Условията за бизнес в България се влошават за четвърта поредна година
Страната пада с две позиции до 61-о място от 190 държави в последния доклад Doing Business на Световната банка


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Конкурентността на България като дестинация за правене на бизнес пада за четвърта поредна година спрямо останалите държави по света. Това показва годишната класация Doing Business за 2020 г., изготвяна от Световната банка, където България отстъпва две места до 61-а позиция сред 190 икономики по света. Класацията измерва местните условия за правене на бизнес по 46 показателя, групирани в 10 категории. Като цяло оценката на страната леко се подобрява - от 71.24 до 72 точки от сто в рамките на година, но това е твърде малка разлика спрямо темпа, с който се движат други държави. За справка, според експертите на Световната банка 115 от разглежданите държави са облекчили условията за бизнес спрямо предходния доклад.
България остава назад спрямо други страни по света при сравнение на процедурите, необходими за стартиране на бизнес, за получаване на разрешителни за строеж, за кредит и достъп до електричество, признаване на изпадането в неплатежоспособност и плащането на данъци. Причината е, че страната не е променила нищо в регулациите и изискванията спрямо миналата година.
3 коментара
Гарантирано от Бойко Борисов!
Българската централна банка неправилно емитира лева е съществената причина за възникване на актуалните български щети.
С фаталната банкова грешка, колкото повече работим българите за икономически растеж – толкова по-много са щетите в Република България.
Запазването на неправилното емитиране на лева увеличава българските щети. Подсигурява се политическия провал на премиера Бойко Борисов.
Устойчивият просперитет на Република България е възможен, когато българската централна банка правилно емитира лева.
Откровено казано, заглавието заблуждава. България пада в класацията, но не става по-лошо място. Просто стагнира. Това също е лошо. Важно е да идентифицираме проблемите правилно, за да търсим решения.
В тази класация само с регулаторни мерки и малка реформа в администрацията можем да скочим с 10-15 позиции.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.