото, което е представено, е посочено инсталирането на прожекционна система, куполен екран, аудисистеми в Страсбургския университет, Страсбург, Франция, в Планетариум на университета Умеа, гр. Умео, Швеция и др. По думите на Захариев представляваното от него дружество има специално поделение - Skypoint Planetariums, което е "водещ изпълнител на дигитални планетариуми в Европа", като в случая са подбрани производителите на техника за смолянския планетариум, които да осигурят високо качество.
2 коментара
Кирил Асенов,Стефан Пламенов Папалезов и кметът ще ПОДЕЛЯТ парите!Честито! Зад спечелилата фирма и зад Стефан Захариев стоят Стефан Папалезов и Кирил Асенов.Стефан Захариев е личен шофьор на Стефан Папалезов и в управетелните органи на негови фирми.От друга страна К.Асенов и Папалезов са в съдружие в множество фирми.Направете си справка в Търговския регистър и ще видите множество доказателства за свързаност. стефан Захариев Захариев е на заплата,не е никакъв инвеститор и бизнесмен,а доверено лице на Папалезов и Кирил Асенов.
Явно капитал имат някакъв интерес, щом човек от форума изнася информация, която бих очаквал да видя в самата статия.
При много подобни случаи, икономедия са били далеч по-подробни по отношенеие на скритите връзки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.