Паметникът на Съветската армия в София: кой е отговорен?
Районният кмет на "Средец" Трайчо Трайков припомни за "отлежаващото" си искане за деактуване на съоръжението в Княжевската градина като държавна собственост, за да може общината да има думата за бъдещето му


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Предложението на районния кмет на "Средец" Трайчо Трайков паметникът да бъде върнат на общината остава все така без внимание от областния управител.
- Новото правителство сега може да назначи нов такъв за София-град, който да изрази ясна позиция за бъдещето на монумента.
- По принцип той изпълнява политиките на правителството, което в този му състав по-скоро е "за" премахването му, съдейки до изразяваните досега позиции.
Въпросът за съдбата на Паметника на Съветската армия (ПСА) отново излезе на дневен ред, след като кандидатът за кмет Васил Терзиев заяви, че на негово място трябва да има "такъв на идеалите, които ни обединяват". По-късно районният кмет Трайчо Трайков, който също беше обявен като част от екипа на Терзиев, публикува пост, в който обясни, че "от месеци отлежава" неговото искане за деактуване на монумента като държавна собственост, и даде примери за бездействието на държавата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
За съжаление, с такъв кандидат-кмет от видна престъпна комунистическа номенклатура, се очертава трагичен резултат за ПП-ДБ на местните избори. А това означава, че този монумент на националния позор няма скоро да бъде премахнат от центъра на българската столица. За радост на всички руски роби.
Щом темата-дъвка отново влезе в употреба, видимо и жълтопаветниците разбират, че му е спукана работата на кандидата за кмет от второто поколение комунисти, на който "антикомунистите" от ППДБ (които също са второ поколение комунисти), натискат ударно да влязе в управлението на държавата.
Статийката е подвеждаща.
Нито районен кмет, нито областен управител, нито общински съвет са компетентни по темата за ПСА.
Просто защото мемориалът е елемент от действащ и в момента междудържавен договор. Четете чл.14:
https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/521957399/issue/1537/dogovor-za-priyatelski-otnosheniya-i-satrudnichestvo-mezhdu-republika-balgariya-i-ruskata-federatsiya
Ако състоянието на паметника действително е лошо, вина за това имат българските правителства, които с действия и бездействия са допуснали нарушение на поетите от българската държава задължения, описани в чл.14.
Паметник идва от памет.
Паметта не само за конкретните събития, а и за духа на времето. Изтриването на пематта е първата стъпка за пренаписването на историята и реабилитирането на тия, които разпалиха вайната и организираха най-сериозния геноцид в историята на човечеството - нацистите.
Никак не е излишно да се знае, че паметникът в Княжеската градина е дело на колектив от най-известните и до момента български архитекти, скулптори, художници: арх.Иван Васильов, арх. Любен Нейков и арх. Борис Капитанов. Автори-скулптори са Иван Фунев, проф. Любомир Далчев, Васка Емануилова, Васил Зидаров, Мара Георгиева, и Петър Дойчинов. Художник е Борис Ангелушев.
Няма непознато за просветения българин име!
Не съм сигурен дали ще се намери българско (не козяшко, а българско) правителство, което да денонсира договора, единствено, за да се отърве психодясното от любимата си мобилизационна дъвка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.