Концернът ПИМК влезе в бизнеса с отпадъци със завод за рециклиране на пластмаса в Пловдив
"Марица полимер" има китайски съдружници и работи от началото на годината, но има проблеми с водата, сигнали на граждани и проверки на институции


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- Заводът отваря веднага след като инвеститорите се сдобиват с терена и според данни от РИОСВ няма нужда от екологична оценка.
- Месец след като стартира, са извършени последователно проверки от Басейнова дирекция, ВиК и РИОСВ заради сигнали на граждани и са издадени предписания
- Съдружник е китайски инвеститор, който има два опита за този тип дейност в България
От началото на годината в Пловдив функционира нов завод в областта на отпадъците - за рециклиране на полипропилен, един от най-разпространените видове пластмаса.
Благодарим Ви, че чететете Капитал!
Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
За да видите статията, влезте в профила си или се регистрирайте.
Всеки потребител може да чете до 5 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Влезте в профила си РегистрацияЧетете неограничено с абонамент за Капитал!
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове- Заводът отваря веднага след като инвеститорите се сдобиват с терена и според данни от РИОСВ няма нужда от екологична оценка.
- Месец след като стартира, са извършени последователно проверки от Басейнова дирекция, ВиК и РИОСВ заради сигнали на граждани и са издадени предписания
- Съдружник е китайски инвеститор, който има два опита за този тип дейност в България
От началото на годината в Пловдив функционира нов завод в областта на отпадъците - за рециклиране на полипропилен, един от най-разпространените видове пластмаса.
Дружеството не е общинско, а частно. Зад инвестицията стои "Марица полимер". Управителят на дружеството Васил Боснешки представи проекта като плод на българо-китайско партньорство, като идеята е в бъдеще да бъдат привлечени още китайски инвеститори в България. Съдружници в "Марица полимер" са собственикът на "Трафик сот" Иван Петлешков, "Рециклираща компания Пловдив" със собственици Петко Несторов и Илиян Филипов (собствениците на транспортно-строителния конгломерат ПИМК) и с най-голям дял - "Европейска рециклираща група", където съдружници са Янг Ванг и Джоу Шидан.
Тези китайски имена не са нови в бизнеса с боклуци в България: през 2019 г. правят неуспешен опит да изградят завод в Брацигово, като идеята е осуетена от недоволството на жителите. Малко след това се настаняват под наем на Рогошко шосе, където престояват едва 5-6 месеца отново заради сигнали и предизвикани от това проверки срещу тях.
Дружеството "Марица полимер" пък е учредено през 2018 г. с равни дялове на Хасан Авджъ и Севгин Шакир Шакир - кандидат за общински съветник от ДПС. Въпреки че през 2019 г. има внесено инвестиционно намерение за разработване на завод за рециклиране на пластмаса в РИОСВ, само година след това - през 2020 г., "Марица полимер" се продава на сегашните ѝ собственици. По думите на Васил Боснешки, който управлява и други компании от галактиката ПИМК, същинската дейност е започнала на 1 януари тази година, когато фактически е получена и първата суровина.

Инвестициите в отпадъци и рециклиране в България обаче почти винаги повдигат вежди, защото често влизат в сблъсък с правилата на общините, регулациите за околната среда и най-вече с гражданите. Така е и този път. Един месец след заработването му сигнал е подаден до териториалните поделения на всички компетентни органи в града - РИОСВ, Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" (БД ИБР) и ВиК. Сигналът е подаден от областния управител Йордан Иванов, като той самият е алармиран от своите съпартийци - общинските съветници от "Демократична България", а те - сезирани от граждани. Започва поредица от проверки, назначени от Иванов.
Сигналите са свързани с нарушения на де факто всички етапи в цикъла на преработка на отпадъка: екологичните норми, неспазване на изискванията за съхранение на получените бали с материала и нарушение в добиването на вода от собствен водоизточник.
Проверките са извършени през февруари, като две от тях - тази на ВиК и БД ИБР, завършват с предписания - за премахване на собствения водоизточник и сключване на договор с ВиК за услуги, какъвто не е бил сключен - за доставка на питейна вода и отвеждане на отпадъчна вода.
Това не спира завода. Към настоящия момент "Марица полимер" продължава да упражнява своята дейност и обжалва предписанието на БД, а договора с ВиК е вече сключен и е единственият източник на вода в момента на мястото.
Дейността на завода
Заводът е разположен в границите на Пловдив, на изхода на града в посока Асеновград, до самият главен път, а достъпът до него е ограничен с пропускателен пункт, изграден от собствениците на терена и контролиран от "Трафик сот" (виж карето), които в началото на годината се сдобиват и с улицата, която е покрай терена. Балите с материала, които е предмет на преработка в завода, се виждат при преминаване по пътя.Заводът функционира с разрешение на РИОСВ - Пловдив, издадено в края на 2021 г., като изключително изненадващо е преценено, че за него няма нужда да се извършва екологична оценка за въздействие на околната среда и такава не е правена. МОСВ бяха запитани по темата, но препратиха към регионалната дирекция и отказаха отговор.
В отговори за "Капитал" управителят на дружеството Боснешки опроверга част от сигналите като неколкократно подчерта, че използваният от тях вторичен материал не е боклук, не се гори или заравя в земята, а е специфичен вид пластмасов отпадък, който се преработва за последващо ползване.
Суровината се закупува от цяла Европа, включително и България, а до преработката ѝ се съхранява сепарирана и опакована в бали на терена. В наредбата за изискванията, на които трябва да отговарят площадките за разполагане на съоръжения за третиране на отпадъци е записано, че отпадъците следва да се съхраняват така, че почвата да не бъде замърсена от тях. От сигналите на граждани и видно от направени снимки обаче струпаните на терена отпадъци за преработка се съхраняват директно върху земята и са разположени навсякъде в района на обекта.
Боснешки обясни, че на мястото до момента са изградени две поточни линии за преработка на полипропилен (и по-конкретно бигбегове) и една за преработка на ABS материал - стари принтери, пластмаса от мониторите, електрическите ключове и контакти и т.н., като предстои да се внедри и една линия за преработка на найлон. Материалът, който се произвежда е регранулат, приложим в производството на редица пластмасови изделия.
По думите на управителя дейността в завода ще се разширява, като се предвижда и преработка на PET материали, каквито са пластмасовите бутилки. Боснешки отказа да коментира направената инвестиция и очакваните резултати от дейността, като обясни, че информацията е конфиденциална и не желае да бъде споделена публично. Той обаче неколкократно посочи, че ще покани "Капитал" за тур на завода и представяне на китайския партньор, както и ще предоставят данни за това как се ползва продукцията, как се преработва и откъде идва.
Кладенец фантом
От протоколите за извършените проверки, които "Капитал" видя, става ясно, че основен проблем в дейността на завода е намиращия се на терена сондаж за вода. Съгласно Закона за водите такова водовземно съоръжение следва да бъде заявено за регистрация независимо дали е новоизградено, или е съществувало на терена преди неговото закупуване."Сондажът, който се намира на територията на имота, е изграден от предишните собственици - вероятно ГУСВ ЕАД - Пловдив, категоричен бе Боснешки пред "Капитал". Според източник на "Капитал" обаче съоръжението или е изградено, или разширено впоследствие.
След извършената проверка през февруари от Басейнова дирекция установяват, че нужното разрешение за водоползване от собствен водоизточник липсва, заради което и издават предписание за демонтирането на помпеното съоръжение и запечатване на кладенеца. Фирмата счита предписанието за незаконосъобразно, което е и причината за неговото обжалване, като в момента делото се гледа в Административен съд - Пловдив.
Пред "Капитал" Боснешки представи подаденото заявление към БД за регистрация на тръбния кладенец, което е входирано още в началото на декември 2021 г., като заяви, че такова забавяне за издаване е "в разрез със закона". От БД обясниха обаче, че процедурата е тромава и всъщност дългите срокове не са изключение, като след подаване на заявление кладенецът не може да се използва, докато не се издаде разрешението.

В момента е демонтирано помпеното съоръжение и е запечатан кладенецът. От областната управа коментираха, че не е ясно какви са водните количества, които са добити, къде са били заустени след използването им и има ли незаконно канално отклонение към градската канализация - всичко това трябва ВиК да каже. Дейността на завода продължава, като източник на вода вече е ВиК, като според Боснешки и РИОСВ доставната вода се пречиства с изградени за целта съоръжения.
С щедрата благословия на ГУСВ
Интересна е историята на терена, на който се разполага заводът. Той е с предишен собственик ГУСВ (Главно управление "Строителство и възстановяване") - държавно предприятие, което към днешна дата е акционерно дружество с принципал МРРБ. Предприятието е обявено в несъстоятелност и има назначен синдик.Справка в имотния регистър (ИР) показва, че теренът е придобит от "Холц" заедно с три други терена в близост един до друг през 2021 г., като преди да станат собственици, те са били наематели, а "Марица полимер" - пренаемател по това време.
Още като пренаематели "Марица полимер" внасят в РИОСВ - Пловдив, инвестиционно намерение за откриване на завод. Подготовката на завода още преди теренът да бъда официално придобит от настоящия собственик, е ясен знак за две неща: от една страна, прехвърлянето на собствеността е била сигурна, а от друга - дружеството очевидно е опитвало да се пребори с така или иначе тромавите процедури и да си осигури всички нужни документи максимално бързо.
До придобиване на собствеността се стига след провеждане на две тръжни процедури. Първият търг е отменен заради "административна грешка в цената на обявените имоти". В него обаче накуп са били предложени различни имоти в няколко града. Втория търг се провежда няма и месец по-късно - на 2 юли, а корекция на цената няма. Единствената разлика е, че имотите от различните градове са разделени в различни тръжни процедури, като тези в Пловдив са предложени за 4.44 млн. лв. начална цена и са придобити от "Холц". Към този момент синдик е бил Мария Шукерова. "Капитал" я потърси за коментар, но не получихме отговор.
Проблемът с разпродаването на апетитни имоти на ГУСВ е забелязан миналата година и от служебния регионален министър Виолета Комитова, която коментира пред БНТ: "В момента се боря през НАП и съда да спрем продажбите. Някой под масата се опитва да продаде имотите." Това каза бившата министърка, но развитие по темата след това няма.
"Марица полимер" не е собственик на терена, на който е разположен заводът, а е само наемател като мястото е придобито от "Холц" - фирма, притежавана от собственика на "Трафик сот" - Иван Петлешков. Още преди да е станал фактически собственик на терена, в качеството си на наемател, дружеството на Петлешков преотдава имота на "Марица полимер", където самият той е съдружник редом с Васил Боснешки.
2 коментара
Авторът малко се е отплеснал в описанието на ПИМК
"Концернът ПИМК"
'транспортно-строителния конгломерат ПИМК'
"галактиката ПИМК"
Също така "боклук" е жаргон, говорим за битови отпадъци вероятно. Хубаво ще е, да се поддържа по-високо езиково ниво.
https://youtu.be/UkW73EU0RtY
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход